Škola mira

Učenici iz cijele županije obišli Memorijalni centar Lipa pamti

Filip Brnelić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Učenici županijskih škola obišli su Lipu i Podhum, odali počast civilnim žrtvama Drugog svjetskog rata te naučili važan dio povijesti primorsko-goranskog kraja



Povijest treba poznavati kako ono najgore iz nje ne bi ponovili, a sjećanjem i štovanjem žrtve naših predaka njegujemo vrijednosti slobode, tolerancije i suživota, naučili su učenici iz cijele županije koji su u sklopu literarno-medijskog natječaja “Domovina se brani ljepotom” pohodili Memorijalni centar Lipa pamti.


U sklopu nagradnog izleta, koji Savez antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije organizira unutar projekta “Škola mira – putevima mira”, tridesetak učenika i mentora županijskih osnovnih i srednjih škola razgledalo je muzej u Lipi te položilo cvijeće kod Kvartirkine kuće, spomen obilježja u sjećanje na 269 Lipljana kojih su 1944. godine ubili njemački nacisti i talijanski fašisti.


Foto galerija: Učenici posjetili Memorijalni centar Lipa pamti Foto: Sergej Drechsler


– Ovim projektom nastojimo osvjestiti mlade ljude o povijesti i baštini našeg kraja, da se tekovine antifašizma ne zaborave i da se nastave njegovati. Želimo poslati poruku poučiti naše mlade da budu toleratni i miroljubivi ljudi koji će poštovati sve ljude ovog svijeta, ovom je prilikom kazao Darko Fanuko, koordinator natječaja pri SABA PGŽ.




Među učenicima koji su na natječaj poslali svoje likovne, literarne i video uratke s temom otpora, antifašizma i sjećanja na stradale u Lipi su nagrađeni oni najbolji. Njima je uz priznanje uručena i prigodna knjiga o narodno-oslobodilačkim borcima Sušaka i Rijeke, dok su sudionicima i mentorima uručene zahvalnice.


Tijekom izleta, učenici su zajedno s mentorima obišli spomenik Podhumskim žrtvama u Sobolima, gdje su položili vijence i zapalili svijeće u čast 96 mještana koji su pod rukom talijanskih fašista ubijeni 1942. godine, kao i Kuću Halubajskega zvončara u Viškovu.


Uz predavanja o Drugom svjetskom ratu, izletnicima su na prilagođen način približene važne povijesne teme te strahote i zla što su ga fašizam i nacizam donijeli primorskim, goranskim, otočnim i drugim hrvatskim krajevima, s težnjom da se ratna stradanja nikada više ne ponove.