Erasmus+

U vrtiću Kvarner promoviran priručnik “Dan u planini”, vodič za izlete s djecom u prirodu

Ervin Pavleković

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Vodič "Dan u planini" nastao je kao rezultat Erasmus+ projekta "Dan u planini" u koordinaciji Planinarskog društva "Tuhobić".



U dvorištu Dječjeg vrtića “Kvarner” održana je promocija priručnika “Dan u planini” koji je svojevrstan vodič za organiziranje izleta s djecom u prirodu, a nastao je kao rezultat Erasmus+ projekta “Dan u planini” u koordinaciji Planinarskog društva “Tuhobić”.


Promocijom priručnika “Dan u planini” koji služi za vođenje izleta s djecom u planinsko okruženje završio je projekt koji se odvijao tijekom dvije godine u sklopu Erasmus+ projekta kroz nekoliko radionica i u više zemalja.


Foto Marko Gracin




U sklopu projekta, naglasio je Damir Konestra, koordinator projekta “Dan u planini”, provedeno je i istraživanje interesa i kompetencija za vođenje izleta s djecom u prirodu putem anketa ciljanih skupina.


– Tijekom radionica više od četrdeset učitelja i odgajatelja steklo je kompetencije za vođenje izleta u prirodu i planinarskih izleta, ali glavni je ishod cijelog projekta priručnik koji je dobio podršku Hrvatskoga planinarskog saveza i bit će distribuiran u sve planinarske udruge diljem Hrvatske, a pomoći će da rezultati samog projekta dođu do što većeg broja ljudi.


U izradi priručnika sudjelovali su stručnjaci iz nekoliko zemalja, Italije, Turske i Hrvatske, koji već godinama rade na organizaciji planinarskih izleta za djecu predškolskog i školskog uzrasta, a sam priručnik pokazuje da se djeci na izletu u prirodu ili na planinarenju neće ništa dogoditi, već priroda ima pozitivan utjecaj na djecu, te na njihov kognitivni razvoj, kazao je Konestra.


Na predstavljanju priručnika istaknuto je i kako boravak u prirodu podupire dječji razvoj, a Rijeka i okolica imaju sve potrebne prirodne resurse koji omogućuju odvijanje tih aktivnosti. Također, takav tip aktivnosti u prirodi i u grupi omogućuje i razvijanje socijalnih vještina.



Sam priručnik podijeljen je u osam poglavlja; u prvih nekoliko govori se o značaju boravka u prirodi za razvoj djetetovih kognitivnih i socijalnih sposobnosti i vještina, zatim se navode specifičnosti organizacije izleta posebno za djecu predškolskog i školskog uzrasta, jedno je poglavlje posvećeno planinarstvu, a jedno mjerama sigurnosti na izletu u prirodu.


Posljednje poglavlje u priručniku govori o igrama za djecu koje se mogu provoditi tijekom ili nakon izleta. Kako je u priručniku istaknuto, učenje u novom okruženju predstavlja izazov za individualizirano učenje, a izleti poboljšavaju nastavni plan i program za učenike.


U edukativnom smislu, učenici usvajaju važnost redovite tjelesne aktivnosti i zdravih životnih navika, uočavaju i shvaćaju povezanost čovjeka i prirode i utjecaj pojedinca na prirodu.


Prednosti prirodnog okoliša za djecu su moć, sloboda, pripadanje i zabava, čime se ujedno utječe na razvoj i poboljšanje biotičkih motoričkih znanja kod djece – svladavanje prostora, prepreka, otpora i svladavanje baratanja predmetima.


Priručnik će, osim u tiskanom izdanju, biti dostupan i kao e-knjiga na mrežnoj stranici Planinarskog društva “Tuhobić”, a u digitalnom će obliku biti dostupne i karte s prijedlogom izleta za djecu na području Rijeke i okolice, s GPS tragovima te drugim uputama.