Prevencija nasilja

U Rijeci obilježen Dan ružičastih majica, Učenički dom Podmurvice snimio video

Ingrid Šestan Kučić

Foto Screenshot Učenički dom Podmurvice

Foto Screenshot Učenički dom Podmurvice

​Čak i kada prijave nasilje odraslima, djeca nerijetko ne dobivaju odgovarajuću zaštitu ni razumijevanje, te se njihova patnja nastavlja u tišini - poručila je pravobraniteljica za djecu



Premda se proteklih godina mnogo govorilo o vršnjačkome nasilju, ono u praksi još nije dovoljno prepoznato niti je u dovoljnoj mjeri obuhvaćeno prevencijom, posebice kad je riječ o psihičkom i online nasilju.


Teške posljedice


Čak i kada prijave nasilje odraslima, djeca nerijetko ne dobivaju odgovarajuću zaštitu ni razumijevanje, te se njihova patnja nastavlja u tišini – poručila je pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević povodom Dana ružičastih majica koji se obilježava zadnje srijede u veljači, s ciljem podizanja svjesnosti o važnosti preventivnoga djelovanja protiv nasilja među djecom.


https://youtu.be/EIMo-Ziv76s




Ujedno je upozorila da posljedice vršnjačkog nasilja mogu biti dugotrajne i teške, a u nekim slučajevima mogu izazivati psihičke i fizičke tegobe i u odrasloj dobi.


– Odrasli su dužni dijete zaštititi od nasilja te mu pružiti potrebnu podršku i pomoć, a s počiniteljima nasilja raditi na razvijanju empatije, preuzimanju odgovornosti i učenju učinkovitijih obrazaca ponašanja.


Iako prevencija nasilja treba biti prioritetna zadaća cijeloga društva i svih državnih sustava koji se bave djecom, posebice je važna u sustavu odgoja i obrazovanja koji obuhvaća svu djecu, upozorava pravobraniteljica.


Uz osnaživanje nastavnika da se mogu uhvatiti u koštac sa složenim problemima s kojima se nužno susreću u radu s učenicima pravobraniteljica ističe i potrebu za osiguranjem stručnih službi u školama te posebno apostrofira potrebu da se djelatnici škole moraju baviti i nasiljem među učenicima koje se odvija na internetu i društvenim mrežama te izvan školske zgrade.


Pirnat Dragičević dodaje i da je od iznimne važnosti način reagiranja djelatnika škole nakon pojave vršnjačkoga nasilja.


– Škole su dužne poštovati protokole o postupanju u slučajevima nasilja i poduzeti aktivnosti u skladu s propisima, ali pritom je jednako važno voditi računa o najboljem interesu svakog uključenog djeteta.


Nije dovoljno administrativno primijeniti propise i procedure, a zanemariti interese i glas djeteta koje je doživjelo nasilje i koje je nerijetko dodatno viktimizirano formaliziranim postupanjem škole, ističe pravobraniteljica.


Promicanje tolerancije


Jedna od ustanova koja je obilježila Dan ružičastih majica je i Učenički dom Podmurvice čiji su učenici u sklopu posebnog programa Škola životnih vještina izradili video uradak povodom Dana ružičastih majica u sklopu posebnog programa Škola životnih vještina.


Voditeljica tog programa, Barbara Maras, kaže da s obzirom da je ove godine Dan ružičastih majica došao u vrijeme kad su učenici na drugom dijelu zimskih praznika ta je ustanova na specifičan način odlučila zajednici poslati prigodne poruke kako bi društvo senzibilizirali za gorući problem međuvršnjačkog nasilja.


– Učenički dom Podmurvice Rijeka prvi je učenički dom koji je dobio Godišnju nagradu Luka Ritz – za promicanje tolerancije i škole bez nasilja. Svake godine stoga nastojimo izaći iz okvira učeničkog doma kako bismo što više ljudi upoznali s vrstama nasilja i s njihovom prevencijom, zaključuje Maras.