Prigodni program

U Rijeci obilježen Dan rumunjskog jezika, bili smo tamo

Bruna Matičić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Za Rumunje u Hrvatskoj jezik je glavni element kojim čuvaju svoj nacionalni identitet, a također i kohezijski faktor



Pripadnici rumunjske nacionalne manjine te njihovi prijatelji danas su prigodnim programom u Rijeci, u prostoru Zajednice Talijana, obilježili Dan rumunjskoga jezika.


Organizator cijelog događanja je Udruga Rumunja u Republici Hrvatskoj, a njezina predsjednica Alina Dobrescu kazala je kako među glavnim ciljevima udruge jest promoviranje rumunjske kulture i tradicije, a s time i rumunjskoga jezika.


– Izrazito mi je drago što, bez obzira na činjenicu da smo sve više integrirani u običaje i način života zemlje u kojoj smo pronašli svoj novi dom, svaki značajni datum vezan uz našu kulturu i tradiciju koristimo kako bismo se okupili i slavili svoje porijeklo.




Budući da je jezik temeljno obilježje svakoga naroda, obilježavanje Dana rumunjskog jezika naša je najveća manifestacija koju provodimo, kazala je Dobrescu, a prisutnima se obratila i Corina Galatanu iz Veleposlanstva Rumunjske u Republici Hrvatskoj.



– Dan rumunjskog jezika trenutak je u kojem slavimo našu kulturu, identitet, bogatstvo svoje tradicije i doprinos koji smo dali razvoju svjetske kulturne baštine.


Svima nama koji osjećamo i govorimo rumunjski to je prilika da cijenimo ono što nas ujedinjuje i što nas predstavlja kao Rumunje, neovisno o tome u kojem gradu živimo.


Za Rumunje u Hrvatskoj jezik je glavni element kojim čuvamo svoj nacionalni identitet, a također i kohezijski faktor zajedništva u okviru naše male zajednice, rekla je Galatanu te Rumunjima u Hrvatskoj poručila da se ponose svojim jezikom.



U nastavku programa Goran Čolakhodžić, član uredničkog tima dvojezičnog hrvatskog-rumunjskog časopisa Verso predstavio je najnoviji broj. Riječ je o časopisu koji izlazi od veljače 2020. godine, a koji je usmjeren na kulturu i kulturnu suradnju između Rumunjske i Hrvatske te se u njemu mogu pronaći prijevodi rumunjskih pisaca, teme iz kulture i znanosti, kao i ostali znanstveni, geografski i povijesni prilozi vezani uz Rumunjsku i rumunjski jezik.


Uz navedene zanimljivo predavanje o istro-rumunjskom dijalektu održao je Petar Radosavljević, predstojnik Katedre za rumunjski jezik Filozofskog fakulteta u Zagrebu, a istro-rumunjski dijalekt je i zaživio zahvaljujući nastupu učenika iz Područne škole Šušnjevica i Osnovne škole “Ivan Goran Kovačić” iz Čepića, dviju istarskih škola gdje se učenici uče dijalekt.


Cijelo je događanje zaokružila lutkarska predstava s rumunjskim plesovima koju su izveli studenti Nacionalnog sveučilišta za kazalište i kinematografiju “I. L. Caragiale” iz Bukurešta te kreativna radionica za djecu i zakuska.