Akcija

U Rijeci obilježen Dan crvenih haljina: Svaka druga žena oboli od bolesti mozga ili srca

Sanja Gašpert

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Žene se čim prije trebaju javiti liječniku jer su kod njih simptomi moždanog udara manje tipični nego kod muškaraca



Klinika za neurologiju KBC-a Rijeka i Katedra za neurologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, uz podršku Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije te Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-e treću godinu zaredom priključili su se obilježavanju Dana crvenih haljina, zdravstveno-edukativnoj akciji koja se održava pod okriljem Hrvatskog liječničkog zbora i Hrvatskog neurološkog društva, s ciljem podizanja svijesti o rizicima žena za moždani udar.


Ozbiljne posljedice


Važno je upozoriti na ozbiljne posljedice zanemarivanja simptoma i potrebu promjene načina života, biti svjestan čimbenika rizika te poduzeti odgovarajuće mjere koje smanjuju šanse za nastanak moždanog udara, istaknuto je na edukativnim predavanjima održanim u riječkoj Gradskoj vijećnici.


O važnosti Dana crvenih haljina govorila je doc. prim. dr. sc. Vladimira Vuletić, specifičnosti srčanog udara kod žena prof. dr. sc. Alen Ružić, na specifičnosti moždanog udara kod žena upozorio je dr. sc. David Bonifačić, a dr. sc. Slavica Kovačić govorila je o neurointervencijama kod žena.




Pozdravivši ovu inicijativu, župan Zlatko Komadina naglasio je važnost teme s obzirom na učestalost i posljedice udara koje su znatno teže kod žena. Podsjetio je da PGŽ podržava javnozdravstvene i preventivne programe te je osnivač osam zdravstvenih ustanova koje se dobrim djelom bave ovom tematikom, bilo u prevenciji ili rehabilitaciji.


Ravnatelj riječkog KBC-a dr. Alen Ružić istaknuo je važnost pravovremenog otkrivanja simptoma moždanog udara, posebice je uputio apel ženama da reagiraju čim prije, jer je tada mogućnost preživljavanja i života bez oštećenja i invalidnosti velika.


Dr. Ružić podsjetio je kako se posljednjih godinu i pol dana i u riječkom KBC-u obavlja mehanička trombektomija, kao drugi oblik neurointervencije, kojim se uklanja ugrušak iz žile i stavlja stent.


– Pacijenti se trebaju javiti čim prije liječniku, posebno tu apeliram na žene jer su kod njih simptomi moždanog udara manje tipični nego kod muškaraca. Čak 51 posto žena doživi moždani udar, točnije, svaka druga žena oboli od bolesti srca ili mozga, a svaka sedamnaesta od raka dojke, iako su žene, prema ispitivanjima, u najvećem strahu da će oboliti od raka dojke, kazao je dr. Ružić.


Na Klinici za neurologiju KBC-a Rijeka godišnje se zbrine oko 600 bolesnika s akutnim ishemijskim moždanim udarom, koji je najčešći. Predstojnica Klinike dr. Vladimira Vuletić istaknula je kako žene često ne dolaze na vrijeme u bolnicu, one često stavljaju sve drugo na prvo mjesto, ispred sebe i svoga zdravlja.


Međutim, posljednjih godina, zahvaljujući edukaciji i vama medijima, čak 20 do 25 posto pacijenata na vrijeme stigne do liječnika, a prije je taj postotak iznosio svega dva.Simptomi moždanog udara jesu utrnulost i oduzetost lica, asimetrija lica, utrnulost dijela tijela te konfuzan i nerazumljiv govor.


Može se dogoditi neočekivano i u bilo kojoj situaciji, a najčešće je uzrokovan začepljenjem krvne žile ugruškom. Žene često danima prije osjećaju umor, mučninu, povraćaju, imaju nesanicu. Vrlo je važno doći u bolnicu čim nastupe simptomi moždanog udara, poručila je dr. Vuletić.


Brojni rizici


Dan crvenih haljina akcija je koju su pokrenuli u SAD-u radi podizanja svjesnosti o rizicima i specifičnostima moždanog i srčanog udara kod žena. Edukacijama i utjecajem na osvješćivanje rizika moždanog udara kod žena te promjenom životnih navika smanjena je smrtnost žena od moždanog i srčanog udara za 30 posto.


Svake godine moždani udar ubije dvostruko više žena nego karcinom dojke. Također, u dobi od 20 do 39 godina moždani udar je dvostruko češći kod žena nego kod muškaraca.


Rizični čimbenici moždanog udara specifični za žene su komplikacije u trudnoći poput gestacijske šećerne bolesti i povišenog krvnog tlaka, korištenje kontracepcije uz pušenje te korištenje hormonalne terapije u menopauzi. Nesanica i razdražljivost kod žena se mogu pojaviti nekoliko tjedana prije moždanog udara.


Edukacijama i utjecajem na osvješćivanje rizika moždanog udara na žene te promjenom životnih navika smanjena je smrtnost žena od moždanog i srčanog udara za 30 posto.


Nastojimo živjeti normalno


Nekoliko pacijentica podijelilo je svoja iskustva o životu nakon moždanog i srčanog udara. Astrid Malvić sa Škrljeva imala je moždani udar 19. studenog 2019. godine. Dogodilo se to ujutro, doma, kada je osjetila vrtoglavicu. Srećom, ukućani su na vrijeme reagirali i pozvali hitnu pomoć.


– Tjedan dana ležala sam na odjelu. Govor mi je bio nerazumljiv, frfljala sam, a trebalo mi je čak devet mjeseci da stanem na noge. Mogu reći da sam se oporavila, iako se brže umaram nego prije, ali nastojim živjeti normalno.


Počela sam trenirati i zdravije se hraniti. I ja sam kao i vjerojatno većina ljudi mislila da se to meni ne može dogoditi, ali, eto, dogodilo se i spasila me je brzina intervencije. Zato je potrebno prepoznati simptome čim prije i javiti se liječniku, kazala je Malvić.


Judita Franko s Grobnika također se oporavila od moždanog udara bez posljedica, a i kod nje je veliku ulogu u izlječenju imalo vrijeme.


– Doživjela sam moždani udar 18. rujna 2018. godine, iznenada, bez najave i simptoma. Bila sam u kafiću, među ljudima i odjednom sam osjetila nemoć u rukama, nisam mogla stati na nogu. Srećom, moji prijatelji su odmah pozvali hitnu pomoć jer su prepoznali simptome.


U Zagrebu sam obavila mehaničku trombektomiju, jer se ona tada u Rijeci još nije obavljala. Danas se dobro osjećam, čuvam se stresa, koliko je to moguće i nastojim zdravije živjeti, rekla je Franko.