TRAŽENA SNAGA

U Rijeci nikad nije bila veća potražnja za studentskim radom. Rasla je i satnica, evo koliko sad iznosi

Ingrid Šestan Kučić

Ilustracija / Foto Vedran Karuza

Ilustracija / Foto Vedran Karuza

 Poslodavci se često okreću studentima



Nikad veća minimalna studentska satnica, ali i nikad veća potražnja poslodavaca za studentima, jer suočeni s nedostatkom radnika svih profila poslodavci se više nego ikad prije okreću studentima.


Trgovina i turizam


Tako Student servis riječkog Studentskog centra, kaže rukovoditeljica odjela Ljiljana Badurina, u odnosu na lani u isto vrijeme bilježi 5 do 10 posto više oglasa poslodavaca, a ranije nego inače oglašavaju se i poslovi vezani za predstojeću turističku sezonu.


Međutim, broj studenata koji traže radno mjesto nije dovoljan da bi zadovoljio svu potražnju poslodavaca, jer kako objašnjava Badurina, kada je u pitanju turistička sezona, studenti u pravilu rade kontinuirano kod istog poslodavca.




– Trenutno je najveća potražnja za radom u trgovačkim lancima na poslovima prodavača, rada na blagajni te na poslovima punjenja polica.


Za te poslove dnevno se traži 20 do 30 studenata. Po traženosti slijedi rad u ugostiteljstvu, odnosno turizmu i trgovačkim obrtima.


Ove godine imamo i porast broja novih poslodavaca. Dnevno imamo i po desetak oglasa, a traži se veći broj studenata s većim kompetencijama, odnosno nude im se složeniji poslovi, objašnjava rukovoditeljica odjela Student servisa.


Dodaje i da je ove godine u odnosu na prošlu studentska satnica narasla za 13 posto, a cijena sata određuje se po vrsti posla.


Naime, od početka ove godine studentsku minimalnu satnicu od 4,38 eura neto i manje od toga poslodavac studenta po satu ne može isplatiti.


Nedjeljom, blagdanom i noću satnica raste za 50 posto i iznosi 6,57 eura, no iako bi ih poslodavci rado vidjeli kao svoje zaposlenike, u startu im rijetko nude veću satnicu od te zakonom minimalne.


– Cijena koju daju poslodavci je minimalna, a često se dogodi da se isti oglas ponavlja nekoliko puta jer za tu minimalnu satnicu i složene poslove studenti se ne javljaju.


Tako da se i nakon ponavljanja oglasa satnica diže na pet eura. Neki poslodavci ne plaćaju dodatne naknade kao što su putni trošak, obrok, sanitarna za rad u sezoni van Rijeke, kaže Badurina.


Porezi i PDV


Najčešći poslovi koji se nude putem Student servisa kada su u pitanju studenti su transportni poslovi, istovar-utovar građevinskog materijala, rad na građevini, montaža i demontaža štandova, redarska služba, naplata parkirališta te pomoćni poslovi u zanatskim zanimanjima, dok se studentice najčešće zapošljavaju kao hostese, ali i za poslove anketiranja, dijeljenje letaka, administrativne poslove, ljepljenje deklaracija na proizvodima te rad u call centru.


Kada su u pitanju poslovi vezani za turističku sezonu, najbolje zarađuju animatori u turizmu i konobari jer je njihova cijena sata najmanje 5,23 eura.


Sa satnicom od 4,63 eura slijede banjini i rad na recepciji, dok sobarice i prodavači zarađuju 4,49 eura po satu, a slijede sobarice i prodavači s 4,49 eura.


– Poslodavci na neto zaradu studenata plaćaju 18 posto, a PDV-a su oslobođeni. Ako su studenti porezna olakšica roditeljima, mogu maksimalno zaraditi 24 tisuće kuna, odnosno 3.185,38 eura, a drugi limit je 72.0001,04 kuna, odnosno 9.556,018 eura godišnje.


Ako zaradi više, student plaća porez od 20 posto i prirez koji zavisi od mjesta prebivanja, napominje Badurina.


Lani izdano 57.884 računa


Riječki Student servis prošle godine je izdao 57.884 računa, što je više za 19,5 posto u odnosu na 2021. godinu.


– Svake se godine povećava rad studenata, odnosno njihovo zapošljavanje. Prošle akademske godine imali smo 8.942 učlanjena studenta, što je povećanje od 10 posto u odnosu na prethodne godine, a povećanje očekujemo i ove godine, kaže Ljiljana Badurina.