Sutra Dan mimoza

U PGŽ u porastu odaziv na cijepljenje protiv HPV-a

Barbara Čalušić

Redoviti ginekološki pregledi i PAPA-testiranje unutar tri godine smatraju se periodom unutar kojeg se rak vrata maternice otkriva u stadiju kada je potpuno izlječiv. Cijepljenje se preporuča svima u dobi od devet do 25 godina



RIJEKA Informiranje, redoviti posjeti ginekologu i PAPA-testiranje te cijepljenje protiv HPV-a, prevencija su raka vrata maternice na što će u subotu još jednom podsjetiti 11. izdanje Dana mimoza – nacionalnog dana prevencije raka vrata maternice i ginekoloških tumora. Iako rak vrata maternice s tri posto udjela u sveukupnom broju karcinoma u žena, ne pripada najčešćim sijelima raka u žena, činjenica je da je riječ o jednoj od najpreventabilnijih zloćudnih bolesti koja se uspješno liječi otkriven u ranom stadiju i danas gotovo u potpunosti prevenira cijepljenjem.


Na to su jučer još jednom upozorile predstavnice Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, Kliničkog bolničkog centra Rijeka, Grada Rijeke, PGŽ-a i Udruge »Mirta«.


Bez nuspojava cjepiva


– Redoviti ginekološki pregledi i PAPA-testiranje unutar tri godine smatraju se periodom unutar kojeg se rak vrata maternice otkriva u stadiju kada je potpuno izlječiv. S druge strane, cijepljenje protiv HPV-a u Hrvatskoj se provodi deset godina. Cijepljenje se preporuča svima u dobi od devet do 25 godina, cijepe se učenici u osmom razredu i to je cijepljenje dobrovoljno i besplatno.




Od ove godine protiv HPV-a cijepimo devetovalentnim cjepivom koji štiti od onkoloških virusa HPV-a do 90 posto, kazala je dr. Helena Glibotić Kresina iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo ističući da ova ustanova organizira redovite sastanke s roditeljima djece osmih razreda na kojima mogu dobiti sve informacije o cijepljenju. Iako nije htjela precizirati koliki je točno odaziv na cijepljenje protiv HPV-a, s obrazloženjem da nije liječnica školske medicine koja provodi cijepljenje, istaknula je da se svake godine cijepi sve više djece u okviru programa besplatnog cijepljenja, a od prošle godine cijepe se i dječaci. Dosad, kako je istaknula, nisu zabilježene nikakve ozbiljnije nuspojave cijepljenja protiv HPV-a.


Prema posljednjim podacima iz 2014. godine u Hrvatskoj je od raka vrata maternice oboljelo 307, a umrlo130 žena. U Primorsko-goranskoj županiji u 2016. godini od ove su bolesti umrle tri žene, a zabrinjavajući je podatak da od ukupnog broja oboljelih tek jedna trećina žena ima bolest u prvom stadiju, kada su šanse za potpuno izlječenje najveće.



O važnosti ranog otkrivanja raka Riječani će se moći informirati sutra od 9.30 do 13 sati na Korzu gdje će na prigodnom štandu moći doznati informacije o načinu prevencije raka vrata maternice te ostalih tumora. Na štandu će se dijeliti edukativni materijali te davati savjeti za brigu o zdravlju, a prigodnom distribucijom mimoza skupljati humanitarni prilozi za daljnji rad Lige na promicanju znanja o raku. Istovremeno štandovi će biti postavljeni i u Opatiji, Delnicama, Fužinama i Malom Lošinju.

Provođenje akcije organizira Liga protiv raka Primorsko-goranske županije uz pomoć niz volontera i medicinskog osoblja raznih specijalnosti koji su se u akciju uključili. Akciju podržavaju i Odjel za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeka, Primorsko-goranska županija, Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ, grad Opatija i drugi gradovi i općine županije, Medicinska škola te Jadran galenski laboratorij.



Poticati cijepljenje


– Naš cilj je otkriti in situ karcinom vrata maternice, dakle u fazi prije invazivnog stadija. Činjenica je da tijekom života oko 60 posto ljudi dolazi u kontakt s HPV virusom i srećom veći dio ne obolijeva od karcinoma, no cijepljenje protiv HPV virusa treba promovirati posebno među roditeljima koji imaju utjecaj na odaziv djevojčica i dječaka na besplatno cijepljenje, smatra onkologinja iz KBC Rijeka dr. Ani Mihaljević Ferrari. Dok je predsjednica Lige protiv raka PGŽ dr. Ira Pavlović Ružić upozorila da HPV infekcija ima utjecaj na rak anusa, karcinome muškog genitalnog područja i karcinome usne šupljine.


– Svega trećina žena redovito obavlja ginekološke preglede, dio ih obavlja rijetko, a značajan dio žena još uvijek posjećuje ginekologa samo kada mora roditi. Naš je cilj doprijeti do takvih žena, istaknula je dr. Pavlović Ružić. Upravo je u našoj županiji prije 12 godina prvi put pokrenut program ranog otkrivanja raka vrata maternice koji je kasnije postao nacionalni program prevencije. U sklopu programa kod 343 žene, od toga 14 u našoj županiji, koje su pravodobno došle na pregled rak je otkriven u fazi u kojoj je potpuno izlječiv.