Vježba intervencije u akvatoriju ispred Rijeke

EKO MORE 2021: Testirana spremnost sustava za sanaciju onečišćenja mora

Marinko Glavan

Vježba se održava svake godine / Foto M. GRACIN

Vježba se održava svake godine / Foto M. GRACIN

Akciju je organizirao Županijski operativni centar PGŽ-a, a u njoj je sudjelovao veći broj plovila, zrakoplov Pilotskog kluba Krila Kvarnera, dron i ekipe za sanaciju onečišćenja na obali



RIJEKA – U akvatoriju ispred Rijeke održana je vježba intervencije kod iznenadnog onečišćenja mora, pod nazivom »Eko More 2021«, u kojoj je sudjelovao veći broj plovila i njihovih posada, zrakoplov Pilotskog kluba Krila Kvarnera, dron i ekipe za sanaciju onečišćenja na obali. Akciju je organizirao Županijski operativni centar PGŽ-a (ŽOC), a prisustvovala joj je i zamjenica župana Marina Medarić koja je istaknula važnost redovitih vježbi za provjeru spremnosti sustava u slučaju zagađenja mora.



– Cilj vježbe je provjera spremnosti ljudi i plovila uključenih u akcije kod iznenadnog onečišćenja mora. Ova se vježba održava svake godine, iako smo ove godine imali i stvarnu akciju, kada je došlo do onečišćenja mora kod Inine rafinerije, ali na ovaj način dodatno provjeravamo spremnost za brzu i učinkovitu reakciju u slučaju zagađenja mora, rekla je Medarić.



Zapovjednik ŽOC-a, riječki lučki kapetan Darko Glažar iznio je scenarij vježbe.




– Vježba ima zadatak provjeriti kako nam funkcionira cjelokupni sustav, kolika je razina spremnosti sudionika i članova ŽOC-a i kako nam funkcionira sustav komunikacije. U akciji sudjeluje četrnaest subjekata, od samog ŽOC-a, predstavnika triju ministarstava – mora, gospodarstva i unutarnjih poslova – predstavnika županijskih institucija, Nacionalne središnjice za traganje i spašavanje na moru, do tvrtki poput Dezinsekcije, IND-Eka i JPS-a te klubova i organizacija. Posebno je važno naglasiti da je redom riječ o tvrtkama i subjektima s riječkog područja. Na moru imamo deset plovila, a u zraku po jedan zrakoplov i dron, rekao je Glažar koji je objasnio i scenarij vježbe po kojemu je došlo do sudara plovila prilikom snabdijevanja kruzera gorivom, pri čemu je došlo do onečišćenja mora manjom količinom goriva.



– Dio goriva je, prema scenariju, došao i do obale, zbog čega i na obalnom području imamo spremne ekipe Dezinsekcije i IND-Eka, kao i naše ustanove Jadranski edukativni istraživački centar za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora, pri čemu članovi ŽOC-a provode sve operacije sa službenog broda Lučke kapetanije, rekao je Glažar, spomenuvši da je u utorak navršeno 39 godina od potonuća broda Elhawi Star ispred riječke luke.