Umjesto surferskog raja, novi problem...

Talijani »zaboravili« vilu na Preluku u koju su uložili čak 10 milijuna kuna

Robert Frank

Zbog nebrige vlasnika vila je potpuno devastirana: blindirana vrata su izbijena ili uništena pajserima, kao i svi prozori,  keramika i oprema u apartmanima, a šteta golema. Loše postavljena mreža na stijenama iza vile popušta pa zgradi prijete odroni i nove štete



RIJEKA Zamišljena kao elitna vila s apartmanima koje bi uglavnom koristili surferi iz Italije, Slovenije, Austrije i Njemačke, poznata »prelučka ruševina«, zgrada u kojoj su nekada bili smješteni radnici obližnjeg kamenoloma, nakon što je godinama u nju investirao talijanski poduzetnik Giuseppe Mio na rubu je propasti. Smještena u raju za surfere, kako se zbog specifičnih vjetrova i mikroklime naziva prelučki zaljev, nedovršena vila postala je ruglo.


Iako je vlasniku vile sama lokacija jamčila uspješnost u poslovanju, upravo zbog brojnih surfera koji kroz cijelu godinu dolaze u prelučki zaljev, on je zadnje dvije godine, nakon što je u nekadašnji objekt u funkciji kamenoloma uložio preko 10 milijuna kuna, iz samo njemu poznatih razloga odustao od završetka gradnje. Obnova kuće, od koje su u naravi postojali samo vanjski, prednji zidovi s južne strane ruševine okrenute prema prelučkoj uvali, započela je 2007. i potrajala je do 2011. kada je gotovo privedena kraju. Prema riječima izvođača radova, tvrtke Klana Gradnja, u tom trenutku 95 posto radova u potpunosti je bilo obavljeno.


Izvođač  propada


– Mi smo radili zgradu doslovno od temelja do krova. Nije postojalo ništa osim jedne fasade. Odradili smo građevinske, obrtničke radove, uredili cjelokupnu unutrašnjost i onda je, odjednom, sve stalo. Investitor je prestao s plaćanjima tako da nam je dužan, uključujući i kamate, oko 3,5 milijuna kuna. Zbog nemogućnosti naplate tog duga, smanjili smo broj radnika u našoj firmi i došli na rub propasti, kaže Josipa Zeba iz Klana Gradnje. I danas se ne može načuditi kako je i zašto vlasnik dozvolio propast reprezentativnog objekta koji bi mu završetkom još samo 5 posto preostalih radova donio sasvim solidnu dobit.


Više pročitajte u današnjem tiskanom izdanju Novog lista…