Izložba Željka Heimera

Svečana zastava Rijeke potječe još iz 1870. godine: ‘Svaka promjena vlasti je donosila i promjenu zastava’

Vladimir Mrvoš

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Povijest je pokazala da je svaka nova vlast htjela mijenjati zastavu uvodeći svoje ideološke elemente ili izbacujući one koji su bili na njoj ranije



RIJEKA – U Mjesnom odboru Pećine otvorena je izložba »Riječke zastave kroz povijest i danas«, autora Željka Heimera. Autor ove zanimljive izložbe nakon višegodišnjeg proučavanja, objavljenih nekoliko znanstvenih radova i sudjelovanja na međunarodnim kongresima s tom temom, te održanih nekoliko javnih predavanja u Rijeci, objedinio je svoja istraživanja gradske zastave i raznovrsnih drugih zastava koje su se isticale i koristile u bogatoj povijesti Rijeke.


Poticaj za sustavno istraživanje gradske zastave potekao je iz Udruge Slobodna Država Rijeka, koja godinama podržava inicijativu da grad dobije svoju povijesnu zastavu kao službenu gradsku zastavu. Iako se činilo da je ta borba završena uspješno, ona je postigla tek djelomičan uspjeh. Riječka povijesna zastava usvojena je za samo svečane prigode, kao povijesna gradska zastava koja se koristi u svečanim prilikama, dok je službena zastava ostala svijetloplava inačica s današnjim službenim gradskim grbom. Tako je današnja svečana zastava Grada ona zastava koju je ondašnje Gradsko vijeće odobrilo 1870. godine.


Izložba u prostorima MO Pećine osim samih izloženih zastava, prezentira na panoima i dijelove iz autorove knjige »Zastave Rijeke« u kojoj su predstavljene zastave koje su isticane u Rijeci od 1508. godine i srednjeg vijeka, preko zastava koje prikazuju gradski grb na varijantama nacionalnih trobojnica Austrije, Ugarske i Hrvatske, do ideje i dugotrajnog postupka odobrenja prve prave gradske zastave u bojama grba dodijeljenog 1659. godine.




– Povijest je pokazala da je svaka promjena vlasti, a njih je u Rijeci tijekom 20. stoljeća bilo mnogo, tražila način da gradsku zastavu promijeni uvodeći svoje ideološke elemente ili izbacujući one koji su bili ranije, rekao je autor izložbe Željko Heimer na otvaranju izložbe.


Osim povijesnog pregleda gradske zastave grada Rijeke, izložbom je na panoima predstavljeno i niz drugih zastava, uz obrazloženja, iz raznih razdoblja bogate riječke povijesti. Ima tu zastava od lokalnih jedinica samouprave iz šireg područja Rijeke, pomorskih zastava i zastava brodarskih kompanija, sportskih, akademskih, vatrogasnih i lovačkih zastava, kao i zastava postrojbi iz Domovinskog rata. Autor izložbe istaknuo je kako nije mogao obuhvatiti sve zastave koje su se ikada koristile u Rijeci, a kao zanimljivost navodi zastave triju dječjih vrtića iz Rijeke, koje govore o budućnosti Rijeke.


Nekad bilo


Malo gradova u svijetu može se pohvaliti da je njihova gradska zastava jedno vrijeme bila i državna zastava. Slobodna Država Rijeka bila je od 1920. do 1924. međunarodno priznat grad država, nešto poput današnjeg Vatikana ili Monaca, stoga se riječka zastava ravnopravno nosila s tadašnjim državnim zastavama velikih i moćnih zemalja.