Nova inicijativa

Studenti i profesori se uključuju u rad riječkog online psihološkog savjetovanja mladih Sve je OK

Sanja Gašpert

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Studenti i profesori psihologije kreirat će znanstveno-popularne i edukativne sadržaje za mlade na portalu www.svjeok.hr



Predstavljen je novi oblik suradnje Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke i Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci na projektu svejeok.hr.


Riječ je o aktivnom, volonterskom uključivanju studenata i profesora psihologije u rad mrežne stranice za on-line psihološko savjetovanje mladih svejeok.hr kroz kreiranje znanstveno-popularnih i edukativnih sadržaja za mlade na portalu www.svjeok.hr.


Aktivnosti su javnosti na konferenciji za novinare predstavili zamjenik gradonačelnika Rijeke Goran Palčevski, pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke Karla Mušković, pročelnica Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci izv. prof. dr. sc. Barbara Kalebić Maglica i Mateja Grabovac, studentica 2. godine Diplomskog studija psihologije na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.


Jedan od najuspješnijih




– Grad Rijeka putem Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb građanima nastoji pružiti nadstandard u zaštiti zdravlja, posebno onim skupinama koje se smatraju ranjivima, među koje svakako spadaju i mladi.


Činimo to kroz pružanje potpore realizaciji projekata i projekata partnerskih organizacija koji su usmjereni na zaštitu tjelesnog i/ili mentalnog zdravlja mladih.


Jedan od poznatijih programa je Studentski savjetovališni centar, zatim tu je i program Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije Centri za mlade.


Financiramo i niz udruga građana koje također pružaju stručnu ili laičku potporu u zaštiti mentalnog ili tjelesnog zdravlja pojedinim specifičnim skupinama mladih, kao što su mladi s invaliditetom, ovisnici i druge rizične skupine mladih.


Ponosni smo i na projekt street fitness kojim među mladima promoviramo redovitu i pravilnu tjelesnu aktivnost na vježbalištima koja postoje u gotovo svim dijelovima grada i mogu se besplatno koristiti, naveo je zamjenik Palčevski istaknuvši kako je portal svejeok.com zasigurno jedan od najuspješnijih programa.


Anonimno, besplatno i dostupno


Mrežna stranica za online psihološko savjetovanje mladih www.svejeok.hr pokrenuta je u listopadu 2020. godine. Nastala je suradnjom timova predstavnika Grada Rijeke i vanjskih stručnih suradnika.


Naime, prema rezultatima radionica na kojima se stvarao Program za mlade, mladi su Riječani potvrdili potrebu za stručnom psihološkom potporom, ali istovremeno ukazali i na niz barijera zbog kojih mladi ne traže takvu pomoć.


Između ostalog, naveli su da se na takve usluge dugo čeka ili da su preskupe za njih, da ih u traženju pomoći sprječava i sram.


Upravo je iz tog razloga pokrenuto on-line psihološko savjetovanje mladih, odnosno portal www.svejeok.hr, s primarnim ciljem da se mladim ljudima, u dobi do 30 godina, omogući anonimna, besplatna i lako dostupna psihološka pomoć, da ih se ohrabri u traženju psihološke pomoći te da se psihološka pomoć učini dostupnijom mladima s invaliditetom i onima koji boluju od težih kroničnih bolesti.


Uslugu savjetovanja na www.svejeok.hr mladima trenutno pruža 14 psihologa.


Više od 900 mladih dobilo savjet


Prema riječima pročelnice Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke Karle Mušković, u dvije i pol godine rada portala više od 900 mladih Riječana dobilo je savjet i ohrabrenje u vezi problema koji ih muče, a povratne informacije korisnika na rad portala su ohrabrujuće i poticajne.


– Zabilježili smo gotovo 19 tisuća jedinstvenih korisnika naših sadržaja. Pri tome smo zamijetili da naši korisnici dosta prate objavljene savjete psihologa, vjerujemo da na taj način pronalaze rješenja za sebe.


Zanimljivo je da usluge savjetovanja više koriste djevojke, a da portal češće prate mladići, objasnila je Mušković.


Većina korisnika portala, njih 43 posto su studenti, dok je oko 20 posto korisnika srednjoškolskog uzrasta.


Najčešće teškoće s kojima se mladi susreću i zbog kojih traže pomoć su odnosi s drugima (35 posto), učenje (šest posto), zdravlje i prehrana (pet posto) te samopoštovanje (tri posto), dok se od ostalih problema u mladoj populaciji pojavljuju zlostavljanje i nasilje, nedostatak motivacije, strah za budućnost, nedoumice oko izbora fakulteta, ovisnost, seksualnost, problemi u napredovanju u sportu, agresivnost i drugo.


Nova inicijativa – Psihoblog


Nova inicijativa intenzivnijeg i dugoročnijeg povezivanja s riječkim Odsjekom za psihologiju pokrenuta je s ciljem unapređenja portala www.svejeok.hr.


Riječ je o uključivanju studenata psihologije u sadržajno oblikovanje portala i to kroz pisanje znanstveno-popularnih tekstova na temelju seminarskih radova koje oni pripremaju u okviru svojih studijskih obveza.


Radi se o temama iz područja suvremene psihologije koje su zanimljive mladima, a tekstovi će se objavljivati u rubrici Psihoblog.


Prema riječima pročelnice Odsjeka za psihologiju izv. prof. dr. sc. Barbare Kalebić Maglica, ideja je da se na portalu uz mentorstvo profesora objavljuju radovi studenata.


“Naša je zadaća obrazovati buduće psihologe, raditi na popularizaciji znanosti, ali i približiti se širokoj publici. Treba znati jezik znanosti pretočiti u jezik razumljiv svima, a to učimo i naše studente.


Kroz ovu suradnju dobit ćemo priliku ostvariti bolji kontakt sa zajednicom i prvenstveno mladima približiti teme koje su njima od interesa i pomoći”, rekla je Kalebić Maglica.


Studentica druge godine Diplomskog studija psihologije Mateja Grabovac istaknula kako će sudjelovanje u radu portala studentima biti dobra praksa, a korisnici će imati priliku dobiti uvid u nove spoznaje koje mogu direktno primijeniti na svoj život.