Nova odluka

Stiže “plažna policija”. Riječkim kupalištima već će idućeg ljeta patrolirati – pomorski redari

Vladimir Mrvoš

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

Uvođenje pomorskih redara predviđeno je odlukom o redu na pomorskom dobru koju je Grad Rijeka uputio u javno savjetovanje



Prije nekoliko dana javila nama se čitateljica koja je komentirala stanje na plaži Sablićevo, a njezina objava izazvala je prilično veliku raspravu na Facebooku Novog lista.


– Može li se Novi list angažirati oko zaštite naše najljepše gradske plaže? Na plaži Sablićevo koncesionar je zatvorio beach bar i ostavio građevni otpad (daske, polomljeno staklo), smeće, stari hladnjak za sladoled i ostatke slomljene kabine za presvlačenje – već mjesec dana.


Kako se kontrolira ponašanje koncesionara? Zar bi susjedi trebali čistiti iza koncesionara? Dajemo naslijeđeno javno dobro u zakup da netko iz toga ostvaruje privatni profit, a njegove obveze prema zajednici i gradu su… što?




Da ne govorimo da se radi o najljepšoj gradskoj plaži, i to plaži koja je najpopularnija među turistima jer se radi o doslovno prvoj mediteranskoj plaži dostupnoj nekome tko putuje iz Njemačke.


Mi bismo razvijali turizam, natjecali se s Opatijom, a ovako se ponašamo, pisala je čitateljica i poslala fotografiju plaže.


Ledo škrinja nije otpad


Vrlo brzo u ime Beach bara Kamov stigao joj je odgovor na ove optužbe.



– Ledo škrinja nije otpad ili smeće, već vrijednost tvrtkeLedo te čekamo da dođu po nju i odnesu je, jer je kraj sezone. Isto tako smo razmontirali kabinu za presvlačenje koja je bila u najmu te će je vlasnik preuzeti.


To nije smeće niti otpad. Naglašavam da koncesija nije data za dva ili tri mjeseca, već za cijelu godinu i da sada želimo škrinju otvoriti i prodavati sladoled, možemo, dakle njoj je mjesto na toj poziciji, naravno i mi želimo da se makne škrinja jer ne namjeravamo odgovarati za njezinu vrijednost, a ovaj petak će je konačno preuzeti.


Naglašavam da je Beach bar Kamov radio do 28. rujna. Svi koji posjećuju tu plažu znaju da je to istina. Tog dana počelo se sa zatvaranjem koje je trajalo do 5. listopada.


Glavnina inventara je preseljena tog dana, ali nismo uspjeli cijeli ugostiteljski objekt rastaviti i prenijeti taj dan. Zato postavljam pitanje kome je u interesu reći da je mjesec dana takav nered. Pa sami zaključite…


Naravno da sam danas osobno odnio staklo u smeće i vjerojatno za par dana će ga opet biti. Jer tamo i dalje party traje iako ne radimo više. No, to je drugo pitanje, stoji u odgovoru iz Beach bara Kamov.


Foto Vladimir Mrvoš


Možda će takve situacije već od iduće godine biti regulirane Odlukom o redu na pomorskom dobru, nacrt koje je Grad Rijeka uputio u javno savjetovanje.


Tom odlukom predlaže se uvođenje službe pomorskog redara, a sukladno novom Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama, koji je stupio na snagu 29. srpnja 2023. godine. Prijedlog gradske odluke o redu na pomorskom dobru trebao bi se pred gradskim vijećnicama naći u prosincu.


Kako je kazala pročelnica Upravnog odjela za komunalni sustav i promet Maja Malnar, jedinice lokalne samouprave su obavezne donijeti odluku kojom će definirati način uređenja i korištenja pomorskog dobra u općoj upotrebi za gospodarske i druge svrhe, dakle sve mjere i aktivnosti koje se smiju i ne smiju činiti na pomorskom dobru, potom definirati održavanje čistoće i čuvanje površina pomorskog dobra, kao i osiguranje nesmetanog prolaska duž pomorskog dobra.


Pomorski redar


Odlukom se definiraju mjere za provođenje mjera za održavanje reda na pomorskom dobru, definiraju pojedine vrste plaža (prirodna morska plaža, uređena morska plaža, morska plaža posebne namjene), obveze pravnih ili fizičkih osoba koje koriste određeno područje pomorskog dobra, među kojima i održavanje čistoće i čuvanje dio površine pomorskog dobra koja se onečišćuje obavljanjem njene djelatnosti, uz KD Čistoća koja je zadužena za čišćenje plažnog pojasa, zatim održavanje urbane opreme, javne rasvjete, javnih nužnika, a posebna je pažnja posvećena osiguranju nesmetanog prolaza duž pomorskog dobra, posebice osobama s invaliditetom, što danas u praksi na uređenim gradskim plažama i funkcionira.


Odora i iskaznica


Novina je da zakon predviđa uvođenje službe pomorskog redara, koji će biti zadužen za praćenje i nadzor svih ovih aktivnosti i mjera koje se na pomorskom dobru u općoj uporabi čine i njegove ovlasti će biti usporedive s ovlastima komunalnog redara.



Ovlaštenje za obavljanje poslova će steći na temelju rješenja koje donosi Ministarstvo u čijem su djelokrugu poslovi pomorstva. Isto Ministarstvo organizira i provodi i stručno osposobljavanje pomorskih redara, a troškove tog osposobljavanja snosi jedinica lokalne samouprave.


Kao i kod komunalnog redara, pomorski redar mora imati završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje, a Gradsko vijeće će propisati izgled odore i službene iskaznice.


U provedbi nadzora nad provedbom odluke o redu na pomorskom dobru pomorski redar, odnosno čuvar zaštićenog dijela prirode ovlašten je zatražiti i pregledati isprave na temelju kojih može utvrditi identitet, uzimati izjave, zatražiti dokumentaciju, prikupljati dokaze i utvrđivati činjenično stanje, kao i izdati rješenje, obvezni prekršajni nalog te naplatiti kaznu na licu mjesta.


Vodeći se zakonskim ograničenjima, te uspoređujući s visinom novčanih kazni iz važeće Odluke o komunalnom redu, predložena je visina novčanih kazni u Nacrtu prijedloga Odluke o redu na pomorskom dobru na način da je za pravne osobe predložen iznos od 1.320 eura, 265 eura za odgovornu osobu u pravnoj osobi, 660 eura za fizičku osobu obrtnika i osobu koja obavlja drugu samostalnu djelatnost te 130 eura za fizičku osobu.


Također, u fazi finalizacije je i Plan upravljanja pomorskim dobrom na području grada Rijeke. Novina je da ga, prema novom zakonu, ne donosi gradonačelnik, već Gradsko vijeće te da se više ne odnosi na razdoblje od jedne, već idućih pet godina.


– Zakon je definirao niz novih sadržaja koji moraju postati dio Plana upravljanja pomorskim dobrom te još uvijek obrađujemo sve te zakonske odredbe, ali i pravilnik ministarstva koji je u e-savjetovanju, ali ga jedinice lokalne samouprave moraju prilikom izrade plana uzeti u obzir.


Novina je i da više nema koncesijskih odobrenja, već se govori o dozvolama na pomorskom dobru koje će se izdavati na razdoblje od 2 do 5 godina, iznimno 20 dana koncesijske dozvole na zahtjev, kazala je pročelnica Malnar.


Predložena visina kazni


U Nacrtu prijedloga Odluke o redu na pomorskom dobru predložena je visina novčanih kazni tako da je za pravne osobe predložen iznos od 1.320 eura, 265 eura za odgovornu osobu u pravnoj osobi, 660 eura za fizičku osobu obrtnika i osobu koja obavlja drugu samostalnu djelatnost te 130 eura za fizičku osobu.