Moguće i pojeftinjenje grijanja

Sredinom veljače počinju radovi na rekonstrukciji toplane na Gornjoj Vežici. Vrijedni su skoro 15 milijuna eura

Marinko Glavan

Foto S. Drechsler

Foto S. Drechsler

Po završetku projekta toplinarski sustav bit će povezan na tri glavne toplane, dio sadašnjih bit će trajno ugašen, a neke će biti zadržane kao pomoćne toplane



RIJEKA – Radovi na rekonstrukciji toplane Gornja Vežica u sklopu opsežnog, više od 14.900.000 eura (112,2 milijuna kuna) vrijednog projekta Obnova toplinarstva Grada Rijeke, započet će 15. veljače, a za vrijeme njihova trajanja mogući su povremeni prekidi isporuke toplinske energije i potrošnje tople vode, o čemu će korisnici biti pravovremeno obaviješteni putem web-stranica Energa, najavljeno je iz riječkog distributera toplinske energije. Rok za izvođenje radova je do početka iduće sezone grijanja.


Tri glavne toplane


Projekt obnove sustava toplinarstva u Rijeci sufinanciran je bespovratnim sredstvima iz fondova EU-a sa 78,46 posto ukupno prihvatljivih troškova, odnosno 11,135 milijuna eura. Projektom je predviđena potpuna transformacija sadašnjeg rascjepkanog toplinarskog sustava, koji obuhvaća 11 toplana, četiri kotlovnice i oko 16 kilometara toplovoda, smještenih unutar administrativnih granica grada Rijeke, a toplinskom energijom opskrbljuju gotovo 10.000 korisnika. Po završetku projekta toplinarski sustav bit će povezan na tri glavne toplane, dio sadašnjih bit će trajno ugašen, a neke će biti zadržane kao pomoćne toplane za vršna opterećenja ili u slučaju kvarova, odnosno radova na održavanju glavnih toplana. Sustav Istok pokrivat će toplana Gornja Vežica, a pomoćna toplana bit će ona na Vojaku, sustav Zapad pokrivat će toplana Malonji na Zametu, gdje će toplana Zamet pokrivati i dio vršnih opterećenja te opskrbljivati toplinskom energijom korisnike na području Krnjeva, dok će treći dio pokrivati toplana Srdoči, pri čemu će u sustavima Zapad i Srdoči biti obnovljeni i svi toplovodi, na način kako je to već izvedeno u sustavu Istok.


Obnova sustava obuhvaća obnovu 7,9 kilometara postojeće toplovodne mreže, izgradnju 2,5 kilometara novih spojenih toplovoda, te obnovu sedam toplinskih sustava, ugradnju kogeneracijskih uređaja za istovremenu proizvodnju toplinske i električne energije, velikih spremnika toplinske energije, uz ugradnju solarnih kolektora za proizvodnju toplinske energije iz obnovljivih izvora.


Moderan ekosustav




– Projektom će biti omogućen 24-satni rad svih toplana u sustavu, tijekom cijele godine. Po njegovom završetku 95 posto riječke toplovodne mreže bit će novo ili obnovljeno. Omogućit će se istovremena proizvodnja toplinske i električne energije, uz smanjenje emisije CO2 i uklanjanje sumpornih oksida iz proizvodnje, sukladno EU direktivi za energetsku učinkovitost. Isporuka toplinske energije korisnicima bit će sigurnija i pouzdanija, a početkom sezone 2024. moguće je smanjenje cijene grijanja, ističu iz Energa, uz dodatak da će riječke toplane kandidirati i za daljnju prijavu na sve europske fondove koji potiču obnovljive izvore topline i modernizaciju daljinskog (centralnog) grijanja.


Radovi na toplani Gornja Vežica uključuju demontažu dijela postojeće opreme te ugradnju dva visokoučinkovita kogeneracijska motora ukupne snage 2,64 megavata toplinske energije odnosno 2,41 megavat električne energije, uz frekventno upravljane distributivne crpke. Riječ je o visokoučinkovitim motorima koji proizvode električnu energiju koju će Energo isporučivati distributeru, dok će se za grijanje koristiti proizvedena toplinska energija iz svih dijelova sustava, što bi trebalo rezultirati značajno manjom potrošnjom energenata, kao i emisijama CO2.


Daljinski nadzor


Osim toga, izvan toplane bit će ugrađeni toplinski spremnici ukupnog kapaciteta od 400 kubnih metara tople vode, a na krovu toplane solarni paneli za grijanje vode energijom sunca. U konačnici, više od 50 posto toplinske energije povezanog sustava Istok, ističu iz Energa, bit će proizvedeno iz kogeneracije i obnovljivih izvora.


U toplanu će biti ugrađeno i automatsko upravljanje i daljinski nadzor, a po završetku radova postat će primarna toplana cjelokupnog sustava Istok jer će se spojnim toplovodima ukupne dužne od kilometar i pol povezati sadašnje toplane Vojak, V44 (Donja Vežica) i Gornja Vežica. Toplana V44 više neće biti u funkciji, dok će toplana Vojak služiti samo kao rezerva toplana u slučaju kvarova ili izuzetno jakih hladnoća. Uz izgradnju spojnih toplovoda zamijenit će se sva preostala postojeća stara toplovodna mreža na Sušaku, odnosno istočnom dijelu Rijeke, ukupne dužine 4,7 kilometara. Radovi na toplani i toplovodima rezultirat će visoko učinkovitom, čistom i sigurnom tehnologijom u toplinskom sustavu, naglašavaju iz Energa.


Što se tiče ostalih radova u sklopu projekta, toplana Zamet je u završnoj fazi obnove, toplana Malonji se upravo gradi te se uskoro očekuju radovi na toplovodnoj mreži kojom će se ove toplane, uz toplanu Krnjevo, povezati u jedinstveni sustav Zapad, dok su radovi na toplani Srdoči u pripremnoj fazi te je u tijeku ishođenje građevinske dozvole.