Turistička ponuda

Slušalice u uši i u istraživanje Trsatskog kaštela: Ovo je 12 skrivenih točaka iz priča o povijesti Gradine

Alenka Juričić Bukarica

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Predstavljen je novi virtualni turistički vodič kroz Kaštel, ali i obližnji park te prostor posvećen povijesti Gradine i grofu Lavalu Nugentu



Trsatski kaštel dobio je novi suvremeni interpretacijski sadržaj u prostoru ispod spomenika Mira junaka posvećen povijesti Gradine te nezaobilaznom grofu Lavalu Nugentu, kao i novi virtualni turistički vodič kroz Kaštel, ali i obližnji park.


Novu turističku ponudu danas su, naime, u prostoru Trsatskog kaštela predstavili Petar Škarpa, direktor Turističke zajednice grada (TZG) Rijeke, Darko Babić, autor koncepta interaktivne izložbe, Hrvoje Znaor, autor virtualnog turističkog vodiča, odnosno aplikacije Trsat Castle Rijeka guidea, te Sven Delač, autor filma o Trsatskom kaštelu.


Kako je ukazao direktor riječke TZ, novi sadržaji nastali su u okviru EU projekt Emoundergorunds, u kojem je TZG Rijeka jedan od partnera, a koji je sufinanciran iz Interreg V-B Jadransko-jonskog programa transnacionalne suradnje 2014-2020.




U okviru projekta ostvarena je suradnja deset partnera iz sedam zemalja makroregije.


Što ustvari sad postaje Trsatski kaštel


Pojašnjavajući što se uredilo, Petar Škarpa je istaknuo kako uz interpretacijski centar Putovima Frankopana, novim interpretacijskim sadržajem Trsatski kaštel ustvari postaje cjelovit kulturno-turistički sadržaj.


Nakon uređenja interpretacijskog centra posvećenog Frankopanima, sada smo, nakon dvije godine kroz projekt Interreg Adrion uredili i prostor takozvane “špilje” u kojem će svi posjetitelji, bilo da se radi o turistima ili samim Riječanima, na vrlo moderan, suvremen i interaktivan način moći doznati niz zanimljivosti iz povijesti Trsatskog kaštela, ali i zanimljivosti o samom grofu Lavalu Nugentu te njegovom doprinosu razvoju i gradnji ove riječke znamenitosti, kazao je Škarpa.



Naveo je i kako se kroz projekt unatrag dvije godine napravilo i 3D snimak Trsatskog kaštela koji se može vidjeti u novom postavu, odnosno na digitalnom info kiosku, a uz danas predstavljenu izložbu i mobilnu aplikaciju, odrađen je i niz edukacija i radionica, uz ostalo za turističke vodiče koji su upoznati sa svime bitnim na Gradini.


– Vjerujem da će sve to dodatno povećati posjećenost Trsatskog kaštela koji je i inače najposjećenija turistička znamenitost u gradu, dodao je Škarpa.


12 beacona povezanih s aplikacijom


Darko Babić je, pak, dodao kako je prilikom osmišljavanja koncepta same izložbe, ideja bila povijest Trsatskog kaštela i ulogu grofa Nugenta, predstaviti kroz različite medije pa su stu interaktivni paneli, sedmominutni edukativni film, kao i 12 interpretacijskih točaka povezanih u novu aplikaciju.


Naime, kako je pojasnio izrađivač aplikacije Hrvoje Znaor, na području Gradine i oko nje je postavljeno 12 beacona koji u povezani s aplikacijom.



Kada se posjetitelj približi nekom od njih, na mobitelu će dobiti kompletnu informaciju o svakoj pojedinoj od tih ukupno 12 interpretacijskih točaka.


Aplikacija je na engleskom i hrvatskom, a povijest Trsatskog kaštela se može preko nje istraživati i ako posjetitelj nije u samom prostoru Trsatskog kaštela.


Ideja je da početna i završna točka bude novouređena izložba u “špilji”, no svatko si, pojasnio je Znaor, može odrediti svoj itinerer.


Slušalice u uši i u istraživanje Trsatskog kaštela


Jedna od funkcionalnosti jest i to što se za jednostavnije istraživanje, ponuđene tekstove može jednostavno poslušati.


Dakle, slušalice u uši i u istraživanje Trsatskog kaštela, skrivenih 12 točaka i njegove bogate povijesti.


Jer sama činjenica je je Laval Nugent, porijeklom Irac, bio jedan od osnivača lirskog pokreta, strastveni skupljač umjetnina i vlasnik prvog javnog muzeja u Hrvatskoj, otvorenog na trsatu, daje odličan temelj za zanimljivo putovanje kroz povijest Gradine.


Dodajmo i kako su razgled ove zanimljive izložbe i aplikacija, koja cijeli prostor Gradine pretvara na neki način u muzej na otvorenom, besplatni.