POŠTUJTE ZNAKOVE

Školarci izlaze na ceste, policija poziva vozače na dodatni oprez. Imaju i savjete za roditelje

Vladimir Mrvoš

Policija će sankcionirati nepropisno parkirana i zaustavljena vozila oko škola, te kontrolirati brzinu na prometnicama u zonama škola



RIJEKA – Danas diljem Hrvatske počinje školska godina, a oko 36.000 prvašića na prometnicama će započeti svoje samostalno sudjelovanje u prometu. Stoga Ministarstvo unutarnjih poslova i hrvatska policija 28. put zaredom od 1995. godine započinju poznatu akciju »Poštujte naše znakove«, s ciljem učenja mališana i prevencije potencijalnih neželjenih događaja u trenutcima njihovih velikih radosti.


Policija u razredu


Osim podučavanja najranjivijih sudionika u prometu, akcija se provodi i s ciljem podsjećanja odraslih, prvenstveno vozača i roditelja, o važnosti sigurnog sudjelovanja u prometu, te pridržavanja svih prometnih propisa. Policija je već s predstavnicima tijela jedinica lokalne i područne samouprave nadležnim za promet te poduzećima nadležnim za održavanje prometnica obavila pregled prometnica i protne signalizacije u blizini škola, kako bi se na vrijeme uklonili i popravili eventualno uočeni nedostaci. U dogovoru s ravnateljima i djelatnicima škola, u narednom će razdoblju posjetiti sve osnove škole i prvašićima održati 20-minutno predavanje na temu propisnog i poželjnog ponašanja djece u prometu.


Policijski službenici sudjelovat će i na prvom roditeljskom sastanku te roditeljima prenijeti najvažnije poruke o sigurnom sudjelovanju njihove djece u prometu, dok će tijekom čitavog mjeseca rujna, svakoga dana, a posebice u vrijeme početka i završetka nastave, pojačano operativno-preventivno nadzirati prilazne ceste, ulice i raskrižja u blizini škola. Temeljna zadaća policijskih službenika, koji će obavljati nadzor odvijanja prometa, a po potrebi i upravljati prometom, je omogućiti siguran prijelaz djece preko kolnika.


Prometne jedinice




Policija će poduzimati i sve zakonom propisane mjere prema nediscipliniranim vozačima, odnosno prema vozačima koji ne poštuju prednost prolaska pješaka na obilježenom pješačkom prijelazu. Upravo zbog toga policijski službenici će sankcionirati i sva nepropisno parkirana i zaustavljena vozila u zonama škola, te će u istom razdoblju pojačano kontrolirati i brzinu kretanja vozila na prometnicama u zonama škola i represivno djelovati na vozače koji ne poštuju ograničenja brzine.


Za trajanja akcije u zonama škola radit će i pripadnici prometne jedinice mladeži, tamo gdje su oformljene, na obilježenim pješačkim prijelazima radit će i školske prometne jedinice. Zadaća prometnih jedinica je da u vrijeme dolaska i odlaska djece u/iz škole upravljaju prometom pješaka na jednom pješačkom prijelazu u blizini škole, dok će u ostalom vremenu upozoravati vozače na nepropisno parkirana vozila. Policija će samostalno, ali i u suradnji s Inspekcijom cestovnog prometa Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, provoditi nadzor autobusa kojima se organizirano prevoze djeca.


Nesreće


U prometu je primjerice 1994. godine smrtno stradalo 57 djece, a 2021. desetero, dok ih je 2016. smrtno stradalo dvoje, a 2018. i 2020. po troje. Pomaci su pozitivni, smanjenje broja najtežih stradavanja je smanjeno, no unazad deset godina, u kojem razdoblju ih je smrtno stradalo ukupno 66, djeca više najviše ne stradavaju kao pješaci, kako je bilo prije, već kao putnici u vozilima, i to najčešće u vozilima svojih roditelja ili najbližih osoba, s kojima bi trebala biti i najsigurnija. Kao putnici u vozilima djeca se nepropisno prevoze na prednjim sjedalima, sjede na stražnjim sjedalima nevezana ili se nalaze u neadekvatnim sjedalicama, koje ne zadovoljavaju najosnovnije uvjete sigurnosti. To je problem na koji će se, između ostalog, i dalje usmjeravati preventivno i represivno djelovanje policije, a ističe se i tijekom prvog roditeljskog sastanka u školi, u sklopu akcije »Poštujte naše znakove«. Tijekom prvih osam mjeseci ove godine u prometu je smrtno stradalo petero djece, dok prošle godine u istom razdoblju stradalo njih šestero. Smanjen je broj teško ozlijeđene djece za 3,3 posto, ali povećan broj lakše ozlijeđene djece i to osam posto.


Savjeti roditeljima


Djecu u vozilima treba prevoziti isključivo na propisan način, a nikada, bez obzira na to koliko se žurili, a u pratnji ste djeteta, ne činite prometne prekršaje, savjetuje policija. »Porazgovarajte s djecom o prometu i ukažite im na potencijalne opasnosti koje im u njemu prijete, kao na negativne, ali i pozitivne primjere ponašanja u prometu. Vježbajte sigurno prelaženje kolnika i objasnite im svrhu pješačkog prijelaza i semaforskih uređaja, kao i razloge zbog kojih ih treba koristiti te ulogu prometnog policajca. Ako je vaše dijete prvoškolac, posebnu pozornost posvetite putu u i iz škole i odaberite najsigurniji put (ne nužno i najkraći) i uvježbavajte s djetetom sigurno kretanje po njemu. Ukažite djetetu na sva opasna mjesta na tom putu i ispravite dijete u situaciji kada pogriješi, ali i nagradite ako usvoji i primjeni određena prometna pravila«, poručuju iz policije te pozivaju roditelje da vlastitim promjerom pokažu djetetu kako se treba ispravno ponašati u prometu, da ne parkiraju nepropisno u zoni škole, da djeca u vozilo ulaze i iz njega izlaze na nogostup, a ne na kolnik… »U situacijama kada dočekujete dijete pred školom ili kućom, ne činite to na suprotnoj strani ulice. Ako se vaše dijete kreće u prometu noću ili u uvjetima smanjene vidljivosti, pobrinite se da bude vidljivo, da na sebi ima odjeću i obuću što svjetlijih boja, odnosno kupite mu odjeću, obuću i školsku torbu s ugrađenim reflektirajućim tvarima«, niz je policijskih savjeta.


Savjeti vozačima


U zonama svih osnovnih škola brzina kretanja vozila ograničena je na 40 km/h. Vozače policija savjetuje da ne parkiraju nepropisno u zonama škola te da povećaju pozornost u blizini škola. »Vodite računa da djeca ne znaju ili nedovoljno znaju prometne propise. Zaustavite vozilo i djeci dajte znak rukom da mogu sigurno preko ceste.«