Planovi

Sjednica Skupštine TZ-a grada Rijeke: Rijeka se okreće moru i cjelogodišnjem turizmu

Vladimir Mrvoš

Proljetne turističke »laste« / Foto VEDRAN KARUZA

Proljetne turističke »laste« / Foto VEDRAN KARUZA

Glavne točke Plana razvoja u sljedeće četiri godine mogu se svesti na okretanje Rijeke moru, ne samo u središtu grada već cijelom dužinom obale od Pećina do Kantride, razvoj cjelogodišnjeg turizma i jačanje suradnje s lokalnim stanovništvom u cilju održivog turizma



RIJEKA  Na jučer održanoj 9. sjednici Skupštine Turističke zajednice grada Rijeke, kojom je predsjedavao Vojko Obersnel sve točke dnevnog reda usvojene su bez diskusije. Razriješen je član Turističkog vijeća Turističke zajednice grada Rijeke iz Jadran Hotela Damir Balenović, na vlastiti zahtjev, a na njegovo mjesto iz iste tvrtke funkciju člana preuzeo je Kristijan Šustar. Zadnju točku dnevnog reda sjednice – Plan razvoja turizma Rijeke do 2028. godine predstavila je Dora Smolčić Jurdana s Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu sa suradnicima.


Glavne točke Plana razvoja u sljedeće četiri godine mogu se svesti na okretanje Rijeke moru, ne samo u središtu grada već cijelom dužinom obale od Pećina do Kantride, razvoj cjelogodišnjeg turizma i jačanje suradnje s lokalnim stanovništvom u cilju održivog turizma. U cilju jačanja cjelogodišnjeg turizma, osim zanimljivih sadržaja svakako je važno i povećanje hotelskih kapaciteta. Puno se očekuje u tom planu od tvrtke Jadran Hotel. Iz te tvrtke najavljuju povećanje smještajnih jedinica u hotelu Continental, jer su u okviru zgrade hotela, kao cjeline otkupljeni neki stanovi, odnosno apartmani, dok će u hotelu Neboder, nekoliko katova koji sada nisu u funkciji, biti pretvoreno u sobe za smještaj gostiju. Park hotel, najavljen je kao veliki projekt koji zahtijeva dobru pripremu, dok će i hotel Bonavia imati povećanje broja soba, ali je to ostavljeno kao – iznenađenje.


Različiti ukusi

 




Zanimljivi su rezultati po tržištima i vrstama smještaja turista prošle godine. Gosti iz SAD-a podjednako preferiraju hotelski i privatni smještaj te su zanemarive brojke u korištenju hostela i nekomercijalnog smještaja. Gosti iz Srbije uglavnom koriste nekomercijalne smještaje i privatan smještaj, a manje hotele i hostele, dok su gosti iz Bosne i Hercegovine uglavnom korisnici nekomercijalnog smještaja. Mađari preferiraju privatan smještaj kao i Poljaci i Ukrajinci, a tu vrstu smještaja vole i Talijani i Nijemci. Austrijanci se podjednako odlučuju za hotele i privatan smještaj kad odsjedaju u Rijeci. U odnosu na 2022. broj gostiju u 2023. u dolascima povećan je u prosjeku za 20 posto, a broj noćenja za 15 posto. Raste i broj dolazaka stranih turista u odnosu na domaće.

U hotelima u Rijeci prošle godine ostvareno je ukupno 81.987 dolazaka, odnosno 180.669 noćenja. Od toga domaći gosti ostvarili su 36.041 noćenja, dok su strani gosti ostvarili 144.627 noćenja. Domaći gosti u prosjeku su se zadržavali 1,76 dana, dok su stranci u prosjeku u hotelima boravili 2,35 dana. Kad je riječ o privatnom smještaju u Rijeci, prošle godine ostvareno je 113.505 dolazaka, odnosno 363.305 noćenja. U odnosu na domaće goste s 39.694 noćenja stranci su ostvarili čak 323.611 noćenja i zadržavali se u prosjeku 3,3 dana. Hosteli su ostvarili u 2023. godini 48.052 noćenja i tu su stranci dominantni s čak 40.875 noćenja. U nekomercijalnom smještaju ostvareno su 60.323 noćenja i tu su stranci u prednosti s čak 59.877 noćenja, a zadržavali su se u prosjeku čak 17,6 dana. Kada su u pitanju gosti koji stižu u Rijeku, najveći broj stiže iz Njemačke, drugi po broju su domaći gosti, a treći oni iz Italije. Veliki je porast gostiju iz Austrije.