ZLATNA RIBICA

Sindikat prekinuo pregovore s općinom: ‘Plaće u kostrenskom vrtiću zaostaju 20 posto za zakonskim minimumom’

Ingrid Šestan Kučić

Unatoč prekidu kolektivnih pregovora kojem je prethodilo nezadovoljstvo zaposlenika vrtića, načelnik Općine Kostrena Dražen Vranić tvrdi da spora sa Sindikatom nema



RIJEKA – Sindikat obrazovanja, medija i kulture Hrvatske prekinuo je kolektivno pregovaranje s Općinom Kostrena zbog nepoštovanja Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju. Prema riječima potpredsjednice Sindikata Ingrid Čavić, plaće u kostrenskom Dječjem vrtiću Zlatna ribica zaostaju za zakonski propisanim minimumom 20 posto, a prekidu kolektivnih pregovora prethodilo je nezadovoljstvo zaposlenika vrtića, članova Sindikata, zbog nerazumijevanja osnivača u pogledu materijalnih prava zaposlenih u dječjem vrtiću.


– Razlog tome su dvije godine kontinuirane komunikacije u kojima su traženi povećanje osnovice plaće i koeficijenata složenosti poslova. Prije početka kolektivnih pregovora u studenom prošle godine uvećana je osnovica za obračun plaće u iznosu od 47 eura bruto, što je gotovo nezamjetno i daleko od minimalne plaće koju moraju imati zaposlenici u dječjim vrtićima, a koja je tada bila propisana za zaposlenike u osnovnim školama. U tijeku kolektivnih pregovora, pregovarački odbor Sindikata dodatno je zatražio povećanje plaće za sve djelatnike vrtića, jer je Uredbom vlade iz listopada prošle godine povećana osnovica za obračun plaće za zaposlenike u javnim službama. Međutim, s početkom ove godine odlukom poslodavca, povećani su koeficijenti složenosti poslova isključivo tehničkom osoblju i došlo je do narušavanja sustava koeficijenata te su radna mjesta najniže složenosti izrazito približena radnim mjestima srednje i više složenosti, iznosi Čavić.


Više sastanaka


Takvom politikom povećanja, kaže, plaće tehničkog osoblja i odgojitelja gotovo su izjednačene, a dodaje i da plaće kostrenskih odgojitelja za zakonskim minimumom zaostaju u rasponu od 300 do 500 eura bruto.




– Od 1. ožujka plaće učitelja u školama iznose 1.903 eura bruto, a plaće odgojitelja u Kostreni u bruto iznosu za višu stručnu spremu su 1.411 eura, a za visoku 1.500 eura. Posljednji prijedlog iznesen u kolektivnim pregovorima predviđao je povećanje osnovice plaće za 50 eura, a to je zaposlenicima i dalje bilo neprihvatljivo. Od 1. ožujka na snazi je Uredba o nazivima radnih mjesta, uvjetima za raspored i koeficijentima za obračun plaće u javnim službama koja uz osnovicu za izračun plaće u javnim službama predstavlja minimum plaće koju zaposleni u dječjim vrtićima, kojima je osnivač jedinica lokalne samouprave, moraju imati. Veliko zaostajanje za plaćama upućuje na činjenicu kako očito osnivač, odnosno Općina Kostrena, ne poštuje Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju. Također, u tijeku pregovora osnivač nije pokazao namjeru povećanja plaće kako bi se dostigao minimum propisan Zakonom. Stoga je Sindikat zaključio kako se kolektivni pregovori ne mogu nastaviti, iznosi Čavić.


Međutim, načelnik Općine Kostrena, Dražen Vranić, tvrdi da spora sa Sindikatom nema, jer nije nastala situacija koju pregovarački odbori ne mogu samostalno riješiti, pa se nisu stekli uvjeti za pokretanje postupka mirenja.


– Tu tvrdnju temeljim na činjeničnom stanju u kojem se predmetni pregovori u ovom trenutku nalaze. Pregovarački odbori održali su više sastanka na kojima smo prošli kroz sve odredbe teksta Kolektivnog ugovora. Na jednom od tih sastanaka predloženo je da bruto plaća za sve odgojitelje, bez obzira na školsku spremu bude jedinstvena i to u iznosu od 1.514,94 eura. To je bio prijedlog Sindikata koji smo prihvatili. Nakon toga, unatoč činjenici da smo sve dogovorili Sindikat traži da se plaća definira Uredbom o plaćama javnih službenika i namještenika u osnovnim školama. Tada smo zatražili da se na sljedeći sastanak pozove treća osoba, odnosno stručna osoba iz Ministarstva znanosti i obrazovanja, kako bi nam dala svoje stručno mišljenje i tumačenje Uredbe, odnosno da nam da odgovor primjenjuje li se Uredba i u ovom slučaju, a ako da, na koji način i na koga. Istovremeno je poslan i pisani zahtjev Ministarstvu za stručno mišljenje i kada smo dobili odgovor, od Sindikata smo zatražili da sukladno dopisu nadležnog ministarstva, te njihovog stava u svezi primjene Uredbe, pripreme i dostave revidirani, novi prijedlog iznosa osnovice za obračun plaća, kao i naziva radnih mjesta te pripadajućih koeficijenta za sve zaposlenike dječjeg vrtića, objašnjava Vranić.


Trajno usmjerenje


Sastanak sa Sindikatom trebao se održati jučer kako bi se pregovori finalizirali i okončali do kraja travnja, a iako predstavnici Sindikata na zakazan sastanak nisu došli, jer za njih je kolektivno pregovaranje završilo, Vranić kaže da je iz svih dosadašnjih dogovora razvidno da nema kolektivnog radnog spora, niti su ispunjeni uvjeti za pokretanje postupka mirenja sukladno zakonu, jer Općina još uvijek očekuje dostavu revidiranog i specificiranog prijedloga glede osnovice i koeficijenta za sve zaposlenike vrtića. O svom je stavu jučer pisanim putem obavijestio i Sindikat.


– Mi u Općini Kostrena i ja kao načelnik, trajno smo usmjereni na povećavanje kvalitete života naših mještana i zadovoljstvo zaposlenika svih naših ustanova i društava, pa tako i zaposlenika našeg vrtića. Poštovanje svih zakonskih prava se podrazumijeva, a mi ćemo kao osnivač vrtića i nadalje težiti tome, kao što smo to činili i do sada, da postignemo što bolje uvjete rada, te materijalna prava za sve zaposlenike vrtića, a ne samo za pojedine kategorije kako to traže sindikalni predstavnici. Da bismo mogli postupiti u skladu s očekivanjima svih zaposlenika, bez obzira na članstvo ili nečlanstvo u sindikatu, jer kolektivni ugovor se odnosi na sve zaposlenike, te okončati pregovore, od sindikata očekujemo da nam dostavi revidirani i specificirani zahtjev, a koji se odnosi na iznose osnovice za obračun plaća kao i nazive radnih mjesta te pripadajućih koeficijenata u skladu sa stručnom spremom za sve zaposlenike dječjeg vrtića, s obzirom na to da je u prijedlogu kolektivnog ugovora drugačije navedeno od onoga što se sada traži, zaključuje Vranić.


Problem nedostatka radnika


Osim pitanja materijalnih prava, kaže Čavić, postoji i problem nedostatka svih radnika u Dječjem vrtiću Zlatna ribica u slučajevima bolesti ili korištenja godišnjih odmora.


– Radnici su primorani raditi prekovremeno, a kvaliteta odgojno-obrazovnog rada se srozava budući da je sve više nestručnih zamjena. Dječji vrtić je prvi stupanj formalnog obrazovanja u životu svakog djeteta i nužno je cijeniti i zadržati stručne i kvalitetne radnike, a pravi način za to jest poštovanje Zakona. Sindikat niti jednom u tijeku pregovora nije tražio plaću veću od minimalne plaće koju propisuje Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju. Postupanje osnivača kod članova, ali i drugih zaposlenika Dječjeg vrtića Zlatna ribica izazvalo je osjećaj nezadovoljstva i podcijenjenosti. Zbog toga smo prekinuli kolektivno pregovaranje i pokrećemo postupak mirenja. Naši zahtjevi usmjereni su isključivo na poštovanje minimuma propisanog Zakonom o predškolskom odgoju, ali osnivaču je poštovanje Zakona nepoznanica, tvrdi Čavić.