IZLET U PROŠLOST

Šetnja Grobnišćinom tragom starog Rima

Bruna Matičić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Dva i pol sata dugu šetnju obrambenom linijom Claustre Alpium Iuliarum u Jelenju do Frankopanskog kaštela u Gradu Grobniku vodila je arheologinja Ana Golja uz asistenciju članova Konjičkog kluba Vodičajna



JELENJE – Više od trideset zainteresiranih znatiželjnika i zaljubljenika u prirodu, planinarenje i kulturnu baštinu, subotnje jutro provelo je šetajući obrambenom linijom Claustre Alpium Iuliarum u Jelenju do Frankopanskog kaštela u Gradu Grobniku, spajajući prošlost i sadašnjost. Dva i pol sata dugu šetnju pod nazivom Tragom starog Rima, uz stručno vodstvo arheologinje Ane Golja i društvo Konjičkog kluba Vodičajna, organizirala je Turistička zajednica Jelenje s Općinom Jelenje u sklopu projekta 27 susjedstava Europske prijestolnice kulture i programa Dnevnog boravka.


– Naš Dnevni boravak, u skladu s postojećim epidemiološkim mjerama, odlučili smo organizirati u prirodi i usput iskoristiti priliku da predstavimo projekt Claustra+. Naime, mnogi ljudi ne znaju što mi sve imamo u Jelenju, stoga je ova šetnja napravljena s ciljem turističke valorizacije naše kulturne baštine, kazala je Jasminka Matrljan iz TZ-a Jelenje, dodavši da je i više nego zadovoljna odazivom, a najavila je održavanje sličnih događanja u budućnosti, kako bi ljudima pokazali vrijednost koju imaju u svojoj općini.


Može i na konju


Sudionici šetnje, među kojima se, uz lokalno stanovništvo, pronašlo i znatiželjnika iz Rijeke, Crikvenice, Novog Vinodolskog i ostalih mjesta riječkoga prstena, šetali su od obrambene linije zida Claustra s kulom iznad Jelenja, gdje su se popeli na vidikovac s kojega su ulovili pogled na cijelo Grobničko polje, nakon čega su se spustili u Lukeže i posjetili Konjički klub Vodičajna. Damir Maršanić, predsjednik i voditelj KK-a Vodičajna, upoznao ih je s radom kluba koji od 1994. godine njeguje sportsko i rekreacijsko konjaništvo te terapijsko jahanje. Put su, uz konje, nastavili preko doline, gdje su se spustili do Rječine i čuli o njezinoj povijesti, a najhrabriji su šetanje mogli zamijeniti jahanjem. U konačnici su stigli do Frankopanskog kaštela u Gradu Grobniku, s čijih zidina puca pogled na Jelenje, Grobničke Alpe i Grobničko polje, a uz pomoć arheostereoskopa imali su prilike iz sadašnjosti pogledati u prošlost i vidjeti 3D rekonstrukciju cijeloga prostora i obrambene linije Claustre iz rimskoga doba. Skupinu je cijelim putem vodila Ana Golja, otkrivajući im povijest ovoga kraja i razne zanimljivosti.


Upečatljive zidine




– Postoji puno zanimljivosti uz cijeli put, od Claustre, kasnoantičkog obrambenog sistema koji je sagrađen u 3. stoljeću i funkcionirao do početka 5. stoljeća, Rječine koja je sama po sebi prekrasna i puna povijesti. Grobnik, isto tako, nosi svoje tajne i priče, od Babe, to jest kamenitog antropomorfnog reljefa koji smo posjetili putem, do kaštela, kazala je Golja.


– Malo nam nedostaje sunca, ali bitno da smo u prirodi. Naša vodičkinja arheologinja je fenomenalna. Ja živim na Čavlima već godinama i puno toga nisam znala, a ona nam je lijepo prezentirala sve informacije, kazala je Mirjana Mijatović. Šetnji se pridružio i Vladimir Martinčić iz Triblja, član grupe »Volim Vinodol« koji sudjeluje u sličnim događanjima i sam posjećuje povijesne spomenike Vinodolske općine, ali i cijele županije.


– Prekrasno mi je! Posebno su me oduševile zidine, nažalost, nisam znao da to uopće postoji i drago mi je da sam se uključio. Jako me zainteresiralo i sljedeći put ću ići sam ili s društvom i želja mi je proći cijeli dio zidina koji je očišćen, kazao je Martinčić.