Alen Ružić

Šef riječkog KBC-a upozorava: 30 posto pacijenata treba respirator, a gotovo svi hospitalizirani su – necijepljeni

Barbara Čalušić

Iako su brojke u bolnici relativno male, iz predostrožnosti je opet otvoren glavni respiracijski centar



U Kliničkom bolničkom centru Rijeka ponovo je otvoren Centralni respiratorni centar u zgradi Klinike za neurologiju, a postojeći COVID odjel sa 60 postelja ostat će aktivan kao izolirani dio zgrade Klinike za ginekologiju i porodništvo.


– U KBC-u Rijeka, srećom, bilježimo relativno mali broj COVID bolesnika, ali s obzirom na okolnosti želimo biti pripremljeni za kvalitetan odgovor na svaki potencijalni scenarij. Pratimo epidemiološku situaciju i unaprijed planiramo organizaciju rada, kadrova i kapaciteta u cilju ostvarenja pune sigurnosti za naše građane, kaže ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić.


Iako su kapaciteti na postojećem COVID odjelu zasad i više nego dostatni za trenutni broj bolesnika, Ružić upozorava da se među oboljelima na liječenju u KBC-u Rijeka uočava rast broja pacijenata kojima je, u odnosu na prethodne periode, potrebno intenzivno respiracijsko liječenje.




– Za razliku od prethodnog vala, iako je riječ o relativno malom uzorku bolesnika, posljednjih mjesec dana smo zamijetili značajno veći udio težih kliničkih slika, pa 25 do 30 posto hospitaliziranih ima tešku kliničku sliku i zahtijeva respirator ili neki drugi oblik mehaničke potpore disanju, upozorava ravnatelj riječke bolnice.


Upravo je uočeni trend povećanog udjela bolesnika na respiratorima, neinvazivnoj ventilaciji i sustavima visokog protoka kisika, jedan je od prvih razloga što se KBC Rijeka odlučuje na širenje kapaciteta za liječenje COVID-pacijenata.


– Uz ranije iskustvo i osiguranu infrastrukturu za liječenje poremećaja disanja u COVID-bolesnika na ukupno 250 postelja u KBC-u Rijeka, sigurnost za slučaj daljnjeg nepovoljnog razvoja epidemiološke situacije za naše je pacijente neupitna. Tijekom prethodnih epidemijskih valova sustavno smo radili na edukaciji medicinskog i nemedicinskog osoblja, a posebno smo ponosni na napredak praktičnih kompetencija naših liječnika, od kojih je oko 200 sudjelovalo u ciljanom projektu financiranom kroz tematski edukacijski EU projekt, dodao je Ružić.


I prosječna dob COVID-pacijenata sve je niža i sada iznosi 50 godina, pri čemu su gotovo svi bolesnici od COVID-a necijepljeni, osim sporadičnih slučajeva imunokompromitiranih osoba.


– Tijek pandemije koja svakim danom otkriva svoja nova, nimalo bezazlena lica, još je jedan argument i poticaj za cijepljenje svih onih koji do sada to nisu učinili, poručio je Ružić.