Važan projekt

Sanacija Sovjaka: Neće biti noćnih radova, stiže i aplikacija za praćenje sanacije i kvalitete zraka

Jakov Kršovnik

Foto: Ana Križanec

Foto: Ana Križanec

Obustava radova tijekom ljeta je dobra ideja, ali nažalost ne možemo je provesti jer su rokovi provedbe prekratki, objašnjeno je građanima



VIŠKOVO – U petak 7. srpnja počinje prva etapa sanacije jame Sovjak u Viškovu, pripremni radovi, izgradnja platoa i drugo, kako bi sama sanacija i vađenje otpada moglo početi sredinom siječnja 2024. godine. Radovi u prvoj etapi uključuju izgradnju prometno-manipulativne površine i radne zone za smještaj privremenih zgrada i opreme u funkciji provedbe zahvata sanacije.


Maja Feketić iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kaže kako žele mještanima dati sve informacije koje ih zanimaju te će uz tribine i utorak i srijedu u 10 sati također u Domu Marinići organizirati još tribina na kojima će biti riječi o idućim etapama sanacije.


Iduće tribine o mogućim evakuacijama, za koje je na ranijim predstavljanjima projekta rečeno da postoji vrlo, vrlo mala šansa, bit će u rujnu.




– U petak počinju pripremni radovi kojima će se pripremiti plato za samo vađenje otpada, čistit će se raslinje, postaviti ograda, rekla nam je Maja Feketić, dodajući da neće biti zatvaranja prometnica oko jame Sovjak.


Oko 25 mještana okupilo se u Domu Marinići gdje su na pitanja o projektu odgovarali Ana Šćulac iz Ivicom Consultinga, glavna projektantica na izradi glavne dokumentacije za sanaciju jame Sovjak, Igor Meixner iz tvrtke DLS kao predstavnik izvođača radova te Goran Crvelin iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a koji je predstavio mjerne postaje koje će mjeriti kakvoću zraka.


Od novih informacija, o kojima dosad nismo pisali, spomenimo da izvođač radova ima dozvolu za rad na sanaciji jame Sovjak od 16 sati na dan te ne bi trebalo biti noćnih radova, osim četiri-pet dana u godini.


Mještane je, između ostalog, zanimalo hoće li se radovi, kada krenu u 2024. godini, na samom vađenju industrijskog otpada iz jame obustaviti tijekom ljeta, budući da se i bez vađenja otpada u okolici osjete neugodni mirisi.


Igor Meixner odgovorio je da će se radovi morati izvoditi i tijekom ljeta.


– Obustava radova tijekom ljeta je dobra ideja, ali nažalost ne možemo je provesti jer su rokovi provedbe prekratki. Također, tehnologija ne može funkcionirati tako da se zaustave radovi na dva ili tri mjeseca. Dakle, hodogram izvođenja radova i tehnologija ne dozovljavaju nam pauzu od dva ljetna mjeseca, rekao je Meixner.



Kvaliteta zraka


Goran Crvelin iz NZJZ-a kazao je da mjerne stanice na lokaciji Sovjaka već dva mjeseca mjere kvalitetu zraka te da je kvaliteta zraka u skladu s očekivanim vrijednostima za tu lokaciju.


– Izmjerene koncentracije onečišćujućih tvari u zraku ne odstupaju značajnije od rezultata mjerenja s dosadašnje mjerne postaje Viševac te drugih mjernih postaja u okruženju.


Prekoračenja graničnih vrijednosti zabilježena su samo prema izmjerenim koncentracijama prizemnog ozona, no to je pojava koja se u toplijem dijelu godine bilježi na čitavom području Mediterana kao posljedica fotokemijskih reakcija u atmosferi u razdobljima intenzivne osunčanosti, rekao je Crvelin.


Podaci o kvaliteti zraka s mjernih postaja na Sovjaku mogu se pronaći na internetskoj stranici Zavoda, a do kraja srpnja bit će moguće preuzeti i besplatnu aplikaciju za pametne telefone na kojoj će se moći pronaći sve novosti vezane uz sanaciju, pa tako i podatke s mjernih postaja.


LED paneli


Također, o kvaliteti zraka izvještavat će i dva LED-panela koja će biti postavljena na glavnoj viškovskoj prometnici. Podsjetimo, procjenjuje se da se trenutno u jami Sovjak nalazi oko 150 tisuća kubnih metara otpada. Sanaciju vrijednu oko 50 milijuna eura, od kojih je 85 posto sredstava osigurano iz EU fondova, vodit će Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji će osigurati i ostatak sredstava za sanaciju.