Stručni skup

Vatrogasci se u Rijeci savjetovali o sigurnosti u operativnom djelovanju

Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš



Kao i u svakoj djelatnosti, tako i u području vatrogastva, potrebna je svakodnevna obuka, ali i primjena novih tehnologija, prije svega u zaštiti zdravlja i života vatrogasaca.


Tim povodom danas je u suradnji s Građevinskim fakultetom u Rijeci, Javnom vatrogasnom postrojbom Grada Rijeke i Vatrogasnom zajednicom Grada Rijeke, Vatrogasna zajednica Primorsko-goranske županije, pod pokroviteljstvom Hrvatske vatrogasne zajednice i Sixth Sence projekta, organizirano savjetovanje vatrogasaca na temu “Sigurnost vatrogasaca u operativnom djelovanju”.





– Vatrogasna zajednica Primorsko-goranske županije odgovorna je za stručno usavršavanje vatrogasaca na svim razinama njihovog stručnog znanja.


Dugoročni razvoj i trajna zadaća Vatrogasne zajednice i njenih članica zacrtan je Strategijom stručnog usavršavanja vatrogasnih kadrova.


Njome su određene smjernice razvoja te je utvrđen okvir aktivnosti usmjerenih na stručno usavršavanje vatrogasaca u svrhu razvoja njihovih kompetencija i poboljšanje sigurnosti vatrogasaca u operativnom djelovanju.


Organizacijom seminara, stručnih skupova i savjetovanja na kojima sudjeluju vatrogasci iz gotovo svih županija ali i kolege vatrogasci iz susjednih zemalja, Vatrogasna zajednica Primorsko-goranske županije je pokretač šireg nastojanja ka jačanju i razvoju vatrogastva u Republici Hrvatskoj, kaže zapovjednik Vatrogasna zajednica Primorsko – goranske županije Mladen Šćulac te napominje da u PGŽ profesionalnih vatrogasaca ima 230, a u okviru DVD-a oko 1.100.



Šćulac napominje da s ciljem stvaranja poticajnog okruženja za razvoj kulture znanja i sigurnosti u cjelini, u fokusu ovogodišnjih predavanja je sigurnost vatrogasaca u operativnom djelovanju, a autori radova ovogodišnjeg stručnog usavršavanja priznati su stručnjaci i sudionici brojnih međunarodnih seminara, radionica i kongresa iz više zemalja koji su svojim radovima prezentirati suvremene trendove, ali i vizije budućeg razvoja vatrogastva te njihova iskustva u obuci i radu vatrogasnih postrojbi te proizvođači i distributeri vatrogasne opreme.


Tako je u svom predavanju Miloš Kostić, koji je doktorirao elektrotehniku i specijalizirao se za tehnologije neurorehabilitacije, predstavio Sixth Sence, multidisciplinarno inovacijsko-istraživački projekt sa općim ciljem značajnog poboljšanja učinkovitosti i sigurnosti vatrogasaca u opasnim okruženjima.



– Kako bi se izbjegao gubitak života ili trajne posljedice na zdravlje pripadnika žurnih službi, važno je da se ključni fiziološki parametri vatrogasaca prate na način koji daje pravovremene i djelotvorne informacije, bez ometanja njihove operativne sposobnosti.


Sixth Sence je nosivi sustav za praćenje zdravlja sa taktilnim bio feedback sustavom zatvorene petlje, koji omogućuje pripadnicima interventnih da pri obavljanju svojih zadaća osjete svoje trenutno zdravstveno stanje, kaže Kostić.


Naime, senzori postavljeni po tijelu i u odjeći prate zdravstvenu stanje vatrogasaca koji su izloženi ne samo nadljudskim psihofizičkim naporima, već i visokim temperaturama kao i raznim opasnim plinovima koji im mogu ugroziti zdravlje i život. Projekt je međunarodnog karaktera, a uspješno se provodi na poligonu u Šapjanama.