Spaljivanje biljnog otpada

Riječki vatrogasci upozoravaju na opasnost od požara na otvorenom: ‘Radije biljni otpad donesite u reciklažna dvorišta’

Sanja Gašpert

Ilustracija / Snimio VEDRAN KARUZA

Ilustracija / Snimio VEDRAN KARUZA

Vatrogasci upozoravaju građane da kod spaljivanja biljnog otpada, kojeg je bolje kompostirati ili odložiti u reciklažna dvorišta, obrate pažnju na preventivne mjere



RIJEKA – Dolazak sve ljepšeg vremena za vatrogasce znači povećan broj intervencija na požarima otvorenog prostora. Naime, proljetno je razdoblje doba u kojem građani počinju s poljoprivrednim radovima koji uključuju spaljivanje biljnog otpada – od trave i lišća do orezanog granja, koji često postaju uzrokom požara. Vjetar, nepripremljenost za moguće širenje požara ili ostavljanje otvorenog plamena bez nadzora, samo su neki od razloga za nastanak požara velikih razmjera.


Zbog toga vatrogasci upozoravaju građane da kod spaljivanja biljnog otpada, kojeg je bolje kompostirati ili odložiti u reciklažna dvorišta, obrate pažnju na preventivne mjere.


– Građani mogu otpad vlastitim prijevozom dovesti u reciklažna dvorišta, do tri kubična metra godišnje. Korisnicima je na raspolaganju i mogućnost besplatne usluge odvoza glomaznog otpada u količini do 3 kubična metra godišnje na obračunskom mjestu korisnika, gdje po istim uvjetima građani umjesto odvoza glomaznog otpada mogu naručiti odvoz zelenog otpada nastalog orezivanjem vrtova i okućnica. Besplatno na ovaj način mogu zbrinuti svoj otpad samo građani, a ne pravne osobe. Više informacija dostupno je na mrežnim stranicama KD-a Čistoće. Također se preko komercijalne službe KD Čistoća može naručiti odvoz za vlastite potrebe, kažu u KD-u Čistoća.




U Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici podsjećaju i da je loženje vatre na otvorenom dozvoljeno isključivo uz prethodnu najavu i odobrenje vatrogasne postrojbe. Ukoliko se pojedinci ipak odluče na spaljivanje, nužno je da postupaju sukladno odluci njihove općine, grada i županije kojom su definirani rokovi i uvjeti pod kojima se smije spaljivati biljni otpad. Na području PGŽ-a dozvoljeno je loženje vatre na otvorenom prostoru, odnosno paljenje bio otpada, korova i slično na okućnicama, poljoprivrednom i građevinskom zemljištu u razdoblju od 1. studenoga do 31. svibnja, uz provođenje preventivnih mjera.


– Prije početka spaljivanja organizator je dužan telefonski obavijestiti Vatrogasni operativni centar na telefon 193 o početku spaljivanja, lokaciji, poduzetim preventivnim mjerama, broju osoba koje obavljaju spaljivanje. Nakon završetka spaljivanja potrebno je prekontrolirati zgarište, ugasiti sve ostatke vatre te obavijestiti Vatrogasni operativni centar o završetku spaljivanja. U slučaju ne poduzimanja preventivnih mjera, nepovoljnih uvjeta za spaljivanje, (jak vjetar, velika ili vrlo velika opasnost za nastanak i širenje požara), operativni dežurni neće izdati suglasnost za spaljivanje. Spaljivanje komunalnog i drugog otpada nije dozvoljeno, ističu u HVZ-u.


Za izazivanje požara novčane kazne su u iznosu od 1.990 do 19.900 eura, a kazna zatvora do 60 dana. U slučaju nehaja, novčane kazne su od 260 do 1.990 eura. Uz kazne predviđene Zakonom o zaštiti od požara odredbe Kaznenog zakona predviđaju i kazne zatvorom od šest mjeseci do pet godina za dovođenje u opasnost života i imovine uzrokovane požarom. Ukoliko su ova djela učinjena iz nehaja, kazne su do tri godine zatvora. Ukoliko primijetite požar, odmah pozovite vatrogasce na broj 193 ili Centar 112, poručuju u Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici.