Akcija

Riječki vatrogasci u štrajku, najavili i javni prosvjed. Stiže im podrška iz cijele Hrvatske

Marinko Glavan

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Pripadnici JVP-a Rijeka traže povećanje osnovice plaće s 1.875 kuna na 2.100 kuna, uz isplatu naknade za topli obrok u iznosu od 400 kuna mjesečno, i od tih zahtjeva nemaju namjeru odustati.



 Štrajkat ćemo do ispunjenja naših zahtjeva za povećanjem osnovice plaća, poručili su prvog dana štrajka predstavnici Sindikata vatrogasaca Rijeke ispred zgrade vatrogasne postaje na Vežici, istaknuvši kako su i dalje spremni prekinuti štrajk ako Grad Rijeka prihvati njihove zahtjeve.


Foto Mateo Levak


Riječ je o prvom štrajku vatrogasaca u zemlji od hrvatske samostalnosti naovamo, a riječkim su vatrogascima podršku izrazile gotovo sve vatrogasne postrojbe iz svih krajeva Hrvatske


Nema mjesta bojazni




Predsjednik Sindikata Goran Hibler je podsjetio da pripadnici Javne vatrogasne postrojbe Rijeka traže povećanje osnovice plaće s 1.875 kuna na 2.100 kuna, uz isplatu naknade za topli obrok u iznosu od 400 kuna mjesečno, te da od tih zahtjeva nemaju namjeru odustati, a ako poslodavac na njih ne pristane, uskoro će organizirati javni prosvjed.


Foto Mateo Levak


– Spremni smo izaći i na ulice i organizirati prosvjednu vožnju vatrogasnim vozilima, a potporu i dolazak na naš prosvjed već su najavili pripadnici gotovo svih profesionalnih vatrogasnih postrojbi u Hrvatskoj, kao i svih dobrovoljnih vatrogasnih društava iz naše županije, rekao je Hibler.


Štrajk je, istaknuo je, pokrenut nakon što su iscrpljene sve mogućnosti pregovora s Gradom koji im je formalni poslodavac.


Foto Mateo Levak


– Na žalost, nakon svih razgovora s poslodavcem i postupka mirenja koji je uslijedio nakon toga, nismo došli do rezultata. Zadovoljeni su svi zakonski uvjeti za pokretanje štrajka u kojemu ćemo biti dok se ne ispune naša traženja, rekao je Hibler.


Naglasio je kako štrajkom neće biti ugrožena sigurnost građana i imovine, jer će vatrogasci i dalje odlaziti na hitne intervencije.


– Nema mjesta bojazni, ugroze sigurnosti neće biti. Nećemo obavljati neke poslove unutar postrojbe, kao ni vanjske poslove poput osiguranja utakmica, javnih okupljanja i slično. Tipičan primjer takvih poslova je, recimo, osiguranje Riječkog karnevala ili nogometnih utakmica.


Radili smo i osiguranje LNG terminala na Krku, prevozimo vodu unutar gradskih firmi i za treće osobe, a takve poslove tijekom štrajka nećemo obavljati, rekao je Hibler.



Zamjenik predsjednika Sindikata Frane Žudić iznio je detalje o dosadašnjem tijeku pregovora s Gradom u kojima je dijelom sudjelovao i gradonačelnik Marko Filipović.


– Pregovori su startali 21. prosinca prošle godine, a kroz tri sastanka s poslodavcem, uz još dva tijekom postupka mirenja, nismo ništa postigli.


Naši zahtjevi su u početku bili veći od ovoga što sada tražimo, poslodavac je to odbio, a mi smo kao zadnji zahtjev, od kojeg ne odstupamo, iznijeli povećanje osnovice za 12 posto, što bi za vatrogasce značilo povećanje neto plaće u iznosu između 650 i 700 kuna, ovisno o mjesecu.


Plaće su glavni razlog našeg nezadovoljstva, pošto vatrogasci s nekoliko godina staža imaju plaću oko 5.800 do 5.900 kuna, sa svim dodacima za rad vikendom, blagdanom i prekovremeni rad, rekao je Žudić.


Foto Mateo Levak


Na pitanje novinara o usporedbi plaća vatrogasaca u Javnoj vatrogasnoj postrojbi Grada Rijeke i njihovih kolega u Zagrebu, odgovorio je kako je plaća zagrebačkih profesionalnih vatrogasaca 40 posto veća.


I blagdanom i svagdanom…


Novinare je zanimalo i jesu li točne tvrdnje gradonačelnika Filipovića da neto plaća vatrogasaca iznosi između 6.600 kuna i 13 tisuća kuna.


Foto Mateo Levak


– Gradonačelnik je objavio podatke za siječanj. Točno je da je u tom mjesecu najniža plaća bila 6.600 kuna, ali treba znati da je to mjesec s trideset i jednim danom, dakle s većim brojem radnih sati, kao i s dva državna praznika te povećanim brojem intervencija, zbog čega je veći i broj prekovremenih sati nego u ostalim mjesecima, u prosjeku oko tridesetak prekovremenih po vatrogascu.


Mi radimo i blagdanom i svagdanom, nedjeljama, noću, a kad odemo na intervenciju, ne možemo u pol posla skupiti stvari i otići jer nam je završilo radno vrijeme. Što se tiče ove naviše navedene plaće, pretpostavljam da je to plaća našeg zapovjednog kadra, rekao je Žudić.


Foto Mateo Levak


Hibler je dodao kako su vatrogasci i Grad Rijeka bili socijalni partneri, međutim, Grad smanjuje materijalna prava vatrogasaca, izdvajanja su već godinama jednaka, iako troškovi života rastu.


– Treba spomenuti i opremanje postrojbe. I tu se događa malo toga. Vozila su nam u prosjeku stara dvadeset godina. Svi planovi koji su postojali, primjerice o izmještanju vatrogasne postrojbe, su zaustavljeni. Grad bi trebao imati viziju razvoja vatrogastva, a mi smo, umjesto toga, na nivou države došli na dno, gdje se već godinama nalazimo, zaključio je Hibler.


Filipović: Naša ponuda više je nego korektna


Riječki gradonačelnik Marko Filipović razgovarao je i u četvrtak s vatrogascima u štrajku, no do pomaka u pregovorima nije došlo. Filipović je izrazio žaljenje što je do štrajka uopće došlo, ističući kako smatra da je ponuda vatrogascima za desetpostotno povećanje osnovice plaće i isplatu naknada za topli obrok više nego korektna.


Foto Mateo Levak


– Vatrogasci ne odustaju od svojih zahtjeva. Naša ponuda u ovim zahtjevnim proračunskim vremenima bila je fer i korektna, ali nije prihvaćena. Ne mogu, na žalost, reći da smo se dogovorili, ali ostajemo otvoreni za daljnje razgovore, rekao je Filipović.


Gradonačelnik je kazao i kako paralelno traju pregovori sa zaposlenicima gradske uprave, kao i sa zaposlenicima dijela komunalnih društava.


– Ne možemo sagledavati samo jedan segment poslovanja Grada, u ovom slučaju to su vatrogasci, nego moramo gledati zahtjeve cijelog sustava koji nisu mali. U ovom trenutku ne znam što će se događati s proračunom i prihodima, s obzirom da nas je, nakon pandemije, snašla i kriza prouzročena ratom u Ukrajini.


Treba nam vremena da sagledamo sve aspekte i proračunske prihode. Dogovorili smo se danas da ćemo nastaviti komunikaciju, a vjerujem da ćemo, početkom idućeg tjedna, kad se ponovo nađemo, biti pametniji, rekao je Filipović.


Foto Mateo Levak


Odgovarajući na novinarska pitanja rekao je i da je u javnoj raspravi prijedlog Pravilnika o plaćama vatrogasaca koji će, ako bude prihvaćen, Grad Rijeka biti dužan primjenjivati.


– Prema tom prijedlogu, plaće vatrogasaca bile bi veće, ali nadležno ministarstvo u prijedlogu ne navodi tko će osigurati sredstva za povećanje. Mislim da onaj tko donosi pravilnik, mora osigurati i sredstva za njegovo provođenje, jer sve drugo je neodgovorno ponašanje.


Udruga gradova je uputila primjedbe jer je nedopustivo da se materijalna prava reguliraju pravilnikom na čije donošenje mi kao osnivači vatrogasnih postrojbi nemamo nikakvog utjecaja – rekao je Filipović.


Ustvrdio je kako plaće riječkih vatrogasaca nisu toliko niske u odnosu na druge vatrogasne postrojbe, a smanjenje prava vatrogasaca od 2009. naovamo objasnio je krizom iz 2009. godine, kada su određena prava smanjivana svim zaposlenicima gradskih službi.


Topli obrok kompenzacija za prekovremene sate


Zamjenik predsjednika Sindikata Frane Žudić osvrnuo se na informacije o pregovorima koje je iznio Grad, odnosno gradonačelnik.


Foto Mateo Levak


– Moramo objasniti o čemu je riječ. Istina je da nam nude i isplatu naknade za topli obrok, ali kao kompenzaciju za njihov plan ukidanja prekovremenog rada ostvarenog u smjenskom radu, odnosno isplate za prekovremeni rad koji bi se, prema njihovom planu, kompenzirao preraspodjelom radnog vremena.


Za nas to znači smanjenje primanja, jer više ne bi bilo prekovremenog rada pa su nam za to ponudili isplatu naknade za topli obrok. To što oni u medijima tvrde kako bi nam se plaća povećala za više od tisuću kuna, dakle, naprosto nije istina, već bi se u stvarnosti, bez isplate za prokovremene, povećala za već spomenutih 650 do 700 kuna.


Foto Mateo Levak


Što se tiče gradonačelnikove izjave o ponuđenom povećanju sredstava za plaće vatrogasaca od 2,9 milijuna kuna, ni to nije točno. Za topli obrok bi Grad isplaćivao malo manje od 700 tisuća kuna godišnje, ali pritom nam više ne bi isplaćivao naknade za prekovremeni rad.


Treba uzeti u obzir da poslodavac na prekovremeni rad isplaćuje sve poreze i doprinose, dok je naknada za topli obrok neoporeziva, do maksimalno pet tisuća kuna godišnje, kazao je Žudić.