Drugačija sezona

Riječki vatrogasci ovog ljeta imaju ipak manje posla: ‘Razlog je i u epidemiji COVID-19’

Šarlota Brnčić

Sezona prolazi više nego dobro - Mladen Šćulac / Snimio Roni BRMALJ

Sezona prolazi više nego dobro - Mladen Šćulac / Snimio Roni BRMALJ

Vatrogasni zapovjednik Mladen Šćulac ističe da su zbog korona krize i brojni građani odigrali izuzetno važnu ulogu u prevenciji požara. U ožujku i travnju, kada su bili prisiljeni boraviti kod kuće, itekako su dobro počistili prostore i površine oko svojih domova, čime su raščistili teren i smanjili mogućnost izbijanja požara



RIJEKA  Dugo, toplo ljeto za vatrogasnu struku uglavnom znači sezonu povećanih opasnosti od požara na otvorenome, ali i drugih vatrenih izazova. Svaka ljetna sezona je drugačija i oni nikada ne znaju s čime će se morati suočiti i kolike će napore morati uložiti kako bi spasili tuđe živote i imovinu. No, unatoč vatrenim stihijama i svim poteškoćama na užarenom asfaltu i izvan njega, iz godine u godinu stoički su se nosili sa svim problemima što im je ovo godišnje doba donosilo, nebrojeno puta i do krajnjih granica iscrpljenosti. Pod punom opremom, pod suncem koje nemilice grije, na gotovo pa nepodnošljivo visokim temperaturama, oči u oči s plamenom, predstavljajući zadnju granicu obrane. I uvijek pobjeđujući jer biti vatrogasac nije samo posao već životni poziv.


Centar u vatrogasnoj postaji u koji stižu sve informacije / Snimio Roni BRMALJ

Centar u vatrogasnoj postaji u koji stižu sve informacije / Snimio Roni BRMALJ


 


Alternativni planovi


Naravno, veliku ulogu u tome kakva će pojedina vatrogasna ljetna sezona biti igraju prevencija i prethodna priprema za predstojeće izazove i opasnosti. Ove godine to zasigurno nije bilo jednostavno jer smo se svi, pa tako i vatrogasci morali suočiti s korona krizom, no niti to ih nije omelo u tome da sezonu dočekaju itekako spremni.





– Napravili smo alternativne planove za izmještanje vatrogasaca i postaje u slučaju bilo kakve sumnje na oboljelu osobu dok se ne dezinficira prostor u kojem se boravilo. Vatrogasne postrojbe dale su veliki udjel u prijevozu dezinfekcijske opreme poput maski, rukavica, naočala, odijela, tekućina za dezinfekciju za Gorski kotar, otoke i priobalje, praktički za čitavu županiju. Pred ljetnu sezonu održali smo sastanak zapovjedništva na tu temu i ono što je najbitnije ušli smo u TETRA sustav, dobili opremu za TETRA stanice i organizirali govorne grupe na razini županije. U pitanju je pet govornih grupa – otoci, priobalje, Gorski kotar, grad Rijeka, te Opatija i Crikvenica. Ono što je nama bitno jest da preko tog sustava imamo neometanu komunikaciju od susjednih država kao što su Italija i Slovenija. Usred korona krize uspostavili smo taj sustav i napravili razgovorne grupe putem emaila i vibera. Usprkos ograničenju kretanja smo komunicirali. Zaposlili smo i 62 sezonska vatrogasca, u Dobrovoljnim vatrogasnim društvima, vatrogasnim zajednicama i postrojbama, navodi nam Županijski vatrogasni zapovjednik Mladen Šćulac.


 U Šapjanama centar za obuku vatrogasaca / Snimio Roni BRMALJ

U Šapjanama centar za obuku vatrogasaca / Snimio Roni BRMALJ


U Šapjanama se i dalje radi punom parom

Mladena Šćulca smo upitali i kako teku radovi u vatrogasnom centru u Šapjanama, a koji je izuzetno bitan za obučavanje vatrogasaca i drugih sudionika u procesu zaštite i spašavanja ljudi, životinja i materijalnih dobara. Kvalitetna obuka i trening vatrogasaca već su pola uspješno odrađenog posla, a u Šapjanama se i dalje radi punom parom kako bi se za to osigurali najbolji uvjeti.


– U Šapjanama su u tijeku građevinski radovi, zemljani iskopi, osnova za daljnji razvoj požarnih poligona, segmenta tunela, željezničke pruge i autoputa. Do sada su, u ovih 10 godina, županija i vatrogasna zajednica uložili 6,8 milijuna kuna. Sada raspolažemo sa dvije učionice, salom za sastanke stožera i izdvojenim mjestom za zaprimanje poziva 193. U tijeku je izrada labirinta za orjentaciju. Napravljeno je skladište za održavanje izolacijskih aparata i pranje intervencijskih odijela. Obnovljen je flashover simulator, najjednostavniji način za prikaz širenja požara u stambenim zgradama. Temperatura u njemu iznosi 600 stupnjeva Celzijusovih. Sporazum između MORH-a i Vatrogasne zajednice Primorsko-goranske županije potpisan je prošle godine, a zahvalni smo glavnom vatrogasnom zapovjedniku, Slavku Tucakoviću, na pomoći u dogovorima oko građevinskih radova. Šapjane su izuzetno bitne za daljnji razvoj vatrogastva u našoj županiji, ali i na razini države. Sada održavamo nastavu za vatrogasnu školu Hrvatske vatrogasne zajednice, te se pripremamo za kvalitetniju obuku pripadnika vatrogasnih postrojbi iz Primorsko-goranske županije, ističe Šćulac. Ne sumnjamo da će uz pomoć centra u Šapjanama biti još jači, bolji i da ćemo i u budućnosti, kao i uvijek do sada, moći računati na vatrogasne lavove.


Najveći požar koji su imali na proljeće bio je onaj u ožujku u Kostreni na kojem je bilo angažirano 60-tak gasitelja, kao i kanader, a nakon kojeg je uslijedilo i nekoliko požara uz prugu. Srećom, za razliku od nekih prošlih godina, kada su ljeta u požarnom smislu bila po sistemu »gori nebo i zemlja«, ova ljetna sezona prolazi i više nego li dobro.
– Situacija je, do sada, izvrsna. Svi požari koji su izbili na otvorenom prostoru ugašeni su u roku od 2 sata. Vatrogasne ekipe koje su intervenirale na pojedinim lokacijama dale su si truda da požare čim prije pogase i da se spriječi moguće daljnje širenje. U odnosu na prethodnu godinu imamo manje požara na otvorenome. Prevencija je u tome odigrala veliku ulogu, a i klima nam je ove sezone išla na ruku. Svakih tjedan dana dogodio bi se pljusak, odnosno zabilježene su padaline, kaže nam Šćulac.


Nekoliko intervencija


Istaknuo je, također, kako su zbog korona krize i brojni građani odigrali izuzetno važnu ulogu u prevenciji požara. Naime, u ožujku i travnju, kada smo bili prisiljeni boraviti kod kuće, niz građana je itekako dobro počistilo prostore i površine oko kuće. To je bio dobar način ne samo da se razgibaju i opuste već i da raščiste teren i smanje mogućnost izbijanja požara. Proteklih godina su grmljavinska nevremena znala uvelike otežati život vatrogascima jer bi suh teren u tren oka planuo poput šibice. Dovoljno se prisjetiti golemog požara koji je harao obroncima Učke, a za koji je bilo krivo upravo grmljavinsko nevrijeme. Vatrogasci su na tom požaru bili angažirani danima, dajući sto posto od sebe, pa i više, do granica ljudske izdržljivosti. Srećom, da su takvi požari rijetki, te da smo ove sezone pošteđeni takvih vatrenih stihija.


Vatrogasna kola, srećom, ovog ljeta često su bila u - garaži / Snimio Roni BRMALJ

Vatrogasna kola, srećom, ovog ljeta često su bila u – garaži / Snimio Roni BRMALJ



– Prije dva tjedna grmljavinsko nevrijeme uzrokovalo je požar uz samu prugu na Škrljevu. Digle su se postrojbe iz riječkog prstena, a uz sve nedostatke kao što je prisutnost malo pristupnih puteva za gašenje, kraški teren i teren sa škrapama, požar je brzo saniran. Srećom, ove godine nismo imali niti jedan veliki požar na otvorenome, a svi požari su riješeni brzo i efikasno. Primjerice, na Rabu smo imali nekoliko požara otvorenog prostora, koji su u kratkom roku i efikasno riješeni. U Rijeci smo intervenirali na požaru starog željeza za ukrcaj na brodove, potom na požaru stana u Ulici Matije Gupca i požaru otvorenog prostora. Te tri veće vatrogasne intervencije zaredale su se jedna za drugom, u svega tri dana. Zabilježen je i požar glisera ispred grada Cresa. Drugih većih požara plovila, za sada, nije bilo, osvrnuo se na intervencije u dosadašnjem tijeku sezone Županijski vatrogasni zapovjednik.