Europski tjedan

Riječki klinci se aktivno pripremaju za europske izbore

Vladimir Mrvoš

Foto: V. KARUZA

Foto: V. KARUZA

sim o EU izborima, na konferenciji bilo je riječi i o Nacionalnom programu za mlade, zahtjevu za ocjenom ustavnosti izmjena Zakona o savjetima mladih te važnosti uključivanja mladih u kreiranje i donošenje politika za mlade



RIJEKA – U Centru tehničke kulture Rijeka, samo dan nakon izbora za hrvatski parlament, a u povodu Europskog tjedna mladih koji se održava od 12. do19. travnja, održana je konferencija »Europski tjedan mladih u gostima«.


Na konferenciji su mladi polaznici, stručnjaci u području pitanja za mlade te ambasadori mladih Grada Rijeke razgovarali o politikama za mlade od lokalne do europske razine s obzirom na to da se približavaju EU izbori. Bilo je riječi i o načinima na koji se mladi mogu uključiti u političke procese te kako iskoristiti prilike za mobilnost koje pružaju europski programi.


Grad po mjerRI


Konferencija je započela predstavljanjem Erasmus+ projekta »Grad po mjeRI mladih« u sklopu kojeg se konferencija organizira, a cilj mu je da mladi postanu glavni arhitekti promjena koje će oblikovati život zajednice u narednim godinama te da se aktivno uključe u provedbu aktualnog Programa za mlade Grada Rijeke.




»Grad po mjeRI mladih« je projekt koji zajednički provode Grad Rijeka te udruge Delta i CTK Rijeka. Želja je potaknuti mlade da se aktivno uključe u kreiranje i ostvarivanje Programa za mlade Grada Rijeke za razdoblje do 2030. godine. Projekt je u svojoj drugoj godini provedbe, a dosad je provedeno desetak aktivnosti koje su na jednom mjestu spojile mlade iz Rijeke s ambasadorima mladih Grada Rijeke kako bi zajedno promišljali i planirali aktivnosti kojima se Rijeku želi učiniti gradom po mjeri mladih osoba.



Projekt je započeo Kavom s gradonačelnikom, a kasnije su mladi sudjelovali u aktivnostima Lova na udruge kako bi se upoznali s udrugama mladih i za mlade, na hackathonu su redizajnirali portal MojaRijeka.hr. Organizirane su aktivnosti za Savjete mladih i Vijeća učenika, a početkom godine zajedno su planirali aktivnosti za 2024. godinu.


Glavna tema na središnjem panelu »Što me se to tiče?« bila je politika za mlade.


Panelisti, znanstvenici, Marko Kovačić, međunarodni stručnjak za mlade i Matija Miloš, s Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, objasnili su svjetske trendove u politici, koja je vezana za zakonodavstvo koje se tiče mladih osoba, dok je Sara Sušanj iz Mreža Mladih Hrvatske, govorila o iskustvima iz Hrvatske.


Moderatorica panela Hana Galogaža Lanča iz CTK Rijeka dobro je usmjeravala panel na kojoj su obrađene brojne teme.


Bilo je riječi o politikama za mlade od lokalne do izborne razine, Nacionalnom programu za mlade, zahtjevu za ocjenom ustavnosti izmjena Zakona o savjetima mladih te važnosti uključivanja mladih u kreiranje i donošenje politika za mlade. Na radionici »Ali zapravo, što me se to tiče?« glavna tema su bila nadolazeći izbori za Europski parlament, a okupljeni mladi sudionici konferencije su informirani o važnosti tih izbora.


Živa knjižnica


U okviru »Žive knjižnice« razgovaralo se o europskim mogućnostima za mobilnost mladih osoba, a predstavljena je i Eurodesk mreža. Mladi sudionici ove konferencije, njih tridesetak, dobili su pregled raznih mogućnosti za mobilnost. Teme su bile mogućnosti za studij u inozemstvu, obavljanje stručne prakse, odlazak na razmjenu mladih ili trening, a mogla su se čuti i iskustva onih koji su već imali priliku isprobati EU mobilnost i koristiti europske programe koji omogućuju financijsku i drugu potporu za trajanja mobilnosti. Svi sudionici konferencije dobili su Youthpass – europski instrument priznavanja za identificiranje i dokumentiranje ishoda učenja koji su stečeni u projektima u okviru programa Erasmus+ i European Solidarity Corps.