Gradsko vijeće

Riječki davljenik: U Energo već utukli 30.000.000 kn, sad ga od stečaja spašavaju s novih 11.600.000 kn

Damir Cupać

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Gradsko vijeće s 20 glasova SDP-a, PGS-a, Možemo i Mosta podržalo je refinanciranje kreditnih zaduženja Energa kako bi se izbjegao stečaj



Nakon što je u proincu prošle godine Gradsko vijeće dalo suglasnost za dokapitalizaciju Energa s 30 milijuna kuna, na današnjoj sjednici prihvaćena je i odluka o refinanciranju kredita ove gradske tvrtke kako bi se kratkoročne obaveze pretvorile u dugoročne jer bi u suprotnom Energo završio u stečaju.


Foto galerija: Sjednica Gradskog vijeća Rijeke Foto: Sergej Drechsler


Trošak refinanciranja je do 11,6 milijuna eura čime se kratkoročne obveze pretvaraju u dugoročne i izbjegava se najcrnji scenarij odlaska u stečaj.


Takvu odluku podržalo je 20 vijećnika SDP-ove koalicije, PGS-a, Možemo i Mosta, protiv su bili vijećnici HDZ-a i nezavisni vijećnici Iva Rinčić. Maša Magzan i Davor Štimac, dok je suzdržan bio Vedran Vivoda iz Akcije mladih.


Financijske dubioze




Zamjenik direktora Energa Marko Križanec, budući na na sjednicu Gradskog vijeća nije došao direktor na odlasku Sanjin Kirigin, predstavničkom tijelu pojasnio je da su se najveći gubici nagomilali u razdoblju od 2009. godine do 2014. godine kada Vlada nije dozvolila slobodno formiranje cijene usluge, a što je izazvalo velike financijske dubioze u svim toplinarskim tvrtkama u Hrvatskoj.



– Bili smo prisiljeno uzimati kratkoročna zaduženja jer se nismo smjeli dugoročno zadužiti za prevladavanje teškoća u poslovanju.


Situaciju u Energu dodatno su otežale kovid kriza i energetska kriza u prošloj godini koja još uvijek traje. Racionalizirali smo poslovanje, ali to je nedostatno.


Sada se možemo dugoročno zadužiti za refinanciranje postojećeg duga. Proveli smo dokapitalizaciju krajem prošle godine, sve što je odlučeno je i provedeno na Skupštini društva.


Dokapitalizacijom su pokrivene nedostajuća sredstva zbog energetske krize. Drugi neophodan dio financijske konsolidacije je refinanciranje naših dugova na način da se otplatni rok razvuče na deset godina kako bi mogli sve servisirati iz našeg poslovanja.


Refinanciranje će nam omogućiti likvidnost. Nema dodatnog zaduženja u odnosu na postojeće, Grad Rijeka nema troška, ali daje jamstvo.


Ne prihvati li se refinanciranje, u ovoj godini bi trebali vratiti skoro osam milijuna eura duga, a bez reprograma to Energo ne može, pojasnio je Križanec.



On je informirao gradske vijećnike da Energo ima budućnost jer su pred tvrtkom projekti obnove toplinarstva, vraćanje kupaca plina u tvrtku i javljanje na natječaj u obvezu javne usluge, obnova javne rasvjete, participiranje u projektu Dolina vodika…


Ostrogović: Energo samo vrh sante leda


Josip Ostrogović (HDZ) podsjetio je da je na prošloj sjednici Gradskog vijeća upozorio da je Energo vrh sante leda i da su ukupni dugovi komunalnih tvrtki oko milijardu kuna.


– Tim tvrtkama upravlja uski krug ljudi, skupština je gradonačelnik i on imenuje direktore. Kada im treba novac za pokrivanje dubioza u poslovanju, dolaze pred Gradsko vijeće.


Nakon što je u Energo kroz dokapitalizaciju upumpano 30 milijuna kuna, sada traže jamstvo za reprogram kredita. A i dalje ne znamo kakva je stvarna financijska situacija u tvrtki, ne znamo kako su poslovali prošle godine.


Energo ima slab bonitet i značajan kreditni rizik što samo za sebe govori. Zašto bismo jamčili za refinanciranje kada ništa ne znamo o poslovanju, to je neodgovorno, uvjeren je Ostrogović, podsjetivši da je Energo unatoč stvaranju gubitaka isplatio četiri milijuna kuna upravi i članovima nadzornog odbora.



– Plaće nisu u korelaciji s rezultatima poslovanja. U isto vrijeme za intelektualne usluge izdvaja se milijun kuna. Stanje u Energu najbolji je dokaz da gradske tvrtke ne bi smjele biti gradonačelnikove i SDP-ove, zaključio je Ostrogović.


Vivoda: Tko je za ovo odgovoran i tko će za to odgovarati?


Duško Milovanović (SDP) naveo je da Energo nije u stanju servisirati dugove koji su rezultat odluke Vlade kojom je onemogućena korekcija cijene toplinske energije.


– Nakon što smo prihvatili dokapitalizaciju, odluka o refinanciranju je sljedeća faza koja će omogućiti stabilizaciju poslovanja.


Ove godine na naplatu dolazi preko sedam milijuna eura kredita, a Energo to ne može servisirati. Refinanciranje omogućuje smanjenje kreditne rate i likvidnost Energa, poručio je Milovanović.


Vedran Vivoda (Akcija mladih) postavio je pitanje tko je odgovoran za stanje u kojem se našao Energo i tko će za to odgovarati.



– Opet nitko nije odgovoran, pa tko je dizao takve kredite. Zato je tu Gradsko vijeće koje će najprije odobriti dokapitalizaciju, a onda i refinanciranje.


Nema odgovornosti direktora, članova nadzornog odbora, a Gradsko vijeće je stavljeno u nemogući situaciju. Sram vas može biti, ogorčen je Vivoda.


Iva Rinčić (Nezavisna) također je prigovorila gradonačelniku Rijeke zbog toga što kada se prodaju zemljišta i kada se imenuju uprave, predstavničko tijelo nitko ništa ne pita, ali kada se gradske tvrtke nađu u problemima, onda se od Gradskog vijeća traži pomoć.


Zelič: Ako nećemo refinanciranje, što je alternativa?


Nebojša Zelič (Možemo) upozorio je da bi bila velika greška da zbog opravdane frustracije poslovanjem Energa ne prođe odluka o refinanciranju bez koje nema budućnosti ove gradske tvrtke.



– Ako nećemo refinanciranje, što je alternativa? Neprolazak ove odluke mogao bi izazvati veliku štetu, uvjeren je Zelič.


Sličnog su mišljenja bili Aleksandar Saša Milaković (Most) i Nikola Ivaniš (PGS).


– Ne znamo što je razlog teške financijske situacije Energa. Činjenica je da situacija nije dobra. Kao Most smo bili protiv dokapitalizacije, ali je ona prihvaćena.


Refinanciranje je drugo pitanje. Neprolazak odluke o refinanciranju značio bi odlazak Energa u stečaj, a Grad Rijeka bi morao vraćati dugove.


Mišljenja smo da Energu treba dati šansu da se kroz reprogram dugova pokuša izvući iz krize. Podržavamo refinanciranje, iako se slažemo sa svim izrečenim kritikama na račun Energa i čelnih ljudi te tvrtke, kazao je Milaković.


Nikola Ivaniš (PGS) je rekao da je sada jasno da su građani i gradski vijećnici s razlogom bili frustrirani poslovanjem i načinom na koji je radio Energo.


– Moralo se i trebalo drugačije. Ali Grad Rijeka je većinski vlasnik i refinanciranje kredita je u interesu Grada, Gradskog vijeća i građana. Svaki drugi scenarij je za Grad Rijeku pogubnije rješenje, zaključio je Ivaniš.