Gradski projekt

Riječke učenike uče pravilima ponašanja u prometu, prva radionica održana u OŠ Gelsi

Vladimir Mrvoš

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Učenici su najveći "kontrolori" roditelja u prometu



Prva ovogodišnja radionica “Sigurnost i kultura u prometu” održana je u OŠ Gelsi s učenicima drugih razreda. Radi se o projektu koji se provodi tijekom školske godine kako bi učenici dobili osnovne informacije o ponašanju u prometu.


Projekt provodi Odjel gradske uprave za komunalni sustav, Odsjek za prometno redarstvo. Učenici posebno uče o važnosti razumijevanja problema pristupačnosti koje imaju osobe s invaliditetom.


Cilj edukativnih radionica je djeci na primjeren način ukazati na važnost usvajanja i poštovanja prometne kulture kako bi postali odgovorni sudionici u prometu i kao pješaci i kao budući vozači.




Stvaranje prometne kulture već u najranijoj dobi iznimno je važno, osobito u urbanoj i gusto naseljenoj sredini kao što je Rijeka, a posebno u današnje vrijeme kada se promet iz godine u godinu sve više mijenja i kada se pojavljuju novi oblici prijevoza poput električnih romobila.


Pilot-projekt edukativnih radionica “Sigurnost i kultura u prometu” prvi put je proveden 2021. godine, a ocjena samih učenika – polaznika održanih radionica iznosila je visokih 4,93.


Zahvaljujući dobrim povratnim informacijama, nakon pilot-projekta ciklus edukativnih predavanja održava se svake godine. Radionice se održavaju u sklopu redovne nastave i to u sklopu predmeta Priroda i društvo te traju jedan školski sat.


Marko Drpić, Voditelj Odsjeka za prometno redarstvo, kroz prezentaciju i fotografije podučio je “drugašiće” o pravilima ponašanja u prometu.


Foto Mateo Levak


U ovogodišnjem ciklusu obrađuju se teme kao što su Pješaci u prometu – poštovanje prometnih znakova i naredbi izraženih od ovlaštenih osoba, kretanje najsigurnijim koridorom, Nepropisno parkiranje vozila – problemi pristupačnosti osoba s invaliditetom, Kretanje bicikla i romobila – površine za kretanje, ostavljanje bicikala i romobila na javnim površinama, Dječja opažanja u prometu – pješaci, putnici, vozači, uvjeti. Učenici su aktivno sudjelovali u radionici sa svojim iskustvima, ali i ponašanjem svojih roditelja u prometu.


Tea Rubeša iz Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u Rijeci objašnjavala je učenicima važnost poštivanja prometnih znakova koji upozoravaju da su neka mjesta rezervirana za invalide.


Učenicima je posebno zanimljiv dio programa o važnosti vezivanja sigurnosnog pojasa u vozilu. Tako je demonstriralo pravilno vezivanje sigurnosnog pojasa u vozilu, jer “vezivanje” samo da se zadovolji forma ponekad može biti i štetno.


Foto Mateo Levak


Djeca su na kraju radionice, za aktivno sudjelovanje, ali i prikazano dobro znanje o prometu dobili i zahvalnice.


– Ciklus predavanja “Sigurnost i kultura u prometu” nastavit ćemo u ostalim osnovnim školama u Rijeci. Nadam se da će učenici biti ovako aktivni kao i u školi Gelsi i pokazati veliko znanje o pravilima u prometu, rekao je Drpić.


Ono što je najvažnije, radionica je pokazala da će učenici nakon pokazanog i usvojenog znanja biti veliki korektiv svojim roditeljima, te ih upozoravati ako čine prekršaje u prometu.


Pa tako ponekad i roditelji trebaju poslušati svoju djecu, koja su ponekad puno savjesnija kada je riječ o poštivanju prometnih pravila i kulture u prometu.