Međunarodni simpozij

Rak grla je čest, ali su mogućnosti izlječenja velike. U Lovranu uskoro simpozij laringektomiranih osoba

Barbara Čalušić

Foto: M. GRACIN

Foto: M. GRACIN

Važna je preventiva i rana dijagnostika, a tu je i zajedništvo



RIJEKA – Pod pokroviteljstvom Primorsko-goranske županije, Hrvatske lige za borbu protiv raka, Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata te Hrvatskog društva za tumore glave i vrata, u organizaciji Hrvatske zajednice laringektomiranih, Lige protiv raka PGŽ-a, Kluba laringektomiranih PGŽ-a i KBC-a Rijeka u Lovranu će prvog vikenda u veljači biti održan 31. međunarodni simpozij laringektomiranih osoba.


Što kvalitetnije liječenje


Simpozij su u sjedištu Primorsko-goranske županije najavili ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić, pročelnica Zavoda za audiologiju i fonijatriju Diana Maržić, predsjednica Lige protiv raka PGŽ-a Ira Pavlović Ružić, predsjednica Hrvatske zajednice laringektomiranih Tamara Živković Ivanović i predsjednik Kluba laringektomiranih PGŽ-a Floriano Di Giorgi.


– Ovo je još jedan u nizu kongresa kojim doprinosimo ukupnoj zdravstvenoj situaciji naših građana. U našem je fokusu što kvalitetnije liječenje i zato smo usmjereni na zapošljavanje novih kadrova i nabavku opreme za zbrinjavanje svih bolesnika, a posebno onkoloških. Onkološki bolesnici, a među njima i laringektomirani, ubrajaju se u najosjetljiviji dio populacije – rekao je ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić podsjećajući da sve počinje s ranom prevencijom u koju se uključuje cijela zajednica.




– Velika je važnost preventive i rane dijagnostike, ali tu je i zajedništvo. KBC Rijeka nije otok, nego samo jedan od dionika i najbolje rezultate postižemo jedinstvom svih koji danas sjedimo za ovim stolom, dodao je Ružić zahvalivši se svima na trudu i poželjevši uspješan kongres, za koji pak vjeruje da će pomoći u širenju svijesti o izrazito važnom kliničkom području kao što su tumori grla.


Može se i pjevati


Predsjednik kluba Floriano Di Giorgi zahvalio se svim liječnicima koji liječe osobe s karcinomom grla.


– Na početku sam ispisao dva rokovnika i nisam mogao govoriti dok nisam naučio. Ukućani su uvijek imali problema jer su trebali čekati da napišem. Upravo zato osnovan je Klub laringektomiranih kako bi se pomoglo onima koji su na početku i da nakon operacije mogu čak i pjevati, kazao je Di Giorgi, dok je predsjednica Hrvatske zajednice laringektomiranih Tamara Živković Ivanović istaknula da Hrvatska zajednica laringektomiranih okuplja tisuću članova.


– Do 2007. godine postojao je samo jedan klub, a danas ih ima deset. Hrvatska zajednica laringektomiranih osnovana je na inicijativu dr. Miloša Manestra i nastavljamo braniti sve njegove postulate i brinuti o kvaliteti života ljudi s tumorima na grlu, rekla je Živković Ivanović dodajući kako simpozij ujedinjuje sve medicinske struke koje skrbe o liječenju i rehabilitaciji laringektomiranih osoba.


Ako se pravovremeno otkrije, rak grla izlječiv je u visokom postotku, a petogodišnje preživljenje iznosi 94 posto. Karcinomi grla čine jedan do dva posto u ukupnom broju malignih oboljenja.


Najstariji klub


– Simpozij okuplja multidisciplinarni tim s tendencijom da podignemo svjesnost naših građana koliko je ovo često oboljenje, no kako postoje velike mogućnosti liječenja i izliječenja, a što je još važnije i resocijalizacije naših pacijenata pri povratku u zajednicu. Promuklost, bolno gutanje, određene palpatorne tvorbe neki su od prvih simptoma i pacijenti nam se mogu javiti kako bismo uspješno liječili ovo oboljenje. U KBC-u Rijeka imamo izuzetno dobre mogućnosti liječenja, a tu je nova aparatura koju je nabavio KBC Rijeka – laser kojim će se moći u najranijoj fazi liječiti karcinom grla. Rehabilitacijski dio i dalje predstavlja izazov u liječenju, a tu su nam izuzetno važni naši logopedi, ali i trud i poticaj naših pacijenata kojima u suradnji pomažemo da rehabilitiraju ono što su operacijom izgubili, a to je glas i govor, poručila je pročelnica Zavoda za audiologiju i fonijatriju Diana Maržić, dok je predsjednica Lige protiv raka PGŽ-a Ira Pavlović Ružić naglasila da je Klub laringektomiranih jedan od najstarijih klubova unutar Lige koji od 2004. godine djeluje u kontinuitetu.


– Klub je primjer da pacijenti u međusobnom kontaktu mogu pomoći jedni drugima i ohrabriti se da mogu dalje i mogu ponovo govoriti, zaključila Pavlović Ružić.