Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture

Za čišću riječku vodu i čišće riječko more: Počeli radovi u Ulici Ivana Zavidića koji znače renesansu vodnog gospodarstva tešku 1,76 milijarda kuna

Damir Cupać

Snimio Marko GRACIN

Snimio Marko GRACIN

Projektom je predviđena izgradnja uređaja drugog stupnja pročišćavanja otpadnih voda na Delti, gradnja i rekonstrukcija oko 217 kilometara kanalizacije i 125 crpnih stanica uz izvođenje radova na oko 100 kilometara javne vodoopskrbe, izjavio je Filipović



RIJEKA  Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, načelnica Općine Viškovo Sanja Udović i direktor Komunalnog društva Vodovod i kanalizacija Andrej Marochini bacili su tri lopate pijeska kao znak za početak građevinskih radova u sklopu 1,76 milijardi kuna vrijednog EU projekta “Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka”. Prvi radovi počeli su u Ulici Ivana Zavidovića, a zadatak je izgradnja i optimizacija postojećeg sustava javne odvodnje Rijeka-Zapad.



 




 



Gradonačelnik Filipović podsjetio je da je riječ o najvećem ulaganju u vodno gospodarstvo u Hrvatskoj, a nakon Pelješkog mosta to je najznačajniji infrastrukturni projekt kada je riječ o povučenim europskim sredstvima.



– Ovaj projekt za Rijeku znači vodnu renesansu jer ćemo njegovom realizacijom dodatno zaštiti čistoću i kvalitetu riječke vode, ali i čistoću mora. Projektom je predviđena izgradnja uređaja drugog stupnja pročišćavanja otpadnih voda na Delti, gradnja i rekonstrukcija oko 217 kilometara kanalizacije i 125 crpnih stanica uz izvođenje radova na oko 100 kilometara javne vodoopskrbe, izjavio je Filipović. On je potvrdio da je došlo do kašnjenja u realizaciji projekta, pojasnivši da je razlog tome Zakon o javnoj nabavi koji tolerira žalbe tvrtki koje se ni ne pojavljuju na natječaju te je uvjeren da bi  zakon u tom dijelu trebalo prilagoditi.


Koristi vrijedne investicije


Na području izvođenja radova osigurat će se povećanje priključenosti na sustav javne odvodnje otpadnih voda, optimizacija i poboljšanje funkcioniranja postojećeg sustava javne odvodnje te povećanje kvalitete vodoopskrbe. Povećanje priključenosti predviđeno je i rješavanjem problema s priključenjem dijela objekata koji su ispod razine kanalizacijskog kolektora, kako novoizgrađenih tako i postojećih, a što je neizbježno pri izrazito brdovitom području. Za priključenje tih objekata na sustav javne odvodnje dobavit će se interne crpne stanice, također pomoću europskih sredstava. Optimizacija postojećeg mješovitog sustava javne odvodnje (sustava koji prihvaća oborinsku i sanitarnu otpadnu vodu) postići će se izgradnjom retencijskih bazena i kišnih preljeva kojima će spriječiti negativni utjecaj na more te rasteretiti postojeći sustav odvodnje. Istovremeno s radovima na sustavu javne odvodnje, zamijenit će se dijelovi sustava javne vodoopskrbe i to na područjima gdje je nemoguće izvesti radove na javnoj kanalizaciji bez oštećenja vodoopskrbnih cjevovoda. Tim zamjenama će se smanjiti gubitci u vodoopskrbnom sustavu i povećati efikasnost vodoopskrbnog sustava.


– Krenuli smo s radovima ovdje na Martinkovcu kako bi se spustili do Kantride. Pred potpisom smo ugovora za izgradnju novog pročišćivača na Delti, a izvođač radova će biti kineske tvrtke. Budući da nije bilo žalbi, očekujemo da ne bi trebalo biti nikakvog problema. Radi se o generacijskom projektu koji uključuje velik broj sudionika, svjesni smo da će biti gužvi u prometu, ali molim sve građane za strpljenje i za razumijevanje. Što se tiče korištenja europskih sredstava, iako kasnimo, to neće doći u pitanje. Zahvaljujem se resornom ministarstvu i Hrvatskim vodama na kvalitetnoj suradnji bez koje ne bi bilo moguće ovo čemu danas svjedočimo, poručio je Filipović.



Budući da će se velik dio radova odvijati i u Općini Viškovo, načelnica Sanja Udović izrazila je zadovoljstvo početkom realizacije projekta koji bi i u Viškovu trebao krenuti za nekoliko mjeseci.



– Ukupna ulaganja na području Općine Viškovo iznose oko 230 milijuna kuna, a najveći dio će se financirati iz fondova Europske unije. Izgradit će se preko 40 kilometara kanalizacijske mreže te će gotovo svi stanovnici u obuhvatu projekta imati mogućnost priključka na kanalizacijsku mrežu. Izgradit će se i 20 kilometara novog vodoopskrnog sustava. Riječ je o daleko najvećoj investiciji od nastanka Općine Viškovo kojom će se obuhvatiti područje na kojem živi oko 10.000 stanovnika. Ova je investicija jedan od osnovnih preduvjeta za budući razvoj Viškova koje će dobiti moderniziran i nadograđen vodovodni i kanalizacijski sustav čija će se kvaliteta značajno poboljšati što će dodatno podići životni standard naših mještana, a njihove će nekretnine dobiti na vrijednosti, uvjerena je načelnica Udović, a dodala je da će se paralelno s projektom riješiti i dugogodišnji problem odvodnje oborinskih voda na županijskoj prometnici od Furićeva do centra Marinića i to izgradnjom oborinskog kolektora Marinići dugog 1.550 metara i vrijednog šest milijuna kuna.


Novi pročišćivač na Delti gradit će kineske tvrtke


Donesena je odluka o odabiru izvođača za projektiranje i izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda aglomeracije Rijeka. Vrijednost odabrane ponude iznosi 522,6 milijuna kuna bez PDV-a. Potpisivanje ugovora s kineskim tvrtkama koje su dobile posao očekuje se do početka 2022. godine. Novi uređaj za pročišćavanje otpadnih voda bit će drugog stupnja pročišćavanja. Bit će izgrađen na Delti, u blizini postojećeg uređaja, na desnoj obali Rječine. Imat će kapacitet pročišćavanja za opterećenje od 200.000 ekvivalent stanovnika i maksimalni protok od 1.000 litara u sekundi. Na njemu će se otpadne vode biološki obraditi prije njihova ispuštanja u more, a mulj će se obraditi i sušiti do sadržaja od minimalno 90 posto suhe tvari. Obrađivat će se i otpadni zrak kako ne bi bilo emisije neugodnih mirisa u okoliš. Predviđeno je da svi dijelovi uređaja budu u zatvorenim objektima. Predviđeni rok za izgradnju uređaja je 4 godine.


Direktor VIK-a Andrej Marochini pojasnio je da je cijela investicija podijeljena u nekoliko lotova, a radovi koji počinju vrijedni su gotovo 215 milijuna kuna bez PDV-a s rokom izvođenja od 36 mjeseci, kojima je obuhvaćena izgradnja 13,1 kilometra transportnih kolektora uz tri podzemne kanalizacijske crpne stanice s pripadajućih 1,9 kilometara tlačnih cjevovoda. Izvođač radova je Zajednica ponuditelja GODINA GRADBENIŠTVO IN DRUGE STORITVE d.o.o. i INKAING d.o.o. iz Slovenije.



– Uz izgradnju sustava odvodnje, kojim će se otpadne vode s rubnih područja aglomeracije odvoditi do uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, izvršit će se i rekonstrukcija 6,9 kilometara javnog vodovoda. U svrhu optimizacije postojećeg mješovitog sustava odvodnje predviđena je izgradnja devet kišnih preljeva i šest retencijskih bazena s pripadajućim crpnim stanicama, dva separatora masti i ulja te rekonstrukcija postojećeg Škurinjskog kolektora. Konkretno na Martinkovcu, na lokaciji podno riječke zaobilaznice, zapadno od čvora Diračje, izvest će se rasteretni kanal u dužini od oko 230 metara. Riječ je o dionici koja prolazi zelenim pojasom prema željezničkoj pruzi. Radovi su dio projekta Podsustav Martinkovac Kantrida dionica D u sklopu kojih će se izvesti jedan kilometar kanalizacijskih cjevovoda – asteretni kanal i spojni cjevovodi objekata, retencijski bazen s crpnom stanicom, kišni preljev, separator masti i ulja te podmorski ispust, pojasnio je Marochini. Svi objekti odvodnje izgradit će se kao podzemne građevine uz plato postojeće crpne stanice u Istarskoj ulici. Rasteretni kanal će se izvesti kroz zeleni pojas zapadno od Marčeljeve drage u smjeru sjever-jug, od riječke zaobilaznice do platoa s projektiranim objektima odvodnje.
– Provedenim radovima optimizirat će se postojeći mješoviti sustav odvodnje u cilju osiguranja ispravnog rada uređaja za pročišćavanje otpadnih voda i kvalitetne zaštite obalnog mora. Sustavom kišnih preljeva i retencijskih bazena zadržat će se onečišćenje oborinskih i mješovitih voda, odnosno, smanjiti opterećenje sustava u kišnom periodu i po okončanju oborina vratiti u sustav, pojasnio je Marochini.


Iz europskih fondova osigurano više od 70% sredstava


Ovaj projet predstavlja jedno od najvećih ulaganja u komunalnu infrastrukturu u Hrvatskoj. Nositelj projekta je Komunalno društvo Vodovod i kanalizacija, a ukupna vrijednost mu je 1,76 milijardi kuna bez PDV-a. Sufinancira ga Europska unija u visini do 1,25 milijardi kuna bez PDV-a, što čini 71,33 posto troškova. EU sredstva osigurana su kroz Operativni program “Konkurentnost i kohezija” za razdoblje 2014.-2020. Do sada su ugovorene usluge nadzora, vidljivosti i upravljanja projektom te izgradnja za dvije grupe radova. Raspisani su natječaji za preostalih pet grupa radova, a njihovo se ugovaranje očekuje sredinom 2022. godine. Ukupna procijenjena vrijednost tih radova je 614,6 milijuna kuna bez PDV-a.



INFOBOX