Odvoz otpada

Problem oko naplate novih spremnika za smeće u Rijeci: ‘Samo ću bacanje psećeg izmeta mjesečno plaćati bar 60 eura’

Sanja Gašpert

Zajednički spremnici na Pehlinu

Zajednički spremnici na Pehlinu

"Cijena otvaranja spremnika je 0,4 eura. Samo pseći izmet će me tom logikom mjesečno koštati oko 60 eura, što je godišnje 720 eura", upozorava jedna građanka s Pehlina



RIJEKA Od ponedjeljka, 5. veljače, u gradu Rijeci na području mjesnih odbora Grbci, Gornji Zamet, Pehlin i Srdoči te MO Škurinje (ulice Tibljaška cesta, Škurinjskih boraca, Škurinjska cesta, Škurinje, Put Lovrankini) započinje korištenje dodijeljenih individualnih i zajedničkih spremnika za komunalni otpad. Na javnim površinama se nalaze ekootoci sa zajedničkim spremnicima za prikupljanje otpadnog stakla, tekstila i ulja iz kućanstva. Sav ostali kućni otpad može se zbrinuti u reciklažnom dvorištu, a glomazni i zeleni otpad besplatnim prikupljanjem na adresi korisnika.


Pražnjenje zelenih, plavih i žutih spremnika obavljat će se sukladno rasporedu i karti objavljenih ruta, informacija je to objavljena na internet stranicama Komunalnog društva Čistoća.


Podsjetimo, nakon što je na području gradova Bakar, Kastav i Kraljevica te općina Klana, Jelenje, Viškovo, Kostrena i Čavle tijekom prošle i pretprošle godine u potpunosti implementiran individualizirani sustav prikupljanja otpada, poznatiji kao prikupljanje otpada “od vrata do vrata”, početkom prošlog mjeseca, točnije od 2. siječnja i u gradu Rijeci započeo je individualizirani sustav prikupljanja komunalnog otpada sukcesivno po mjesnim odborima, najprije na području mjesnih odbora Draga, Orehovica, Pašac, Sveti Kuzam i Svilno, a od ovog ponedjeljka nastavlja se i u naprijed spomenutim mjesnim odborima.


Snimio Nebojša TRAJKOVIĆ




 


Gdje odložiti vrećicu s psećim izmetom?


 


U našu redakciju tim povodom javila se građanka Pehlina, koja se požalila na problem odlaganja psećeg izmeta, točnije pita se na koji način će se organizirati bacanje psećeg izmeta kojeg odgovorni vlasnici vrećicom pokupe za svojim psom. Gdje će moći odložiti vrećicu s izmetom?


Isto pitanje odnosi se i na šetače po kvartu koji nemaju gdje odložiti sitan otpad. “Naime, spremnici će biti pod ključem i naplaćuje se svako otvaranje spremnika, bez obzira na volumen bačenog otpada, a cijena otvaranja je 0,4 eura. Samo pseći izmet će me tom logikom mjesečno koštati oko 60 eura, što je godišnje 720 eura. Zvala sam danas Čistoću, pa mi je ljubazna gospođa predložila da pseći izmet bacam u kantu koju imamo u stanu!!!. Nemamo kante za šetače po kvartu i nije im to u planu staviti. Mislim da ću usvojiti prijedlog da nabavimo bačvu za paljenje smeća”, napisala je ogorčena građanka Pehlina.


 


 


Tea Mičić Badurina: Možemo očekivati i sve prljavije ulice


 


O problemu s odlaganjem psećeg izmeta vijećničko pitanje riječkom gradonačelniku Marku Filipović poslala je je i članica Gradskog vijeća Rijeke Tea Mičić Badurina.


“Ukoliko se ne nađe neko praktično rješenje, bojim se da ovim načinom dolazimo do učinka koje će biti suprotan željenome, a to je da će građani, umjesto da uštede ovakvim sustavom prikupljanja otpada, biti dodatno financijski opterećeni, a nažalost, možemo očekivati i sve prljavije ulice, jer će neki vlasnici prestati skupljati za svojim ljubimcem s obzirom da neće imati gdje (besplatno) baciti vrećicu s izmetom, a i sami prolaznici/šetači će sitniji otpad bacati po ulici. Stoga se moje pitanje konkretno odnosi na postavljanje kvartovskih koševa za smeće, koji bi i inače trebali biti normalna pojava, a koji će poslužiti upravo u takve svrhe. Može li Grad postaviti određeni broj koševa na određene kvartovske punktove gdje će se moći odložiti sitan otpad?


Podizanje svijesti i kulture odlaganja otpada dugotrajan je proces te upravo zbog toga zahtijeva i prilagodbe u sklopu svoje implementacije. Svakako bi bilo poželjno da se sustav revidira unutar određenih vremenskih razdoblja te da građani imaju mogućnost informirati se o svemu, s obzirom da je još uvijek veći dio njih generalno neupućen”, napisala je, između ostalog, vijećnica Tea Mičić Badurina.


Odgovor na njezino pitanje još nije stigao, a upit o ovoj problematici prije nekoliko dana uputili smo i mi na adrese Grada Rijeke i Komunalnog društva Čistoća, međutim, do zaključenja ovog broja Novog lista odgovore nismo dobili.