Covid-19

Primorci se i dalje cijepe. Evo stanja s koronom na riječkom području

Barbara Čalušić

Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Dio njih na bolničkom se liječenju nalazi zbog drugih bolesti dok se drugi dio liječi zbog posljedica COVID-19



RIJEKA – U Hrvatskoj je jučer zabilježeno je 165 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva iznosio 6.107. Na bolničkom liječenju nalazilo se 680 pacijenata, od čega se na respiratoru liječilo 28 pacijenata. Od posljedica koronavirusa preminulo je 12 osoba.


Istodobno, u Primorsko-goranskoj županiji zabilježeno je 28 novih slučajeva od 212 obrađenih nalaza, a sveukupno je aktivno 1.921 slučajeva.


U Kliničkom bolničkom centru Rijeka liječi se 56 pacijenata koji su zaraženi koronavirusom. Dio njih na bolničkom se liječenju nalazi zbog drugih bolesti dok se drugi dio liječi zbog posljedica COVID-19 među kojima se i dvoje pacijenata liječi na jedinici intenzivnog liječenja uz pomoć respiratora.




– S obzirom na dosta velik broj aktivnih slučajeva radi se o relativno malenom broju pacijenata koji zahtijevaju bolničko liječenje zbog težeg oblika bolesti, kaže glavni županijski epidemiolog iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Dobrica Rončević.


Prema njegovim riječima, proteklog je tjedna, kad je riječ o hospitaliziranim pacijentima oboljelim od COVID-19, zabilježeno je smanjenje od 5,16 posto u odnosu na tjedan ranije. Ipak, kad se radi o novim slučajevima, u PGŽ-u se bilježi blago povećanje trenda novih slučajeva koji je u odnosu na tjedan ranije porastao za 5,11 posto.


– Trenutno bilježimo trend blagog porasta novih slučajeva. Riječ je oscilacijama koje pratimo posljednja četiri tjedna i sigurno je da smo već nekoliko tjedana na vrhuncu ovog vala epidemije. Bilo bi za očekivati, ako se ovaj val nastavi na temelju istih uzočnika, a to su podvarijante omikrona BA.4 i BA.5, da bismo mogli doći do smanjenja incidencije novih slučajeva. U ovom trenutku, više-manje, stagnacija epidemije događa se u cijeloj Europi i premda je tamo epidemija podvarijanti omikron virusa krenula ranije, zasad ni u drugim europskim zemljama nema slabljenja epidemije. Zato možemo očekivati i da će kod nas stagnacija ovog vala potrajati, a najveću bi promjenu u epidemiološkoj slici izazvale nove varijante koornavirusa. Inače, cirkulira niz podvarijanti omikrona, no niti jedna dosad nije pokazala potencijal da bi mogla izazvati sljedeći epidemijski val te je veća vjerojatnost da će se na kraju ovog epidemijskog vala iznjedriti nova varijanta koronavirusa, ističe Rončević.


Iako epidemiolozi u Hrvatskoj poručuju da je cijepljenje protiv COVID-19 praktički stalo, Rončević ističe kako epidemiolozi Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a tjedno cijepe stotinjak ljudi od čega ih se 70-ak cijepi trećom odnosno booster dozom.


– Booster doza odnosno treća doza cjepiva sastavni je dio osnovnog cijepljenja te sve osobe kod kojih su protekla četiri mjeseca od primanja druge doze, kandidati su za cijepljenje trećom dozom. Novo cjepivo za koronavirus očekuje se u rujnu, a u međuvremenu će kandidati za njega biti osobe starije od 80 godina kao i osobe starije od 60 godina koje su izložene zarazi kao i osobama koje boluju od kroničnih teških bolesti. Uskoro bi se trebale pojaviti cjelovite smjernice za primanje druge booster doze i očekujemo ih krajem kolovoza ili rujnu. Novo, adaptirano cjepivo bit će dvovalentno cjepivo koje se temelji na bazi izvornog SARS-CoV-2 virusa i njegove omikron varijante. Ipak, za sve one koji su se cijepili trećom dozom, a nemaju visoku dob i ozbiljnija kronična oboljenja, možemo reći da zaštita od težih oblika bolesti traje i do godinu dana od primanja booster doze, poručuje Rončević.