Četverogodišnje razdoblje

“Prije Tita”: Predstavljen rad Stefana Gužvice o frakcijskim borbama u KP Jugoslavije

Ervin Pavleković

Stefan Gužvica / Foto Vedran Karuza

Stefan Gužvica / Foto Vedran Karuza

Knjiga koja se bavi važnom dijelom hrvatske povijesti



Na Botelu Marina predstavljena je knjiga Stefana Gužvice »Prije Tita: Frakcijske borbe u Komunističkoj partiji Jugoslavije 1936. – 1940.« koja govori o periodu koji se smatra ključnim za formiranje Komunističke partije Jugoslavije kakvom je znamo danas.


Stefan Gužvica srpski je povjesničar i doktorand na Sveučilištu u Regensburgu koji je radom pod nazivom »Učeći lenjinizam: Frakcijske borbe u Komunističkoj partiji Jugoslavije tijekom Velike čistke, 1936. – 1940.« 2018. godine stekao zvanje magistra komparativne povijesti na Srednjoeuropskom sveučilištu u Budimpešti.


Taj je, po svemu sudeći, vrijedan magistarski rad odlučio upotpuniti i proširiti, a rezultat je njegova knjiga »Prije Tita: Frakcijske borbe u Komunističkoj partiji Jugoslavije 1936. – 1940.« koja je zasad izdana na hrvatskom u nakladi Srednje Europe, zatim na slovenskom i engleskom jeziku, a u pripremi je i srpsko izdanje.




Knjiga se bavi periodom od 1936. godine do 1940. godine koji se smatra važnim za formiranje Komunističke partije Jugoslavije kakvu danas pamtimo, od 1940. godine. Naravno, s obzirom na to da se spominje Tito, jasno je da je i o njemu riječ.


Upravo period od četiri godine, do 1940. godine o kojem knjiga Stefana Gužvice govori, problematizira i ocrtava događaje oko dolaska Tita na vlast, njegove protivnike, ubojstvo jugoslavenskih komunista i pitanje odgovornosti tadašnjeg SSSR-a, kao i propitkivanje istinitosti Titovog odlaska u Španjolsku za vrijeme Španjolskog građanskog rata.


Kako je Damir Agičić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, ujedno i direktor nakladničke kuće, rekao, knjiga govori o važnoj dionici novije hrvatske povijesti. Inicijalno, magistarski rad nije imao u nazivu Tito, no kasnije je to ime nadodano kako bi knjiga i onima koji i manje znaju o tom povijesnom periodu približila o kojoj se dionici hrvatske povijesti radi.


Gost na predstavljanju knjige bio je i Vladan Vukliš, doktorand povijesti sa Sveučilišta u Banja Luci i pomoćnik direktora u Arhivu Republike Srpske koji je istaknuo kako nije često da jedan magistarski rad postigne takav uspjeh i izazove zanimanje javnosti.


– Knjiga stiže u pravo vrijeme, možemo je nazvati svojevrsnim povijesnim filmom, a autorov rad režiserskim komentarom. Vrijeme koje Gužvica problematizira važno je jer te godine i događaje treba pojasniti.


Naravno, takvo što je izazovno, sa strane pronalaska izvora te čitanja i tumačenja tih izvora.


Gužvica je koristio direktne izvore koji su pisani konspirativnim jezikom, no objektivno i temeljito ih tumači, zadirući u izazovnu problematiku koja oduzima dosta vremena, a pritom pokazuje poznavanje terminologije i raznih teorija.


Vrijednost knjige je u tome što su mnoge poznate stvari dodatno pojašnjene čak i povjesničarima, rekao je Vukliš.


Autor knjige je pojasnio bit četverogodišnjih događaja koji su bitni za Komunističku partiju Jugoslavije, te je istaknuo kako je objektivno i temeljito tumačenje tih povijesnih događaja i ličnosti koje su bile dio tih događaja ključno, a on je htio, za razliku od nekih drugih publicista i teoretičara, prikazati kako je Tito imao tendencije ka nezavisnom radu i kako nije kriv za sve za što ga se tereti.