SVEUČILIŠTE U RIJECI

Prijave studija: Budućim diplomcima na raspolaganju 2.310 upisnih mjesta

Foto Damir Škomrlj

Foto Damir Škomrlj

Najveći broj upisnih mjesta za diplomske studije nudi Filozofski fakultet, njih 416, koji iduće akademske godine pokreće novi diplomski studij Povijest i interpretacija baštine



RIJEKA – Sveučilište u Rijeci objavilo je natječaj za upis u prvu godinu diplomskih sveučilišnih studija i specijalističkih diplomskih stručnih studija u idućoj akademskoj godini, a budućim diplomcima ukupno je na raspolaganju 2.310 upisnih mjesta. Prijave željenih programa provodit će se sve do 30. rujna, a iznimka je Fakultet zdravstvenih studija koji će postupak prijava zaključiti 12. rujna.


Privremene rang liste bit će objavljene 23. rujna, a konačne 30. rujna, dok će se upisni postupak početi provoditi od 1. listopada.


Strani državljani


U ukupnoj upisnoj kvoti najveći broj mjesta namijenjen je redovnim studentima, a riječ je o 1.563 upisna mjesta, dok izvanredni studenti mogu računati na 637 mjesta.




Strancima su fakulteti namijenili pak 110 mjesta, među kojima je 12 upisnih mjesta Odjela za biotehnologiju za upis na studij Biotehnološka istraživanja znanosti o životu na engleskom jeziku koji je namijenjen kandidatima koji nisu hrvatski državljani, odnosno EU državljanima i državljanima trećih zemalja. Školarina za upis prve generacije neće se naplaćivati.


U istoj kvoti je i 15 upisnih mjesta za studij Diskretna matematika i primjene na engleskom jeziku Odjela za matematiku koji je namijenjen kandidatima državljanima Hrvatske, EU te državljanima trećih zemalja, a za upis na studij plaća se školarina u iznosu od 5 tisuća eura.


Najveći broj upisnih mjesta za diplomske studije nudi Filozofski fakultet, njih 416, koji iduće akademske godine pokreće novi diplomski studij Povijest i interpretacija baštine, a upisi na taj studij bit će omogućeni nakon okončanja postupka akreditacije studijskog programa i izdavanja potvrde o Upisu u upisnik studijskih programa. Slijedi Ekonomski fakultet koji planira upisati 400 diplomaca te potom Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu čija upisna kvota iznosi 340 mjesta.


Tehnički fakultet planira pak upis 293 studenta, Pomorski 242, a Fakultet zdravstvenih studija njih 100. Građevinski fakultet računa na upis 95 studenata, Akademija primijenjenih umjetnosti provodi upisni postupak za 67 mjesta, Odjel za informatiku za 65 mjesta, a Odjel za fiziku za 60 mjesta.


Odjel za biotehnologiju ima upisnu kvotu od 57 mjesta, a Odjel za matematiku 55 mjesta, dok Učiteljski fakultet planira upis 40 studenata. Medicinski fakultet ima kvotu od 33 mjesta i to samo za diplomski sveučilišni studij sanitarnog inženjerstva, dok će diplomski sveučilišni studij politehnike i informatike upisati 47 studenata.


Pri kraju upisi na preddiplomske studije

Za razliku od upisa na diplomske studije koji će trajati sve do kraja rujna, upisi na preddiplomske studije bliže se kraju, a 20. srpnja nakon 16 sati bit će objavljene konačne ljestvice poretka kandidata. Prema podacima Agencije za znanost i visoko obrazovanje, interesi budućih brucoša nisu se bitnije promijenili u odnosu na prijašnje godine, jer kao i ranije, jedan od poželjnijih studijskih programa je psihologija za čija se 42 upisna mjesta prijavilo 600 kandidata, a njih 156 taj je studij označilo kao prvi izbor. Među poželjnije studije programe ulaze i svi studiji medicinskog područja, pa tako 30 upisnih mjesta fizioterapije želi 797 kandidata, 30 mjesta dentalne medicine želi pak 445 budućih brucoša, dok 150 mjesta studija medicine želi čak 1.541 kandidat. Za 20 mjesta radiološke tehnologije natječe se 521 kandidat, a za 20 mjesta primaljstva njih 238. Kao poželjan studijski program ističe se i menadžment održivog razvoja za čije se 31 mjesto natječe 627 kandidata, kao i studijski program ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja koji će upisati 50 studenata, a prijavilo se njih 446.

Visina participacije


Prema odluci o visini participacije u troškovima studija za studente koji će u 2020./2021. akademskoj godini upisati novu godinu studija, troškovi participacije ostat će na razini prijašnjih godina, a to znači da će 5.500 kuna studenti izdvajati za studije koji se izvode u znanstvenom području društvenih i humanističkih znanosti, odnosno nastavnom području društvenih i humanističkih struka te za studije Učiteljskog fakulteta i Kulturalne studije Filozofskog fakulteta.


Participacija od 7.370 vrijedi za studije koji se izvode u znanstvenom području tehničkih i biotehničkih znanosti, odnosno nastavnom području tehničkih i biotehničkih struka i za studije Odjela za matematiku, Odjela za fiziku, Odjela za informatiku, studije Politehnika i Logopedija, dok 9.240 kuna treba izdvojiti za studije koji se izvode u znanstvenom području biomedicine i zdravstva, odnosno nastavnom području struke biomedicine i zdravstva, za studije Odjela za biotehnologiju i Akademije primijenjenih umjetnosti.