Pod Ložom

Prezentirana gramatika kastavskoga govora Smiljana Grpca: Prava domovina je zapravo zajik

Filip Brnelić

Mala, ali važna knjiga / Snimio Mateo LEVAK

Mala, ali važna knjiga / Snimio Mateo LEVAK

Ovo djelo na dvjesto stranica sažima i opisuje značajke kastavske čakavice kroz njenu morfologiju, sintaksu, fonetiku i naglaske, ali i donosi kratke priče



Pod ispunjenom kastavskom Ložom predstavljena je knjiga “Slovnica kastavskega govora”, autora Smiljana Grpca, profesora, jezikoslovca i glazbenika.


Ovo djelo na dvjesto stranica sažima i opisuje značajke kastavske čakavice kroz njenu morfologiju, sintaksu, fonetiku i naglaske, ali i donosi kratke priče iz različitih vremenskih razdoblja s kojima se spaja teorijski i praktični dio očuvanja kastavske jezične baštine.


Profesor, jezikoslovac i glazbenik – Smiljan Grbac / Snimio Mateo LEVAK

Profesor, jezikoslovac i glazbenik – Smiljan Grbac / Snimio Mateo LEVAK


Akcentuacija 10.000 riječi


Prilikom predstavljanja knjige autor Smiljan Grbac je kazao kako se nakon što je sudjelovao u akcentuaciji kastavskoga rječnika s više od 10 tisuća riječi, uhvatio poduhvata da kroz dvogodišnji rad, uz konzultaciju s 60 stručnih i znanstvenih izvora napiše gramatiku svog materinjeg jezika.




– Da bih napisao ovu gramatiku, morao sam se puno namučiti, ali ne bih to mogao bez svojih pomoćnica, kazao je Grbac, koji je u svoje djelo ugradio i brojne druge zanimljivosti oko kastavske čakavice.


Uz rječnik, karte područja govora Kastavštine te zapise o povijesti izražavanja na kastavskom govoru, “Slovnica” u svojih osam dijelova obrađuje i istražuje kulturno-povijesnu tematiku Kastva, čiji je govor zbog svoje arhaičnosti interesantan i brojnim inozemnim proučavateljima slavenskih jezika i dijalekata.


Predstavljanje knjige izazvalo je veliko zanimanje kastavske javnosti / Snimio Mateo LEVAK

Predstavljanje knjige izazvalo je veliko zanimanje kastavske javnosti / Snimio Mateo LEVAK


Korak ka statusu nematerijalne kulturne baštine


Uz Grpca, izradi ove knjige pridonijeli su urednica Sanja Zubčić, recenzentice Silvana Vranić i Ivana Eterović, lektorica Marina Marinković te Dragica Stanić, predsjednica izdavača iz Udruge Čakavski senjali, a prema njihovim riječima, nakon rječnika, Slovnika kastafskega govora Cvjetane Miletić izdanog prije tri godine, kastavsko je narječje dobilo i adekvatnu gramatičku obradu, što je korak naprijed prema dobivanju statusa nematerijalne kulturne baštine.


Ovom mićom knjigom, ali velom za kastavski govor, koja je krenula od starog rukopisa, Grpčevog diplomskog rada starog 50 godina, Kastav je dobio osuvremenjeno i metodološko djelo kojim se zaokružuje cjelovit i sustavan opis kastavskog govora.


U bogatom popratnom kulturno-umjetničkom programu nastupili su Rajka Jurdana Šepić, Zoran Ravnić i Tajana Dukić u dramskom, sopelaši Anton i Marin Bilić, Saša Matovina i Klapa Kastav, Toni i Igor Lesica u glazbenom dijelu, kao i recitatori ČA-čitalnice koji su publici predstavili priče i tekstove na kastavskom zajiku.


“Slovnica kastavskega govora” objavljena je uz sufinanciranje gradova Kastva i Opatije, općina Viškovo i Matulji te brojnih donatora.


U glazbenom dijelu programa nastupili su i sopelaši / Snimio Mateo LEVAK

U glazbenom dijelu programa nastupili su i sopelaši / Snimio Mateo LEVAK