PROVIDENTIA STUDIORUM IURIS

Pravni fakultet u Rijeci okončao važan projekt, unaprijeđuju kvalitetu studiranja

Ingrid Šestan Kučić

Ivana Kunda / Foto Sergej Drechsler

Ivana Kunda / Foto Sergej Drechsler

Izrađen je standard kvalifikacije stručni specijalist javne uprave te šest standarda zanimanja



Završnom konferencijom na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci okončan je trogodišnji projekt »Providentia Studiorum Iuris – Unaprjeđenje kvalitete studiranja na pravnim fakultetima u Hrvatskoj«.


Riječ je o projektu čiji je nositelj bio upravo riječki Pravni fakultet, a partneri svi ostali hrvatski pravni fakulteti te je, kako je istaknuo voditelj projekta prof. dr. Dario Đerda, financiran iz Europskog socijalnog fonda s nešto više od 3,5 milijuna kuna.


U okviru projekta izrađen je standard kvalifikacije stručni specijalist javne uprave te je izrađeno šest standarda zanimanja u području prava, i to za zanimanje sudac upravnog suda, tajnik znanstvene organizacije, ovlašteni zemljišnoknjižni referent, voditelj sudske pisarnice, viši stručni suradnik za kadrovske poslove te viši stručni suradnik za naplatu javnih davanja.


Jednaki uvjeti




Sve to, kazao je državni tajnik Ministarstva znanosti i obrazovanja Ivica Šušak, dovodi do ujednačavanja razine ishoda učenja i samog obrazovanja magistara prava, a to je nešto što podiže kvalitetu pravnih studija i ostvaruje ciljeve zadane kroz Hrvatski kvalifikacijski okvir.


Foto Sergej Drechsler


– Riječ je o nečemu što će omogućiti svim studentima u Hrvatskoj jednaku kvalitetu nastave i studiranja, ishoda učenja i kvalifikacija. Pravni fakultet u Rijeci u mnogočemu je bio pionir kada je u pitanju nastava na pravnim fakultetima.


Pitanje Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (HOK) je pitanje našeg poštenja, istine, pravde i transparentnosti, jer svi studenti u Hrvatskoj moraju imati jednake kriterije, jednake uvjete i jednak pristup obrazovanju. Država je dužna osigurati uspostavu takvih elemenata.


U praktičnom smislu, HOK će dovesti do ujednačenja kadrovskih, nastavnih i infrastrukturnih uvjeta na svim pravnim fakultetima. Pravni fakulteti su unaprijedili studentsku nastavnu praksu. U proteklih 30 godina učinjen je velik iskorak, kazao je državni tajnik.


Kompetencije


Osvrćući se na značaj projekta, prodekanica za znanost riječkog Pravnog fakulteta prof. dr. Ivana Kunda istaknula je da je projekt obuhvatio široku paletu aktivnosti kojima je unaprijeđena nastava, povećano je sudjelovanje studenata u stručnoj praksi kroz uvođenje dodatnih pravnih klinika te je istaknula da hrvatski studenti prava sa studija izlaze s kompetencijama s kojima mogu uspješno konkurirati na europskoj i svjetskoj razini.



Dodajući da je projekt imao cilj unaprijediti i nastavničke kompetencije, prof. dr. Đerda je kazao da je održan niz radionica usmjerenih na razradu metoda poučavanja na pravnim studijima te je izrađen priručnik za nastavnike »Metodologija poučavanja prava«.


Izradom sofisticiranog programskog sustava Provis nastavnici su rasterećeni niza administrativnih zadaća, čime je omogućeno njihovo usmjeravanje u većoj mjeri upravo na nastavni, znanstveni i stručni rad.


Informatizacija na razini


– Na Pravnom fakultetu u Rijeci računalima i tehničkom opremom opremljena je vježbaonica stručne prakse te je studentima omogućen pristup relevantnim pravnim bazama podataka, koje sadrže bogatu pravnu literaturu, zakonodavstvo i sudsku praksu.


Nastava na svim studijima na Pravnom fakultetu u Rijeci obogaćena je sudjelovanjem praktičara, odnosno gostujućih stručnjaka iz svijeta rada. Komunikacija studenata s mentorima iz svijeta rada i nastavnicima olakšana je programskim sustavom Provis, koji olakšava praćenje i vrednovanje praktičnog rada studenata u realnom vremenu.


Također, studenti sva četiri pravna fakulteta imali su priliku osnažiti znanstveno-istraživačke kompetencije izradom znanstvenih radova u koautorstvu s nastavnicima. Ovi radovi objavljeni su u zborniku radova te su predstavljeni na znanstvenoj konferenciji, kazao je voditelj projekta.