Problem

Potok Brajda u “Benčiću” je atrakcija, ali nažalost i potencijalna opasnost

Bruna Matičić

Uskoro bi trebala biti postavljena zaštitna ograda / Snimio Vedran KARUZA

Uskoro bi trebala biti postavljena zaštitna ograda / Snimio Vedran KARUZA

Iako ne postoji propis koji bi regulirao pitanje ograda uz vodene tokove, potok Brajda je omeđen 80 centimetara širokim zidom, kažu u Gradu Rijeci i dodaju da će biti postavljena i zaštitna ograda u vodotoku, kako bi se zapriječio ulaz dijelu na kojem potok ponire



RIJEKA – Kad je s prvim radovima u nekadašnjem kompleksu »Rikard Benčić« izvirio potok Brajda, mnogi su se složili da je od iznimne važnosti da potok ostane otvoren za javnost te da se uredi i omogući pristup jedinom očuvanom riječkom perilu.


Na radost mnogih


Projektom revitalizacije kompleksa »Benčić«, ovaj dio grada pretvorio se u novi riječki kvart kulture te je postao dom brojnih kulturnih ustanova i javnih institucija, a po obnovi Palače šećera i otvaranja Muzeja grada Rijeke, Muzeja moderne i suvremene umjetnosti te Dječje kuće, uslijedila je obnova buduće zgrade Gradske knjižnice Rijeka, ali i uređenje javne površine i središnjeg trga u sklopu kojeg je uključeno i uređenje potoka Brajda.


Na radost mnogih, potok Brajda, koji svjedoči o specifičnoj arhitektonskoj priči vezanoj uz Rijeku i potoke koji teku ispod nje, ostao je dijelom otvoren te je zamišljen kao atrakcija za posjetitelje. Ipak, trenutno arhitektonsko rješenje kojim se dio potoka želi prezentirati javnosti, predstavlja potencijalnu opasnost. Upozorili su nas na to čitatelji ukazujući na visoke zidove kanala koji su bez ograde, kao i na to da bi preko tog zida netko vrlo lako, u trenutku nepažnje ili igre, budući da se u neposrednoj blizini nalazi i Dječja kuća, mogao upasti u potok koji pritom nema zaštitnu mrežu na mjestu gdje ponire. Ilustrirajući opasnost, čitatelj navodi i dubinu koja na strani prema Dječjoj kući, od dna kanala do betonskog gornjeg ruba, iznosi oko tri metra.


Posebno opasno mjesto je dio na kojem potok ponire / Snimio Vedran KARUZA

Posebno opasno mjesto je dio na kojem potok ponire / Snimio Vedran KARUZA





U skladu s time, a s obzirom na to da se javna površina koju okružuju zgrade još uvijek uređuje, upitali smo Grad Rijeku je li u planu postavljanje zaštitne ograde. Međutim, sudeći prema odgovoru, potok je već zaštićen širokim ogradnim zidom, dok će se dodatno postaviti zaštitna mreža u dijelu gdje ponire.


– Potok Brajda i Perilo imaju povijesno-arhitektonsko-urbanističku vrijednost, te je i vodotok potoka, koji je otvoren i prezentiran u sklopu kvarta kulture »Benčić«, zadržan u svom izvornom obliku. Iako ne postoji propis koji bi regulirao pitanje ograda uz vodene tokove, te kako se u praksi vodotokovi i vodene površine ne ograđuju, potok Brajda je omeđen 80 centimetara širokim ogradnim zidom koji ograničava i osigurava pristup potoku. Također, dodatno će biti postavljena zaštitna ograda i to u samom vodotoku, kako bi se zapriječio ulaz na dijelu na kojem potok ulazi ispod zgrade Teatrina, odgovorili su iz gradske uprave, dodajući da je postavljenje ograde planirano sredinom ožujka.


Dosadašnji radovi


Također, navode kako su u kompleksu »Benčić« do sada završeni svi radovi na gradnji infrastrukture, odnosno izvedeni su radovi na gradnji oborinskih retencija sa crpnim stanicama za prihvat oborinskih voda s partera i krovova zgrada kompleksa »Benčić«, crpne stanice za sanitarnu odvodnju s tlačnim spojem na postojeću odvodnju te vodoopskrbni sustav kompleksa. Osim toga, izgrađene su trafostanica i agregatnica s elektroinstalacijama, energetski kanali u koje su položene cijevi oborinske odvodnje, vodovodne instalacije, sanitarne kanalizacije te termotehničke instalacije za grijanje i hlađenje zgrada. Izvedena je zaštita bočnih stranica potoka Brajda, kao i prva faza radova uređenja javnih površina koji obuhvaćaju uređenje pješačkih površina, parkirališta, razastiranje zemlje na dijelu zelenih površina, sadnju visokog raslinja i montiranje rasvjete na površinama.


Ono što slijedi, ističu iz Grada Rijeke, jesu radovi druge i treće faze uređenja javnih površina, odnosno onih površina koje se nalaze prema Ulici Viktora Cara Emina i Manzonijevoj ulici.