Kraljevica

Posjetili smo kraljevički vrtić: ‘Je ča novoga pu Orepčić? Je – čuda toga prelipoga!’

Jakov Kršovnik

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

U tijeku je projekt o povećanju svijesti o nutritivnim vrijednostima ribe u prehrani, a kojim će se dodatno opremiti glavna kuhinja vrtića te ažurirati meni vrtića



Što ima novog u Dječjem vrtiću Orepčići u Kraljevici? Krenimo s time da je u tijeku projekt o povećanju svijesti o nutritivnim vrijednostima ribe u prehrani, a kojim će se dodatno opremiti glavna kuhinja vrtića te ažurirati meni vrtića.


Djeca će ribu, umjesto dva puta tjedno, jesti tri puta tjedno, za doručak ili ručak. Također, ravnateljica vrtića Adela Karlovčan kaže da će se organizirati i predavanja za roditelje s cijelog područja Grada Kraljevice. Damjan Miletić iz Visoke poslovne škole PAR predstavit će nutritivne vrijednosti ribe te reći zašto je riba bitan dio prehrane, a posebno u prehrani djece vrtićke dobi. Radi se o projektu koji u potpunosti financira Lokalna akcijska grupa u ribarstvu Tunera sa sredstvima od oko 76 tisuća kuna. Ravnateljica Adela Karlovčan opisala nam je preostale dijelove projekta, kao i druga događanja u vrtiću.


– Uz navedeno, organizirat ćemo i kreativne radionice na kojima će se od keramike izrađivati ukrasi na temu ribljeg svijeta. Radionice će biti ostvarene u suradnji s Malom galerijom Bruketa iz Rijeke. Projekt bi trebao biti gotov do 31. prosinca ove godine, no njegove pozitivne posljedice ostat će nam dugo vremena nakon što projekt završi, kaže ravnateljica.




Dječji vrtić Orepčići trenutno pohađa oko 120 djece, u osam skupina, tri jasličke i pet vrtićkih. Podsjetimo, zbog povećanog broja prijava i kako bi sva djeca čiji su roditelji poslali zahtjev za upis mogla ići u vrtić, još u kolovozu 2021. godine Gradsko vijeće Kraljevice je jednoglasno odobrilo potrebnu Odluku i Zaključke kojima dvije najstarije vrtićke grupe idu u vrtić na lokaciju Nacionalnog centra tehničke kulture.


Dobra suradnja


Vrtićke skupine su u Nacionalnom centru tehničke kulture smještene od 5. rujna prošle godine, a ravnateljica Adela Karlovčan kaže kako su nedavno dobili donaciju Ine kojom su kupili drveno igralo koje će montirati u dvorištu Nacionalnog centra tehničke kulture.


– Dvorište do sad nije imalo igralo za djecu, no uskoro će i ono biti postavljeno. Uz zahvalu Ini za donaciju, treba spomenuti i pomoć koju nam pružaju iz kraljevičkog brodogradilišta Dalmont, kada ih zamolimo za pomoć pri radovima montiranja i slično. Imamo dobru suradnju s njima i direktorom Ivanom Ivićem, kaže ravnateljica. Dodaje da su za nove prostore vrtića zaposlili i četiri nove odgojiteljice te spremačicu.


– To nije mali izdatak za vrtić, a ni za Grad Kraljevicu. No, moram reći da imamo jako dobru suradnju s gradskom upravom i gradonačelnikom Daliborom Čandrlićem, koji nas u tom i u drugim pogledima prate. Radimo dobro i svi su pedagoški standardi zadovoljeni, govori ravnateljica Karlovčan.


Osim spomenutog, u proteklo su vrijeme iz vrtića organizirali online predavanja i radionice za roditelje pod nazivom »Rastimo zajedno«, a aktivni su i na drugim poljima.


– Volim reći kako smo za vožnju automobila svi položili vozački, učili smo i za brojne druge stvari, ali nitko ne prolazi školu za roditelje. Zato mislim da su ove radionice za roditelje dobre, kao jedna mala škola za roditelje, a s njima nastavljamo i ove godine, kaže Adela Karlovčan.


Dvije odgojiteljice također su uključene u EU projekt PROMEHS – Kurikul za promicanje mentalnoga zdravlja u vrtićima i školama, te su prošle edukaciju, a dvije odgojiteljice sudjelovale su i u programu učenja hrvatskog znakovnog jezika. Prve edukacija takvog tipa provedena je u Rijeci u sklopu projekta RInkluzija, riječkog modela podrške učenicima s teškoćama, u suradnji Grada Rijeke putem Odjela za odgoj i školstvo, zatim Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba Dodir iz Zagreba te riječke ustanove Dnevni centar za rehabilitaciju »Slava Raškaj«.


– Vrtić Orepčići pohađa gluhonijema djevojčica te su naše odgojiteljice pohađale program učenja znakovnog jezika, kako bi se lakše snalazile u međusobnoj komunikaciji, govori ravnateljica te opisuje i kako su povodom prošlogodišnje godine čitanja u Hrvatskoj dogovorili s Gradskom knjižnicom u Kraljevici besplatan upis za svu vrtićku djecu, a uključili su se i u projekt izrade kućica za knjige, odnosno malih, nazovimo ih, javnih knjižnica, koje će biti postavljene u Kraljevici.


– Izradili smo kućicu za knjige koja će biti postavljena u dječjem parku u Kraljevici te svatko može doći uzeti knjigu ili slikovnicu te ostaviti jednu svoju, kako bi je netko drugi mogao pročitati, opisala nam je.


Program predškole


Također, u kraljevičkom vrtiću krenuo je i program predškole za svu djecu koja nisu pohađala vrtić.


– Program predškole krenuo je 1. veljače, a trajat će do 31. svibnja. Uključili smo petero djece, koja inače nisu polaznici našeg vrtića, no program predškole postao je obavezan. Važno je da se djeca socijaliziraju i druže s vršnjacima, tako da smo ih integrirali u redovni program s drugom djecom, kaže ravnateljica. Osim toga, kao i dosad, Dječji vrtić Orepčići dio je projekta »Moj prijatelj iz Fortice« u kojem djece s poteškoćama u razvoju budu priključena vrtićkim grupama, a i djeca iz Dječjeg vrtića Orepčići posjećuju djecu iz Fortice.


Gradonačelnik Dalibor Čandrlić kaže da su mu interes djece i briga za njih od stupanja na dužnost prioritetni i u prvom planu.


– Unatoč nikad dovoljnim i ograničavajućim proračunskim sredstvima, uspjeli smo podignuti gotovo sve standarde u školstvu, a i u predškolskom uzrastu, kaže gradonačelnik te dodaje da je suradnja s vrtićem odlična, komuniciraju gotovo na dnevnoj razini.


– Probleme i izazove rješavamo u hodu, a sve programe i aktivnosti provodimo u suradnji i koordinaciji. Ove godine u vrtiću imamo iznimno velik broj, gotovo najveći broj upisane djece ikad, što nas iznimno raduje. To uz poštovanje i prihvaćanje svih pedagoških standarda, istovremeno od nas traži dodatne napore i rješenja kako bismo svu prijavljenu djecu, uključujući djecu s poteškoćama u razvoju, i upisali.


Tako ove godine prvi put imamo dvije dislocirane vrtićke grupe, što smo uspjeli pripremiti, dogovoriti, organizirati i realizirati u vrlo kratkom, zahtjevnom vremenskom roku u sklopu zgrade Centra tehničke kulture. Radi se o najstarijim, predškolskim grupama, djeca i roditelji su zadovoljni, a naravno i mi jer smo uspjeli osigurati upis za sve, kaže Čandrlić.


Puno izazova


Dodaje da je proteklo razdoblje bilo puno, i još uvijek jest, izazova, s obzirom na situaciju s pandemijom.


– No, svi zajedno položili smo ispit, mi kao Grad koji smo preuzeli dodatni financijski angažman kako bismo osigurali redovno poslovanje i sigurnost zaposlenja djelatnika vrtića, roditelji i djeca također, ali na prvom mjestu naravno svi zaposlenici vrtića koji su se u potpuno novim, nepoznatim i zahtjevnim okolnostima pokazali u najboljem mogućem svjetlu. Ovim im putem zahvaljujem, bez njih bi sve bilo nemoguće, te im obećajem da ću kao gradonačelnik zajedno s gradskim službama tražiti rješenja po kojima ćemo podignuti razinu njihovih financijskih prava. Jednom smo to već djelom uspjeli, sada ćemo nastojati napraviti sveobuhvatniji korak u tom smjeru. Svojim su profesionalnim radom, čak i više od toga, to zaslužili. Svjestan sam da to nikada nije i neće biti dovoljno, pogotovo s obzirom na porast troškova života u posljednje vrijeme, no unutar okvira ograničenog i skromnog proračuna grada tražiti ćemo i naći rješenja u tom pravcu, govori gradonačelnik. Ističe da su u protekle četiri godine uložili dodatna sredstva u uređenje vrtića, dječjeg parka, igrala, a zajednički iniciraju i provode dodatne programe poput »Jedem zdravo, jedem ribu«, »Rastimo zajedno«, »PROMEHS«, »Moj prijatelj iz Fortice« te program predškole.


– Visoki pedagoški standard podižemo i održavamo uključenjem djece s poteškoćama u sve redovne vrtićke programe. Istovremeno imajući u vidu porast broja djece, nabrojene pedagoške (nad)standarde, te ograničavajući kapacitet i vremešnost postojećeg vrtića, kao gradonačelnik svjestan sam situacije po kojoj moramo reagirati i osmisliti nova, bolja, modernija i prostornija infrastrukturna rješenja kojima ćemo riješiti pitanje vrtića za sljedećih 20-30 godina. U tom smislu intenzivno radimo, pripremamo dokumentaciju, i na dobrom smo putu po kojem ćemo u dogledno vrijeme imati bolji, veći i ljepši vrtić, zaključuje gradonačelnik Dalibor Čandrlić.