Đurđica Orepić

Ponajbolja hrvatska triatlonka o važnosti razvoja sportskog turizma: ‘Ironman natjecanja mame triatlonce iz cijelog svijeta’

Bruna Matičić

Razlog što sam osam godina u ovom sportu, zasigurno jesu i putovanja, otkrila nam je



Sportski turizam bez sumnje jedan je od najbrže rastućih oblika turizma, a sport kao profesionalna ili rekreativna aktivnost posljednjih godina motivira sve veći broj onih koji putuju da bi se natjecali na različitim destinacijama. Jedna od njih je i Đurđica Orepić, ponajbolja hrvatska triatlonka te ujedno i panelistica konferencije Novog lista koja će se na temu razvoja sportskog turizma u Hrvatskoj održati ovog ponedjeljka, 5. prosinca.


Ususret konferenciji »Sport kao turistički brand« s hrvatskom »Ironwoman«, Đurđicom Orepić razgovarali smo o važnosti razvoja sportskog turizma te blagodatima koje taj segment donosi, poput obogaćivanja turističke ponude destinacije i stvaranja novog motiva dolaska gostiju u razdoblju posezone. Porečanka, koja je tri puta nastupila na Ironmanu u Konu na Havajima, osvojila titulu najbolje svjetske triatlonke u kategoriji od 55 do 59 godina, završila ukupno jedanaest Ironman utrka te više od dvadeset »half Ironman« utrka diljem svijeta, otkrila nam je što nju, kao velikog zaljubljenika u triatlon, najviše motivira u ovom sportu. Govoreći iz iskustva, u razgovoru se je osvrnula i na prednosti organizacije svjetski poznatih sportskih manifestacija i natjecanja, što ona zahtijevaju te kakav potencijal ima Hrvatska u razvoju ovog segmenta turizma i turističke ponude.


Počela u pedesetoj


Đurđica Orepić u sportske je utrke ušla sredinom svojih četrdesetih godina te, iako se prethodno nikada nije bavila sportom, triatlon kojim se počela baviti u pedesetoj godini u njoj je probudio strast i snagu koja je pokreće da Ironman utrke pohodi diljem svijeta i pritom obara rekorde.





– U ovaj sport gurnula me je smiješna oklada i, premda se prethodno nikada nisam bavila sportom, spoznala sam novu sebe, ispunjeniju i zadovoljniju, spremnu na rizike i motiviranu. Baviti se triatlonom, sportskom disciplinom u kojoj natjecatelj treba savladati dionice trčanja, plivanja i bicikliranja, izuzetno je zahtjevno, a baviti se Ironman triatlon utrkama koje uključuju 3,8 kilometara plivanja, 180 kilometara vožnje biciklom i na kraju 42 kilometara trčanja, potrebna je velika odvažnost, snaga i volja te naporno treniranje. Iako je vrlo zahtjevan sport, triatlon ti se podvuče pod kožu i postane neizostavan dio svakodnevice te se baš iz tog razloga ne može zvati hobijem već stilom života. Adrenalin i osobno zadovoljstvo koje se budi nakon svake završene utrke, okidači su koji me čvrsto motiviraju i na određeni način potiču da svakim nastupom iskušavam granice i ostvarujem svoj potencijal, kazala je Đurđica, nazivajući triatlon ovisnošću koja svakom odrađenom utrkom raste te brojne triatlonce, kojih je svake godine sve više, privlači da se bave ovim najekstremnijim sportom na planetu.


Turistički proizvod


– Što je mene dovelo do toga da sam osam godina u ovom sportu, zasigurno jesu i putovanja. Odlazak na utrke, u kojima me uvijek prati partner Ivica Matošević, uvijek planiramo zajedno, a pritom gledamo da destinacija u kojoj se odvija utrka bude atraktivna i za posjetiti. Do sada smo se tako našli po cijelom planetu te posjetili niz destinacija i gradova poput Cozumela u Meksiku, Mar de Plata u Argentini, Xiamena u Kini, Marbelle u Španjolskoj i, naravno, Kone na Havajima, ali i niza velikih europskih destinacija poput Nice, Barcelone, Londona, Klagenfurta, Edinburgha i ostalih, kazala je Đurđica čije riječi itekako potvrđuju činjenicu da sportske manifestacije, u ovom slučaju triatlon utrke, itekako predstavljaju snažan motiv dolaska u destinaciju te ujedno obogaćuju turističku ponudu destinacije i čine je bogatijom i atraktivnijom.


S obzirom na to da se veliki broj sportskih događanja organizira upravo u razdoblju pred i posezone, sportske su manifestacije turistički proizvod koji definitivno utječe na produljenje turističke sezone i smanjenje sezonalnosti u turizmu.Uz obogaćivanje turističke ponude i produljenje turističke sezone, dodatna vrijednost organizacije sportskih manifestacija leži i u profilu natjecatelja te njihovoj potrošnji jer u razdoblju utrke svjetske destinacije bilježe popunjenost svih kapaciteta, prvenstveno onih najkvalitetnijih.



Skup sport


– Ironman utrka jedna je od najprestižnijih natjecanja u triatlonu. Nešto kao Formula 1 u automobilizmu. Postoji puno različitih utrka na koje neće svatko doći, ali na Ironman utrku mnogi žele doći te imaju veliku motivaciju nastupiti i uspješno je završiti. Mnogi zaljubljenici u triatlon odabiru boravak u turističkim destinacijama ovisno o raspoloživosti utrka, a kako bi sudjelovali na Ironmanu, spremni su otići i na drugi kraj svijeta. Osim toga, ne smijemo zaboraviti da je triatlon vrlo skup sport, samo bicikl u srednjoj klasi košta od 5 tisuća eura, pa sve do 20 tisuća eura i više, a tu su još gume i sva ostala oprema koja je jako skupa. Također, prilikom svjetskih natjecanja u destinaciji se prvi rasprodaju najskuplji hoteli, a svaki triatlonac, koji usput plaća kotizaciju za sudjelovanje u utrci, na ovaj pothvat ne odlazi sam, već u pratnji obitelji i najmilijih koji će ga bodriti i podržavati, istaknula je Đurđica objašnjavajući da je dobivanje licence za održavanje Ironman utrke u bilo kojoj destinaciji zapravo veliki marketinški dobitak.



Naime, utrku pod brandom Ironman godišnje završi oko milijun natjecatelja iz cijelog svijeta, a organizacija, odnosno domaćinstvo događanja prepoznatljivih na svjetskoj razini donosi višekratne koristi, od popularizacije sporta povezanog s događanjem, povećavanja marketinške vidljivosti i prepoznatljivosti sporta i destinacije gdje se održava, kvalitetne organizacije koja povećava snagu i otvara mogućnost za slična događanja. U konačnici, pridonosi se kreiranju imidža destinacije koji se povezuje sa zdravim i aktivnim životom, prirodnim ljepotama, avanturom i doživljajem.


Poreč domaćin


Upravo stoga veseli da je Hrvatska ove godine ponovo dobila prestižnu utrku Ironman te se, održavši »half Ironman utrku« početkom listopada u Poreču, uspješno upisala na svjetsku kartu Ironman natjecanja. U prvom porečkom izdanju Plava Laguna Ironman 70.3 Poreč sudjelovalo je više od tisuću rekreativnih triatlonaca, većinom natjecatelja iz Italije, Austrije, Slovenije, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva i Hrvatske, a prisustvo ovako velikog brenda kao što je Ironman ima jako veliku promotivnu vrijednost za Poreč, Istru i cijelu Hrvatsku kao turističke destinacije pogodne za sportaše i rekreativce.


– Biti domaćin ove prestižne utrke velika je stvar za Hrvatsku te predstavlja otvaranje vrata sportskom turizmu koji utječe na izvansezonsko produljenje turističke sezone, donosi rast u pogledu broja noćenja i pridonosi međunarodnoj prisutnosti i vidljivosti. Neizmjerno mi je žao što je Pula, u kojoj se nekada održavala Ironman utrka, izgubila licencu zbog organizacije i pritužbi sudionika utrke. Bila je to jedina utrka u kojoj triatlonci cilj obilježavaju ulaskom u Arenu, a s obzirom na to da sam imala priliku sudjelovati na pulskom Ironmanu, moram reći da je osjećaj bio veličanstven, rekla je Orepić.


Šteta za Pulu


Gubitak licence za utrku u Puli govori o tome kako je u održavanju ovakvih manifestacija najbitnija organizacija koja mora biti besprijekorna jer pogreške se ne opraštaju.


– Uspjeh ovako velikog događanja ovisi o dobroj organizaciji, a visoki kriteriji organizacije zahtijevaju zatvaranje cesta za promet, uređene i ograđene rute i prometnice, osiguravanje sigurnosti na svim dionicama natjecanja, plivanju, bicikliranju i trčanju, uz policiju, vatrogasce, hitnu pomoć i puno volontera te veliki broj stanica za okrepu s vodom, sokovima i izotoničnim pićima. Međutim, unatoč velikim zahtjevima u organizaciji, isplativost ulaganja u takve sportske manifestacije, koje su izrazito turističke, puno je veća, govori Orepić dodajući da smatra kako su, uz sigurnost, atraktivnost i kvaliteta staze presudne da se utrka dugoročno održi.



Istra idealna destinacija


Hrvatska ima veliki potencijal u razvoju ove vrste sporta i sportskog turizma, a naročito Istra, koja je prelijepa i pogodna za triatlonski sport.


– Imam veliki broj kilometara iza sebe i sa sigurnošću mogu reći da je Istra idealna destinacija za triatlonski sport, koja može ponuditi predivnu prirodu, brda i interesantne rute uz more i u unutrašnjosti, ali i kulturu i svu ostalu turističku ponudu, kazala je Đurđica Orepić, zaključivši kako jedino što Istri nedostaje, jest malo više sportske infrastrukture, poput bazena, budući da postoji samo jedan građanski bazen u Puli. Da bi neka destinacija bila pogodna za razvoj sportsko-rekreacijskog turizma, neophodna je sportska infrastruktura, ali i to će doći s vremenom, nada se Orepić.


Havaji san svakog triatlonca


Premda je prošla brojne zemlje, Đurđicu je najviše dojmila utrka svjetskog Ironman prvenstva u Koni na Havajima, što i ne čudi jer, iako se radi o najtežoj triatlon utrci na svijetu za koju kvalifikaciju osvoji samo 1.700 najboljih triatlonaca, ova je utrka san snova svakog triatlonca koji postigne samo jedan posto svih natjecatelja.


Našoj je Đurđici to čak tri puta pošlo za rukom, a prema njezinim riječima, upravo je atraktivnost utrke ta koja privlači triatlonce iz svih dijelova svijeta. Ekstremni uvjeti Havaja, neopisive prirodne ljepote te vulkanski pejsaži s jedne strane i brutalni klimatski uvjeti jakog vjetra i sunca, ekstremne vlage zraka i vrućine, kao i morskih struja s druge strane. Radi se o 226 kilometara borbe tijela i uma, izdržljivosti i neodustajanja, govori Đurđica, dodajući da sve to osjećaj dolaska na cilj čini neopisivim iskustvom.


Uz Konu, najviše je se dojmila Ironman utrka i njezina organizacija u Nici na kojem je sudjelovala u rujnu 2019. godine. Nica, koja je jedno od najjačih europskih turističkih središta, tada je okupila više od sedam tisuća natjecatelja, a cijeli je grad vrvio triatloncima i mnogobrojnim gledateljima te su centar i glavna šetnica bili zatvoreni i rezervirani samo za utrku.