VELIKA OBLJETNICA

Pomorski fakultet u Rijeci postao je simbol kvalitetnog i inovativnog obrazovanja. Za 75. rođendan pripremili su niz događanja

Ingrid Šestan Kučić

Središnji događaj bit će svečana akademija 11. travnja / Foto: S. DRECHSLER

Središnji događaj bit će svečana akademija 11. travnja / Foto: S. DRECHSLER

Najstarije visoko učilište u gradu i vodeća visokoškolska institucija za obrazovanje u pomorstvu, ne samo u Hrvatskoj, nego i široj regiji, nizom svečanih događanja ovih će dana proslaviti 75 godina kontinuiranog djelovanja



RIJEKA – Pomorski fakultet u Rijeci, najstarije visoko učilište u gradu i vodeća visokoškolska institucija za obrazovanje u pomorstvu, ne samo u Hrvatskoj, nego i široj regiji, nizom svečanih događanja ovih će dana proslaviti 75 godina kontinuiranog djelovanja. Središnji događaj proslave jubilarne obljetnice bit će svečana akademija koja će se održati u prostorima zgrade Exportdrva na Delti 11. travnja, dok će se dan kasnije održati promocija diplomanata iz protekle akademske godine, a na Korzu je već postavljena izložba na otvorenom, pod nazivom »Znanjem plovimo svijetom« koji je ujedno i moto riječkog Pomorskog fakulteta.


Poticajno okruženje


Dekanica fakulteta Ana Perić Hadžić istaknula je kako je fakultet kroz čitavu svoju povijest, od 4. travnja 1949. godine, kada je osnovana Visoka pomorska škola u Rijeci, kontinuirano u obrazovne procese uvodio nova tehnološka dostignuća, nove metode i modele učenja, s naglaskom na stjecanje praktičnih znanja i vještina, uz značajan angažman fakulteta u zapošljavanju studenata nakon stjecanja diplome. Uz nastavu, fakultet je, osobito u zadnjih desetak godina, izrazito usmjeren i k znanstvenom radu i projektima u suradnji s međunarodnim partnerima, kao i na izobrazbu pomoraca kroz cjeloživotno učenje.


– Kroz ovih sedamdeset i pet godina postali smo simbol kvalitetnog i inovativnog obrazovanja, pogotovo u našem, pomorskom obrazovanju. Ispratili smo generacije i generacije stručnjaka koji su pridonijeli razvoju pomorstva i gospodarstva, kako u našoj zemlji i regiji, tako i u cijelom svijetu, rekla je Perić Hadžić, ističući kako diplomanti Pomorskog fakulteta danas zauzimaju vodeće pozicije ne samo na brodovima, nego i na menadžerskim pozicijama najuglednijih svjetskih brodara i tvrtki čije je poslovanje povezano s pomorstvom.




Dodala je da se na Fakultetu trenutno izvodi nastava na pet dodiplomskih te jednako toliko diplomskih studija, kao i doktorskom studiju, pri čemu se studentima nudi individualni pristup, s radom u manjim skupinama i u poticajnom okruženju.


– Možemo se pohvaliti i pripremom studenata za tržište rada jer puno ulažemo u elemente učenja uz rad i stjecanje praktičnih znanja. U praksi to znači da je do sad na Fakultetu promovirano više od četrnaest tisuća diplomanata, ne samo iz Hrvatske i zemalja u regiji, nego i iz još 24 zemlje. I danas pokušavamo privući studente iz Europskih zemalja, kroz Erasmus i druge programe. Imamo brojne ugovore s različitim institucijama i fakultetima iz više od dvadeset zemalja. Naš rad je prepoznat i od Međunarodnog udruženja pomorskih učilišta, u kojemu smo visoko pozicionirani, kao članovi izvršnog odbora, čime nam je ukazana velika čast jer smo trenutno predstavnici Europe i Afrike, rekla je dekanica.


Dan karijera


Središnji interes Pomorskog fakulteta su, prema njenim riječima, studenti, kao najbolji promotori svega što se na fakultetu radi.


– Oni su ravnopravni članovi naše zajednice. Puno truda ulažemo u njihovo obrazovanje i razvoj, ali i u njihov izlazak na tržište rada. I ove godine, 24. travnja imamo naš već poznati Dan karijera, koji na Pomorskom fakultetu zapravo traje cijele godine. Dolazi više od pedeset različitih kompanija koje će studentima ponuditi stručno usavršavanje i radna mjesta. Naši studenti se, velikim dijelom, zapošljavaju ne kad završe fakultet, nego i prije toga. Prosječno vrijeme trajanja ukrcaja na brod, od dana stjecanja diplome, je četiri mjeseca, od čega se zapravo veći dio odnosi na rješavanje administracije nego na samo čekanje na zapošljavanje. Tako da i sadašnjim maturantima koji razmišljaju o nastavku školovanja možemo zaista ponuditi brz i učinkovit izlazak na tržište rada nakon fakulteta, rekla je Perić Hadžić.


Što se znanstvenog rada tiče, istaknula je da Pomorski fakultet u ovom trenutku sudjeluje u ukupno 42 međunarodna i domaća znanstvena projekta, pri čemu je izražena i suradnja ne samo s drugim znanstvenim institucijama, nego i s pomorskim gospodarstvom.


Cjeloživotno obrazovanje pomoraca


Cjeloživotno učenje na Fakultetu organizirano je kroz Centar za izobrazbu pomoraca i cjeloživotno obrazovanje (CIP) te obuhvaća dvije grupe programa: kratki programi izobrazbe (tečajevi) te Posebni program obrazovanja (PPO) namijenjen iskusnim pomorcima radi stjecanja najviših zvanja u pomorstvu. Uz klasične programe izobrazbe, fakultet je fokusirane i na specijalizirane programe za potrebe gospodarstva prema specifičnim zahtjevima brodarskih kompanija i općenito zahtjevima pomorske industrije (Tailor made Courses), dodatne visokospecijalizirane programe izobrazbe vezane za rad na simulatorima te programe izobrazbe koji su nastali iz baze specijalističkih znanja naših nastavnika radi proširenja ponude cjeloživotnog obrazovanja.