Sramota

Policija istražuje tko je iscrtao kukaste križeve u Ružićevoj. Nitko ne zna koliko su dugo tamo stajale

Vladimir Mrvoš

Foto V. Mrvoš / G. Kovačić PIXSELL

Foto V. Mrvoš / G. Kovačić PIXSELL

Komunalno redarstvo dalo je nalog KD-u Čistoća da izbriše grafite. Unutar bijelih krugova koji su iscrtani u tri reda po devet krugova, osim nekoliko kukastih križeva, bilo je iscrtano i jedno srce



RIJEKA – Tragom informacije da su policijski službenici u ponedjeljak oko 17.30 sati u Ružićevoj ulici u Rijeci zamijetili iscrtane grafite neprimjerenog sadržaja, a riječ je o kukastim križevima na parkiralištu uz Rječinu, policija je priopćila da je u tijeku kriminalističko istraživanje kako bi se otkrio počinitelj te utvrdile sve relevantne činjenice ovog događaja. Komunalno redarstvo Grada Rijeke dalo je nalog KD-u Čistoća da izbriše te grafite.


Unutar bijelih krugova koji su pravilno iscrtani u tri reda puta devet krugova, osim nekoliko kukastih križeva različitih veličina bilo je iscrtano i jedno srce. Kako to mjesto nije naročito prometno, pravo je pitanje koliko su bijeli krugovi, odnosno kukasti križevi i srce zapravo prisutni na tom mjestu.


Iz Grada Rijeke objasnili su da su komunalni redari, kada uoče grafite neprimjerenog sadržaja, dužni obavijestiti policiju jer oni nemaju nadležnost provoditi kriminalistička istraživanja, pa policija izlazi na teren, obavlja očevid te izvješćuje nadležno komunalno redarstvo radi uklanjanja grafita.




Grad Rijeka donio je Akcijski plan za sprječavanje vandalizma na području grada Rijeke. Pod vandalizmom se smatraju namjerni činovi koji uzrokuju oštećenja i uništavanje površina javne namjene i urbane opreme, kao i nedozvoljeno lijepljenje plakata te nedozvoljeno grafitiranje. Baza podataka o vandalizmu ustrojena je u Odjelu gradske uprave za komunalni sustav Grada, Direkciji za komunalno redarstvo u koju se kontinuirano upisuju podaci o vandalizmu po mjesnim odborima na području Rijeke. U okviru akcijskih mjera za sprječavanje vandalizma je i postavljanje videonadzora na površinama javne namjene gdje je učestala pojava vandalizma, a na zgradama čija će se pročelja obnoviti uz sufinanciranje iz proračuna Grada uvest će se obveza premazivanja zgrada zaštitnim premazom do tri metra visine.


U Rijeci je dosta fasada već obnovljeno i suvlasnici nisu baš presretni da se netko »umjetnički« izražava po njima, stoga se svaki takav uočeni čin vandalizma može prijaviti i putem besplatnog telefonskog broja 0800 51 00 i aplikacije Gradsko oko. Građani su pozvani da takve vandalizme prijavljuju jer trošak sanacije ide zapravo iz džepa građana.


U slučaju utvrđenja počinitelja vandalskog čina, uklanjanje štetne posljedice platit će – vandal, ako bude otkriven.