Foto Grad Rijeka
Za mene je ovo jedina moguća odgovorna odluka jer ne mogu zanemariti upozorenja koja sam dobila od struke, rekla je Iva Rinčić o zatvaranju Klobučarićevog trga
povezane vijesti
RIJEKA – Gradonačelnica Rijeke Iva Rinčić na izvanrednoj je konferenciji za novinare izjavila da će od danas Klobučarićev trg biti u potpunosti zatvoren zbog sigurnosnih razloga.
Ona se nada da će ta odluka biti privremena i da će korisnik garaže, tvrtka Best in parking, što prije krenuti u sanaciju objekta, za koji je niz istaknutih građevinskih stručnjaka ocijenio da je ugrožena statika garaže.
Stanje je alarmantno
Da je stanje zaista takvo, pokazao je zadnji stručni elaborat Građevinskog fakulteta u Rijeci, koji je izradio prof. dr. sc. Davor Grandić, ovlašteni inženjer građevinarstva.

– Utvrđeno je da konstrukcija podzemne garaže Stari grad, iznad koje se nalazi Trg Ivana Klobučarića, pokazuje ozbiljna oštećenja i znakove degradacije, a koje prema stručnom elaboratu predstavljaju ozbiljan i kontinuirano rastući sigurnosni rizik za život i zdravlje građana, posebno s obzirom na činjenicu, da prema elaboratu trenutno stanje gornje ploče prethodi slomu ploče.
U iščekivanju daljnjih koraka i radnji nadležne inspekcije Grad Rijeka ne može ostati pasivan i mora poduzeti sigurnosne i prevencijske mjere kako bi zaštitio prije svega interes i sigurnost građana”, izjavila je gradonačelnica Rinčić.
Nema skrivanja iza procedura
Ona je naglasila da kada postoji i najmanja sumnja da bi sigurnost građana, a prije svega sigurnost djece mogla biti ugrožena, da će djelovati i to bez ikakvih kalkulacija, jer nema mjesta daljnjem čekanju i nema skrivanja iza procedura.

– I zato zatvaramo trg i ograničavamo pristup prostoru iznad garaže sv dok se ne stvore uvjeti za njegovo sigurno korištenje. Znam da će ova odluka posebno pogoditi školsku djecu i njihove roditelje jer će djeca privremeno ostati bez prostora za igru i boravak.
Cilj nam je da se nakon rekonstrukcije konačno na Trgu organiziraju sadržaji i prostor primjeren djeci i građanima. Između prostora za igru i sigurnosti djece, sigurnost mora biti apsolutni prioritet.
Nijedno igralište, nijedan trg i nijedan interes ne vrijede više od ljudskoga života i sigurnosti naših najmlađih i svih ostalih ljudi. Za mene je ovo jedina moguća odgovorna odluka jer ne mogu zanemariti upozorenja koja sam dobila od struke, naglasila je Rinčić.
Podsjetnik na tragediju u Novom Sadu
Ona je podsjetila na tragediju u Novom Sadu u studenome 2024. godine kada je urušavanje betonske nadstrešnice željezničke stanice odnijelo 16 ljudskih života, iako je struka upozoravala što bi se moglo dogoditi.

– Ta je tragedija ostavila trajan podsjetnik svima nama koji nosimo javnu odgovornost. Mehanizmi loma armiranobetonskih konstrukcija nisu apstraktan pojam iz stručnih knjiga.
Slom ploče upravo onog tipa koji je opisan u Elaboratu Građevinskog fakulteta u Rijeci već je uzrokovao gubitak života i ne mogu i ne želim biti gradonačelnica koja takvo upozorenje ima, a odlučuje čekati, naglasila je Rinčić.
Počelo ograđivanje plohe Trga
Danas su počeli radovi kako bi ploha Trga Ivana Klobučarića bila ograđena posebno nabavljenim ogradama kako bi se fizički onemogućio pristup i korištenje tog prostora, uz isticanje pisanih upozorenja o zabrani pristupa.
Riječ je o visokim građevinskim ogradama s betonskim stupovima i metalnim spojnicama. STEM park, koji se nalazi na plohi Trga, ostaje unutar ograde i neće biti moguće njegovo korištenje za vrijeme trajanja mjere, dok će dječje igralište biti zaključano.
Ovo je privremena ograda, a u narednom razdoblju bit će postavljena fiksna sigurnosna ograda koja će ostati u funkciji koliko god bude potrebno odnosno do otklanjanja opasnosti od sloma ploče.
– Do tada će Grad Rijeka poduzimati sve raspoložive mjere kako bi vlasnik garaže postupao po izraženoj spremnosti i obvezama koje vlasnika terete prema propisima.
O svemu su obaviješteni ravnateljica škole, nadležne službe i institucije te stanari i korisnici prostora u neposrednoj blizini, kao i Vijeće Mjesnog odbora Školjić – Stari grad.
Uslijed svega navedenoga nametnula se i potreba uređenja odnosa s ugostiteljem koji ima zaključene ugovore za postavu ugostiteljskih terasa.
Ta terasa bit će uklonjena, a razmatraju se opcije za alternativnu lokaciju, navela je gradonačelnica Iva Rinčić.