Novo uređenje

Platane u Krešimirovoj u kamenu i šljunku: Je li to dobro za najstariji riječki drvored

Ljiljana Hlača

Foto: R. BRMALJ

Foto: R. BRMALJ

Projektom se predviđa obrada površine oko stabala granitnim kockama koje se postavljaju na podlogu koja je djelomično propusna za oborinske vode, a završni dio oko stabla se oblaže krupnim šljunkom, kažu u HC-u



RIJEKA – Na jednom dijelu nogostupa u Krešimirovoj ulici podnožje platana oblaže se kamenim kockama i šljunkom. Iako je zbog radova u ovoj ulici drveće dosta propatilo, neka stabla su i uklonjena, s naznakom ponovne sadnje, neki naši čitatelji smatraju da način kako se uređuje dio oko biljaka nije baš najbolje rješenje za ovu staru vegetaciju.


Nije sporno da na toj lokaciji ima podzemnih voda i da je korijenje dovoljno duboko da stabla povuku podzemnu vlagu, ali biljka oko sebe mora imati zemlju. Tako dolazi do hranjivih tvari i vode. Ovako zapečaćena nema šanse da dobije ono što joj je potrebno, neka su od reagiranja.


Zatražili smo komentar od Hrvatskih cesta, poduzeća koje trenutno izvodi te radove oko stabala. Ističu da je način kako se sada uređuje drvored ipak puno bolji nego što je bilo prije, a u kontekstu njege i daljnjeg rasta platana.




– Na manjem dijelu stabala (sjeverna strana, zona Blaža Polića i Ulica Nikole Tesle), projektom se predviđa obrada površine oko stabala granitnim kockama koje se postavljaju na podlogu koja je djelomično propusna za oborinske vode, a završni dio oko stabla se oblaže kamenim materijalom (krupni šljunak). Smatramo kako navedena obrada osigurava uvjete jednako vrijedne zatečenom stanju po pogledu propuštanja kišnice prema korijenu stabla, odgovaraju u Hrvatskim cestama. Dodaju da su sva rješenja usklađena s naručiteljem tih radova, a to su Rijeka promet, riječke komunalne službe i konzervatori.


Budući da navedeni materijal, kako se navodi, ipak djelomično propušta oborine, vrijeme će biti najbolji pokazatelj kako će najstariji riječki drvored reagirati na nove uvjete.