Stvaranje trećeg bloka

PGS na izbore s Jurčićem i Kregarom

Tihana Tomičić

Dobro bi bilo da u Saboru u narednom mandatu postoji i jedan jaki blok nezavisnih, raznovrsnih zastupnika, kao svojevrsna treća snaga, korektiv koji je svakoj vlasti potreban, smatra Nikola Ivaniš



RIJEKA –  Politički tajnik PGS-a Nikola Ivaniš potvrdio nam je da prošlotjedna tribina SDP-ovog saborskog zastupnika i autora ekonomske strategije socijaldemokrata sa izbora 2007. godine, Ljube Jurčića, u organizaciji PGS-a nije bila slučajna: na predstojećim izborima PGS će surađivati sa nizom zagrebačkih intelektualaca koji se okupljaju oko Jurčića, a suradnja je dogovorena neovisno o tome hoće li Jurčić formalno osnovati političku stranku ili će nastupiti kao nezavisna lista.


Kako je poznato, Jurčić je već neko vrijeme marginaliziran u SDP-u, te mjesecima najavljuje odlazak iz stranke, uz organiziranje svoje nove političke grupacije tzv. trećeg puta, gdje namjerava okupiti niz poznatih imena, od Josipa Kregara, Zvonka Makovića, Jasne Plevnik sa Ekonomskog fakulteta  u Zagrebu itd.


Bivši strateg SDP-a i nesuđeni zagrebački gradonačelnik Josip Kregar u Kašini kraj Zagreba će 17. travnja formalizirati svoju suradnju zajedno s nizom nezavisnih intelektualaca, a na skupu će sudjelovati i predstavnici PGS-a, koji će za novu grupaciju u 7. i 8. izbornoj jedinici pomoći stvoriti infrastrukturu za izborni nastup, naravno – s ciljem zajedničke izborne platforme.




Takvu je odluku već verificiralo Predsjedništvo PGS-a.


Preduvjet za takav razvoj događaja je Jurčićev izlazak iz SDP-a, što on uostalom već duže vrijeme najavljuje, a Nikola Ivaniš potvrđuje da se s Jurčićem poznaje i surađuje još iz vremena zajedničkog saborskog mandata od 2003. do 2007. godine.


– Zadnjih godina PGS vodi potpuno autonomnu politiku kao stranka lijevog centra i regionalna stranka. Bez obzira što na terenu u Primorsko-goranskoj županiji najviše surađujemo sa SDP-om i HSLS-om, mi se u zadnje vrijeme nismo vezali ni uz koga, i upravo nam zato suradnja s krugom nezavisnih intelektualaca savršeno odgovara – kaže Ivaniš.


 Oduvijek smo tvrdili, dodaje, da bipolarni sustav s dvije velike stranke nije dobar za Hrvatsku, i tražili smo drugačije putove, a da smo u pravu potvrđuju i sve recentne ankete u kojima preko 50 posto građana tvrdi da neće glasati ni za HDZ ni za SDP, kaže Ivaniš.


– Jasno je da do promjene u Hrvatskoj mora doći, i da HDZ pod hitno mora u čistilište. Nije sporno da mi u PGS-u podupiremo opciju lijevog centra, koja će i pobijediti nasuprot HDZ-u, no sigurno je dobro da u Saboru u narednom mandatu postoji i jedan jaki blok nezavisnih, raznovrsnih zastupnika, kao svojevrsna treća snaga, korektiv koji je svakoj vlasti potreban: treba nam blok za bolju Hrvatsku – kaže Ivaniš.


U ovoj priči nema, kako se čini, Ladonje Plinija Cuccurina koji također priželjkuje ulazak nezavisnih jakih pojedinaca u Sabor – barem zasad. Jurčićeva grupacija mogla bi imati širok »zahvat«, a konačni oblik toga saveza ili stranke bit će poznat nakon 17. travnja.