Istupili

Ovi riječki vijećnici nemaju sumnje: Vrijeme je za ostavku Marka Filipovića

Damir Cupać

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Klub vijećnika Akcija mladih, Unija Kvarnera, Iva Rinčić i Maša Magzan nezadovoljan je radom gradske vlasti



Klub vijećnika Akcija mladih, Unija Kvarnera, Iva Rinčić i Maša Magzan uputio je Gradskom vijeću na prihvaćanje prijedloge zaključaka o potrebi izrade Strategije kulturnog razvitka Grada Rijeke zarazdoblje 2024. – 2030. godine, te potrebi provođenja unutarnje revizije rada v.d. direktora Komunalnog društva Čistoća i to na način da se osnuje tijelo za istragu ponašanja v.d. direktora uslijed obustave rada, da se napravi hitna izrada detaljne analize prihoda i rashoda društva, dostavi analiza temeljem koje je najavljeno povećanje cijene javne usluge sakupljanja komunalnog otpada za građane.


Puno apatije, a bez vizije


– Svi znamo da je Rijeka bila Europska prijestolnice kulture prije tri godine, ali od 2020. godine ne postoji dokument koji se bavi daljnjim razvojem riječke kulture.


Nalazimo u stanju apatije i bez vizije u kojem smjeru Rijeka ide. Izgubljen je zasebni odjel za kulturu koji je imao 15 posto proračunskih sredstava. Nemamo ni zasebni odjel ni strategiju. Nadamo se usvajanju zaključka o potrebi izrade Strategije kulturnog razvitka, izjavila je Iva Rinčić.




Maša Magzan ocijenila je da Rijeka ne prepoznaje gospodarski potencijal kulture i već tri godine apstinira od vlastitog brenda.


– Od kraha EPK mi se gušimo u kulturnim aferama i upravljačkim krizama. nemamo viziju, a kulturna baština nam je na aparatima.


Nužno je izraditi razvojnu strategiju, kao krovni dokument za unaprijeđenje i inoviranje kulturnih djelatnosti i kulturnog života.


Dokument bi trebao sadržavati smjernice za umrežavanje, suradnju i održivost zajedničke platforme različitih aktera u kulturi, pojasnila je Magzan.


Čistoća u minusu


Vedran Vivoda, gradski vijećnik Akcije mladih, upozorio je da je prošlu poslovnu godinu Čistoća završila s minusom od skoro pet milijuna kuna.


– Postoje golemi problemi i organizacijski i kada je riječ o funkcionalnosti rada. Grad nije dovoljno čist, loše se održavaju zelene površine. A to je sekundarna djelatnost.


Primarnu djelatnost ne rade nikako dobro. Tek 30 posto je odvojeno prikupljenog otpada. Imali smo požar na reciklažnom dvorištu na Pehlinu, a ne znamo postoji li za to reciklažno dvorište uporabna dozvola.


Čistoća treba smjenu direktora i katarzu koja će omogućiti novi početak, prije svega kada je riječ o organizacijskog strukturi. Tražit ćemo da se napravi revizija poslovanja Čistoće, ali i novog direktora jer je Bojan Jurdana bivši direktor, bio je zamjenik direktora i opet je direktor i cijeli niz godina kroji politiku ovog komunalnog društva, naveo je Vivoda.


Nekompetentni i nesposobni ljudi


On je dodao da će tijekom rasprave u gradskom parlamentu tražiti odgovore na niz pitanja, a ona su je li točno da je u Osječkoj ulici 55 došlo do curenja naftnih derivata, da su potpisani ugovori bez javne nabave, da su se ljudi zapošljavali ponovno u Čistoći, iako su ranije uzeli otpremninu…


– Zadnjih pet godina u Čistoći su nekompetentni i nesposobni ljudi. Čistoća je visokozadužena i sa sve manjom likvidnošću. Izvješća o poslovanju ne prolaze, ali gradonačelnika Marka Filipovića to nije briga.


Posebno želimo da se istraži način na koji su vođeni pregovori s radnicima kada je došlo do spontane obustave rada. Do nas su došle informacije da su postojale prijetnje radnicima, da je direktor zaključavao radnike u ured, da je bilo povišenih tonova i prijetnji otkazima.


Sve se to mora raščistiti i ne prihvaćamo vječni status quo u Čistoći. Budući da gradonačelnik Filipović ne vidi nigdje problem, možda je vrijeme i da njegovo vrijeme dođe kraju i da da ostavku jer ne vidi i ne čuje ni za kakve probleme, ne samo u Čistoći, zaključio je Vivoda.