Svjetski dan plesa

Ovako se oslobađa “hormon sreće”: Djelatnici Nastavnog zavoda PGŽ i prijatelji otplesali “Mamu ŠČ!” i “Jerusalem”

Marko Dobrecović

Foto Marko Dobrecović

Foto Marko Dobrecović

Zajedničkom akcijom obilježili su Svjetski dan plesa. Ples je tjelesna aktivnost koja povoljno utječe na sve aspekte zdravlja, poručuju



U Parku Mlaka plesnim izvedbama obilježen je Svjetski dan plesa.


U organizaciji Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, u Parku Mlaka zajedničkim snagama zaplesali su i zapjevali učenici i profesori iz Centra za odgoj i obrazovanje, djelatnici Zajednice sportova PGŽ-a, članice plesnog studija Gym dance i Centra za rekreaciju Carolina 3, 2, 1.





Dobro plesno raspoloženje najprije su pokazali djeca iz Centra za odgoj i obrazovanje i to izvedbom sveprisutne “Mame ŠČ!.”


Nakon jutarnjeg zagrijavanja i razgibavanja predvođenog članovima Caroline 3,2,1, plesne korake pokazali su i profesori Centra.


Potom su svi okupljeni bili pozvani otplesati poznatu “Jerusalemu”, a nakon toga cilj je bio naučiti novu koreografiju koju su osmislile i prikazale članice Gym Dancea.



Benefite bavljenja plesnim aktivnostima navela doktorica Helena Glibotić Kresina iz NZZJZ PGŽ-a.


– Ples je izuzetno dobar za zdravlje, i to ne samo za njegovu fizičku komponentu, nego i za socijalnu i za psihičku komponentu zdravlja. Ples je izvrsna aktivnost koja ljude međusobno povezuje i socijalizira; stavlja ih u društveni kontekst.


Ples, osim toga, ima izuzetno povoljan utjecaj na mentalno zdravlje. Oslobađajući takozvane hormone sreće ili endorfine, koji se nakon svake tjelesne aktivnosti izlučuju, čovjek se osjeća bolje, napetost svakodnevice nestaje, a endorfini djeluju antidepresivno, čak i analgetski.


Foto Marko Dobrecović


Ples ojačava koštano-mišićni sustav, odlično i preventivno djeluje na kardiovaskularno zdravlje i kompletno djeluje na poboljšanje imunološkog sustava, a razmišljajući o vlastitim plesnim koracima, kao i o koracima svoga plesnog partnera, kompletno aktiviramo sustav bijele tvari mozga i na taj način djelujemo protiv zaboravljivosti, odnosno demencije, navodi Glibotić Kresina.


Nakon ovog možemo vas još samo pozvati da zaplešete i poželjeti vam sretan Svjetski dan plesa!