U Kampus po dašak mora

Otvorena izložba studentice Ivane Birkaš “Budi čuvar posidonije”

Bruna Matičić

Foto S. Drechsler

Foto S. Drechsler

Kampanja »Budi čuvar posidonije« trajat će do rujna, a u narednim će mjesecima biti obnavljana staništa morske cvjetnice te će se poticati nautičare i vlasnike brodova na odgovorno sidrenje i očuvanje morskog dna



RIJEKA – U sklopu Interreg projekta SASPAS, koji se provodi u suradnji Italije i Hrvatske, jučer je u Kampusu otvorena izložba »Budi čuvar posidonije« kojom se želi ukazati na važnost i pozvati na očuvanje endemske morske cvjetnice Posidonia oceanica, koja se nalazi u Jadranu.
Vizualna autorica izložbe je Ivana Birkaš, studentica Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci koja je niz vizuala pripremila na temelju postojećih fotografija evidentiranih tijekom aktivnosti projekta, a izložbu, koja na vanjske izložbene panele u Kampsu donose dašak mora jučer su otvorili Sanja Kraljević Pavelić i Gordan Jelenić.


Morska cvjetnica


– Projekt SASPAS nastao je kao zajednička inicijativa talijanskih i hrvatskih partnera fokusirana na očuvanje jedne kategorije morskih organizama, morskih cvjetnica. Posidonia oceanica je jedna od njih koja je u ovom trenutku u Jadranskom moru jako ugrožena, i to uslijed zagađenja mora i klimatskih promjena, ali i sidrenja, kazala je Sanja Kraljević Pavelić, voditeljica projekta i profesorica Fakulteta zdravstvenih studija u Rijeci. Posidonija je endem Sredozemnog mora, a njezine podmorske livade čine pluća mora te obogaćuju more kisikom, a kako je pojasnila Kraljević Pavelić, riječ je o organizmu koji u moru omogućava izuzetnu bioraznolikost te su polja morskih cvjetnica neizmjerno važna za ekološku ravnotežu.


Sigurna sidrišta


– Jednom kada se uništi stanište posidonije potrebna su i desetljeća da se potpuno obnovi, stoga je cilj ovoga projekta evaluacija odabranih lokacija ekosustava morskih cvjetnica te poduzimanje aktivnosti za njihovo očuvanje i obnovu, kazala je voditeljica projekta.




Inicijator kampanje »Budi čuvar posidonije«, koja je započela početkom srpnja i trajat će sve do rujna ove godine, jest projektni tim Sveučilišta u Rijeci, a zajedno s partnerima iz Hrvatske i Italije u narednim će mjesecima obnavljati staništa morske cvjetnice te poticati nautičare i vlasnike brodova na odgovorno sidrenje i očuvanje morskog dna.


Kako je objasnila voditeljica projekta, talijanski partneri imaju veliku ekspertizu u transplantacijama morskih cvjetnica koju su započeli prethodnih godina u laguni Venecija, a to će raditi i u sklopu ovog projekta. Osim toga, jedan od glavnih ciljeva projekta je i polaganje sigurnih sidrišta temeljenih na inovativnim sustavima, stoga je na odabranim lokacijama u Nacionalnom parku Kornati i Regionalnom parku Dune Costiere u tijeku postavljanje sigurnih bova za sidrenje koje ne ugrožavaju okoliš i habitate morskih cvjetnica.


Spoj znanstvene i umjetničke aktivnosti


Gordan Jelenić, novi prorektor za znanost i umjetnost Sveučilišta u Rijeci ovom je prilikom iskazao punu podršku projektu i izložbi koja će izložbene panele u Kampusu krasiti do rujna ove godine.


– Na Sveučilištu u Rijeci želimo potaknuti svaku znanstvenu i umjetničku djelatnost, a program Interreg, unutar kojega je ovaj projekt nastao, definitivno se ubraja u kategoriju onih izvora s kojima želimo biti asocirani u provedbi naših aktivnosti. Posebno nam je drago da prisustvujemo u izložbi projekta čiji rezultati imaju svoj znanstveni element, a prikazani su u suradnji s kolegama s Akademije primijenjenih umjetnosti. Na taj način možemo pokazati da i umjetničko stvaralaštvo doživljavamo kao element ukupne istraživačke djelatnosti u okviru Sveučilišta, rekao je Gordan Jelenić.