Euharistijsko slavlje i procesija

RIJEČANI SVEČANO PROSLAVILI BLAGDAN SV. VIDA Ostati svjedok Božje ljubavi i dobrote za čovjeka izazov je današnjeg vjernika

Mirjana Grce

Snimio Vedran KARUZA

Snimio Vedran KARUZA

Molimo se sv. Vidu da svoj grad ne zaboravi, da nad njim bdije, a nama isprosi snagu vjere, koja nevolje pobjeđuje i u vjernosti Kristu ustrajava, da takvih uvijek bude u gradu pod njegovom zaštitom, rekao je u propovijedi biskup Rogić



 


RIJEKA – Dostojanstveno i svečano danas je na trgu ispred riječke katedrale proslavljen blagdan sv. Vida, nebeskog zaštitnika grada Rijeke, riječke prvostolne crkve i Riječke nadbiskupije. Svečano euharistijsko slavlje – kao i prethodno procesiju s relikvijom sv. Vida, iz crkve Uznesenja Marijina do Trga Grivica – predvodio je mons. Tomislav Rogić, šibenski biskup u zajedništvu s riječkim nadbiskupima mons. Ivanom Devčićem i mons. Matom Uzinićem te drugim biskupima Riječke metropolije, kao i mons. Jurom Bogdanom, vojnim ordinarijem u Hrvatskoj, mons. Mijom Gorskim, zagrebačkim pomoćnim biskupom i izaslanikom kardinala Josipa Bozanića, mons. Milanom Zgrablićem, imenovanim zadarskim nadbiskupom te brojnim svećenicima Riječke nadbiskupije.


Uz vjernike koji su ispunili trg pred katedralom, slavlju su nazočili gradonačelnik Rijeke Marko Filipović i njegov zamjenik Goran Palčevski, u ime PGŽ-a dožupanica Marina Medarić, također predstavnici Sveučilišta u Rijeci, riječkog KBC-a, riječkog Zatvora, kao i predstavnici drugih vjerskih zajednica koje u Rijeci djeluju. Sve okupljene pozdravio je nadbiskup Devčić, a slavlje je glazbeno pratio Katedralni zbor.




– Molimo se sv. Vidu da svoj grad ne zaboravi, da nad njim bdije, a nama isprosi snagu vjere, koja nevolje pobjeđuje i u vjernosti Kristu ustrajava, da takvih uvijek bude u gradu pod njegovom zaštitom. U Dalmaciji je običaj da se na patrone župa svake godine čitaju ili pjevaju tzv. Lekcije – prepričana povijest sveca zaštitnika – da se ne zaboravi, da se mlađima prenese, rekao je u propovijedi biskup Rogić podsjetivši na najvažnije o sv. Vidu. Da je na početku Dioklecijanova progona kršćana, oko 304. ili 305. godine zajedno sa svojim odgojiteljima, Modestom i Krescencijom, podnio mučeništvo kao vrhovno svjedočanstvo vjere, a njegovo se štovanje raširilo cijelom Europom, posebno među Slavenima.

Foto galerija: Procesija povodom svetog Vida u Rijeci Foto: Vedran Karuza



– Zagovor nam njegov i danas treba u potrebama Crkve, naroda Božjeg, kršćanske obitelji i svakog čovjeka ponaosob, u našem hodu kroz nevolje života, u našem svjedočenju vjere u Krista, u našem hodu prema vječnosti, poručio je predvoditelj slavlja. Isto tako, objasnio je da mučenici svjedoče snagu ljubavi prema Bogu i braći pored sebe, te da je vrijeme sv. Vida – vrijeme prve Crkve – vrijeme progona i iskušenja.


– Prve je kršćane i sv. Vida nosila zagledanost u vječnost, snaga Uskrsnuća, vjere u Krista koji dobrotom pobjeđuje zlo, koji životom pobjeđuje smrt, koji svjetlom pobjeđuje tamu, a ljubavlju svladava mržnju, rekao je mons. Rogić izdvajajući da naše vrijeme kršćanima nosi nove izazove, kušnje, možda i progone, ali drugačije vrste, a u nekim krajevima svijeta progone gotovo jednake prvim stoljećima. Poručio je, među ostalim, da je »ostati pravedan, ustrajno oduševljen za Krista Spasitelja, ostati svjedok Božje ljubavi i dobrote za čovjeka u ovome svijetu izazov današnjeg vjernika« te naglasio »sačuvati poštenje u svim odnosima«, koje se »jasno očituje u Isusovu zlatnom pravilu: ne čini drugome što ne želiš da drugi učini tebi«.


– Oduševljeno svjedočiti svoju vjeru usprkos svim protivljenjima, vlastitim slabostima, drugačijoj logici svijeta koja se želi nametnuti kao jedina. Sačuvati čovjeka – sliku Božju, po Božjoj zamisli, usprkos onoj koja se nameće kao nova u nekoj apsolutnoj slobodi novog određivanja što je dobro, a što zlo, tumačio je propovjednik rekavši da to onda ruši dostojanstvo čovjeka te da su i to izazovi koji se nadvijaju nad današnje kršćane.