Mirne demonstracije

PROSVJED U RIJECI Odgojitelji na ulici ustali protiv štetnih zakonskih izmjena

Ingrid Šestan Kučić

Snimio Marko GRACIN

Snimio Marko GRACIN

Prosvjed je održan u pedesetak hrvatskih gradova, a pridružili su mu se i riječki odgojitelji nezadovoljni predloženim izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju



RIJEKA – Pod motom “Dijete nije i ne smije biti broj u pravilniku ministra!” u pedestak hrvatskih gradova danas je održan mirni prosvjed odgojitelja koji su na taj način izrazili nezadovoljstvo predloženim izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju.


Odlučno NE


Ono što je odgojitelje diljem Hrvatske po prvi put u povijesti izvelo na ulice je želja da kažu “ne” ukidanju odredbi Državnog pedagoškog standarda i odlučno “ne” učiteljima u dječjim vrtićima pod uvjetima kojima je to predviđeno izmjenama i dopunama Zakona, a pod vodstvom Udruge Sidro na ulicu su izašli i riječki odgojitelji. Zakonskim se izmjenama daje mogućnost zapošljavanja učitelja primarnog obrazovanja za izvođenje programa predškole ne samo u školskim ustanovama, već i dječjim vrtićima uz obvezu stjecanja dodatnih kompetencija, kojima će učitelj primarnog obrazovanja steći i akademski naziv prvostupnika predškolskog odgoja i obrazovanja, ali ono što je za odgojitelje bio “okidač”, kaže predsjednica Udruge Sidro, Katarina Turković Gulin, je činjenica da predložene izmjene Zakona imaju cilj ukinuti državni pedagoški standard i to na način da će se pravilnikom koji donosi ministar određivati broj djece u odgojno-obrazovnim skupinama.



– To znači da od tog trenutka kada to stupi na snagu više nemamo nikakve odredbe i pravila koliko djece može biti u skupinama, koliko će biti veliki prostor, što s njima možemo i kakve su sigurnosne odredbe. Sve ostaje na odluci ministra kroz nekakav pravilnik koji može mijenjati kako želi, a bez ikakvih kriterija. Činjenica je da odgojitelja nedostaje i to je drugi problem koji se kroz ovaj zakon želi riješiti, ali na način da uz malo doškolovanja učitelji steknu akademski naziv odgojitelja. Takva vrsta prekvalifikacije ne postoji nigdje u svijetu. Nije problem da nam učitelji dođu pomoći, ali oni su i dalje nestručna zamjena. Ako je to tako srodno zvanje onda zahtijevamo reprocitet da odgojitelji uz malo doškolovanja mogu raditi u školama. Tu je velika diskriminacija jer postoje druga zvanja koja su vrlo srodna, kao što su pedagozi ili psiholozi, upozorila je Turković Gulin.


Tek prva akcija




Dodajući kako je dosta problema, kazala je da se čeka drugo čitanje predloženih izmjena Zakona u Saboru, što bi trebalo biti idući tjedan, a sinoćnja akcija odgojitelja je tek prva.



– Kakve će biti daljnje akcije ovisi o Ministarstvu i Vladi koja kao predlagatelj izmjena Zakona može to zaustaviti, a ako to ne naprave saborski zastupnici, dignut ćemo glas najjače što možemo. Ovo je prvi put u povijesti da odgojitelji pokreću jednu ovakvu akciju, a ona je specifična i zato što je ujedinila četiri strukovna sindikata i četiri strukovne udruge. Nismo išli na masovnost, iako smo mogli. Htjeli smo samo poslati poruku da se možemo okupiti i da nećemo više šutjeti. Razumijemo da djeca trebaju vrtić, EU je nametnuo standarde koji kažu da do kraja ove godine moramo imati 95 posto predškolaca u vrtićima, a mi sada imamo 55 posto. Razumljivo je da do kraja godine moramo tu djecu smjestiti negdje jer će nas EU kazniti, ali to ne može biti na štetu djece i na leđima odgojitelja koji su obespravljeni i doista teško rade, zaključila je Turković Gulin.