INICIJATIVA

Od starih školskih učila do Geigerovih brojača. Budući riječki Muzej tehničke kulture već sada ima 800 eksponata

Vladimir Mrvoš

Stara školska učila, alati, radiostanice, pisaće mašine, ispitivači, mjerni instrumenti, dijelovi brodskih motora, filmski projektori, fotoaparati, poljski telefoni, osciloskopi, tranzistori, samo su dio povijesnih tehničkih tvorevina o kojima skrbi Zajednica tehničke kulture Rijeka



RIJEKA – Rijeka bi uskoro mogla dobiti Muzej tehničke kulture i inovacija i tako obogatiti svoju muzejsku ponudu, ali i stvoriti prostor gdje će se mlade generacije upoznati s razvojem tehnologije, a turisti saznati da je Rijeka grad bogate, ne samo industrijske, već i inovatorske baštine. Rijeka također obiluje inovatorima, što potvrđuju i brojne nagrade na raznim natjecanjima, no često se inovacije ne uspiju probiti na tržište upravo zbog nedostatka inicijalnih sredstava za pripremu ideje za komercijalizaciju. Muzej bi mogao postati i središte prezentacije tih inovacija, kojima bi se moglo pomoći da dožive i svoju komercijalizaciju.


Emotivna vrijednost


Budući Muzej tehničke kulture i inovacija već sada posjeduje više od 800 eksponata, s dugoročnom vizijom rasta. Stara školska učila, stari uporabni predmeti, alati, radiostanice, pisaće mašine, ispitivači, mjerni instrumenti, dijelovi brodskih motora, filmski projektori, fotoaparati, poljski telefoni, osciloskopi, tranzistori, samo su dio povijesnih tehničkih tvorevina o kojima skrbi Zajednica tehničke kulture Rijeka. Brojni građani žele donirati svoje stare uređaje za koje ih veže emotivna vrijednost i rado bi ih izložili široj javnosti, ali stručnjaci će procijeniti može li baš svaki tehnološki uređaj biti u postavu budućeg muzeja.


– Napravljena je baza eksponata, čije su stručne podloge za poslove dokumentiranja predmeta i restauratorsko-preparatorske djelatnosti te stvaranje predradnji za organizirano prikupljanje predmeta u području tehničke kulture, dali kustosi i drugi suradnici Tehničkog muzeja Slovenije i Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka s kojima Zajednica tehničke kulture Rijeka ima uspostavljenu dugogodišnju međunarodnu suradnju, kaže Tihana Kalčić, izvršna tajnica Zajednica tehničke kulture Rijeka.


Geigerovi brojači




Ova magistrica prava je i specijalistica za EU projekte i javnu nabavu te ima praktičnog iskustva u vođenju EU projekata. Dodatno se za EU projekte usavršavala u Bruxellesu, nakon što je izabrana na natječaju izmedu 1.000 kandidata. Iza sebe ima već brojne realizirane EU projekte, što ideji o Muzeju tehničke kulture i inovacija daje realne okvire. Dakako, sve ovisi o tome koliko će lokalna, ali i šira zajednica podržati ovaj značajan projekt, jer bez toga nema ni EU sredstava.


Eksponati budućeg muzeja su razvrstani u kategorije prema granskim podjelama tehničke kulture, materijalu izrade, vremenu i nalazištu te prema ostalim podacima koje vodi ZTK Rijeka, a smješteni su u suhom skladištu. Primjerice jedan od eksponata je i prvi radiouređaj namijenjen za taktičke VHF veze, proizveden u tvornici »Rudi Čajevac« iz Banje Luke 1958. godine. Ima tu i Geigerovih brojača, pojasa za spašavanje…


– I dalje postoji dugogodišnja, još uvijek neostvarena želja za pokretanjem Muzeja tehničke kulture i inovacija u Rijeci, čije će se mogućnosti za realizaciju sagledavati suradnjom s drugim organizacijama te prije svega putem EU fondova. Paralelno, aktivno će se raditi na mogućnosti predstavljanja javnosti dijela eksponata, odnosno starih predmeta formiranjem granskih izložbi u području tehničke kulture. Primjerice, ZTK Rijeka ima u svojoj bazi eksponata puno predmeta iz područja audiovizualne tehnike, te je namjera na navedeni način građanima, a posebice onim najmlađima, omogućiti uvid u predmete koji su se nekad koristili te su predstavljali dio naše svakodnevice, napominje Kalčić.


Europski fondovi


Kako bi obogatila svoju zbirku, Zajednica tehničke kulture Rijeka i dalje poziva sve zainteresirane građane na donaciju starih tehničkih i uporabnih predmeta u svrhu očuvanja tehničke kulture i tehničke baštine. Namjera je svakako uključiti stručnjake koji bi mogli dati procjenu tehničke vrijednosti pojedinih eksponata. U budućnosti ZTK Rijeka planira maksimalno iskoristiti potencijale europskih fondova i europskih programa za unapređenje znanstvenog i tehničkog opisa. Programske aktivnosti ZTK-a Rijeka planiraju se usmjeriti na daljnje očuvanje tehničke kulture i tehničke baštine na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini, kao i na održavanje međunardne suradnje započete s Tehničkim muzejom iz Slovenije.


Tradicija duga 78 godina


Zajednica tehničke kulture Rijeka je krovna organizacija udruga tehničke kulture i drugih pravnih osoba koje ostvaruju programe tehničke kulture u gradu Rijeci, a ima tradiciju od 1946. godine. Okuplja 60-ak aktivnih i pridruženih udruga različitih tehničkih djelatnosti u kojima djeluje oko 3.500 članova. Ova organizacija pokriva područja kao što su zrakoplovstvo, podvodne aktivnosti, multimedija, elektronika, informatika, maketarstvo te brojna druga, a u svom radu bavi se i suvremenim tehnološkim dostignućima, kao što su 3D print, rad robota i dronova te umjetna inteligencija.