PRIPREME

Od danas do petka traju prijave za upis u osnovne škole. PGŽ na jesen očekuje 2.600 novih prvašića

Ingrid Šestan Kučić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Procjene se temelje na podacima Policijske uprave primorsko-goranske prema kojima ima 2.417 školskih obveznika, a tom se broju dodaje 207 obveznika kojima je lani odgođen upis



RIJEKA – Za svu djecu rođenu od 1. travnja 2016. do 31. ožujka 2017. te djecu kojoj je odgođen upis u prvi razred osnovne škole u prošloj školskoj godini, danas u svim školama Primorsko-goranske županije počinju predbilježbe za upis.


Postupak prijava školskih obveznika za školsku godinu 2023./2024. provodit će se u osnovnim školama prema prebivalištu ili boravištu budućih učenika prvih razreda i to do petka, 27. siječnja. Škole, kaže pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije Edita Stilin, mogu očekivati oko 2.600 budućih prvašića, što je za 135 školskih obveznika manje nego lani, a pad broja prvašića najveći je na području osnovnih škola čiji je osnivač Primorsko-goranska županija. Te bi škole mogle imati čak 106 učenika prvih razreda manje u klupama.


Procjene se temelje na podacima Policijske uprave primorsko-goranske prema kojima ima 2.417 školskih obveznika, a tom se broju dodaje 207 obveznika kojima je lani odgođen upis u prvi razred te se broj umanjuje i za 30 djece koja su lani ostvarila pravo na prijevremeni upis. Privremeni broj prijavljenih učenika za upis u prvi razred bit će poznat nakon 1. veljače, a sve informacije o predbilježbama za upis roditelji mogu dobiti u pripadajućoj osnovnoj školi. Prijave se odvijaju elektroničkim putem, putem telefona, odnosno neposredno, prema organizacijskim mogućnostima osnovnih škola. Sve osnovne škole imat će popis školskih obveznika te je za prijavu dovoljan OIB školskog obveznika i napomena radi li se o djetetu s teškoćama u razvoju, a ostale pojedinosti roditelji utvrđuju s pripadajućom osnovnom školom.


Prijevremeni upis i odgoda




Roditelji djeteta kojem je odobren upis u redoviti program upisuju dijete u osnovnu školu kojoj dijete pripada prema upisnom području, no dijete se može upisati u školu kojoj ne pripada po upisnom području ako to ne izaziva povećanje broja razrednih odjela, odnosno ako upisuje dijete u školu koja izvodi alternativne, međunarodne te programe na jeziku i pismu nacionalnih manjina, ili se upisuje u školu kojoj je osnivač druga pravna ili fizička osoba. Upisom djece iz drugih upisnih područja ne smije se narušiti optimalan ustroj rada škole i ne smije se onemogućiti upis obveznicima koji pripadaju upisnom području škole.


Roditelji djeteta mogu ostvariti i mogućnost prijevremenog upisa u prvi razred osnovne škole, odnosno privremenog oslobađanja obveze upisa, sukladno Pravilniku o postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, učenika te sastavu stručnih povjerenstava, a roditelji djeteta rođenog od 1. travnja 2017. do 31. prosinca 2017. mogu najkasnije do 31. ožujka podnijeti zahtjev za uvrštenje djeteta u popis školskih obveznika za upis u prvi razred osnovne škole. Zahtjev roditelja čije dijete do 31. prosinca 2023. ne navršava šest godina života, Upravni odjel će odbiti.


Nakon provedenih prijava, Upravni odjel za odgoj i obrazovanje utvrdit će popis djece školskih obveznika te javno obavijestiti roditelje o obvezi i načinu utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta čime se utvrđuje sposobnost djeteta da započne svoje osnovnoškolsko obrazovanje. Postupak utvrđivanja psihofizičkoga stanja djece radi upisa u prvi razred osnovne škole provodit će se u razdoblju od 31. ožujka do 15. lipnja, a iznimno će djeca s već utvrđenim teškoćama u razvoju pristupati utvrđivanju psihofizičkog stanja radi upisa u prvi razred osnovne škole u vremenu od 15. veljače do 15. travnja.


Produženi boravak


Iako roditelji najčešće odabiru školu prema mjestu stanovanja, u odluci o upisu presudan je i organizacijski rad škole, odnosno provodi li škola jednosmjenski ili dvosmjenski rad, cjelodnevnu nastavu ili program produženog boravka. U Gradu Rijeci kažu da 78 posto riječkih osnovnih škola radi u jednoj smjeni. Riječ je o 19 škola, a ove školske godine to su: Belvedere, Brajda, Centar, Centar za odgoj i obrazovanje, Centar za autizam, Dolac, »Eugen Kumičić«, Gelsi, Ivana Zajca, Kozala, »Nikola Tesla«, Pećine, Podmurvice, »San Nicolo«, Srdoči, Škurinje, Trsat, Vežica i »Vladimir Gortan«. U dvije smjene radi samo jedna škola, a riječ je o OŠ-u »Fran Franković«, dok djelomično u dvije smjene radi 20 posto škola, odnosno njih pet: Gornja Vežica, Pehlin, Kantrida, Turnić i Zamet.


U ovoj školskoj godini programe produženog boravka i cjelodnevnog odgojno-obrazovnog rada za učenike od prvog do četvrtog razreda organizirale su 23 škole i to u 80 skupina, od čega je 61 skupina produženog boravka i 19 razrednih odjela cjelodnevno odgojno-obrazovnog rada. Te programe pohađa svaki drugi učenik razredne nastave, njih 1.997, odnosno 50 posto, a najveći broj učenika, 1.617 učenika, uključeno je u produženi boravak, dok njih 380 pohađa u cjelodnevnu nastavu. Ukupno 19 riječkih škola organizira program produženog boravka, a riječ je o: OŠ Belvedere, OŠ Brajda, OŠ Centar, OŠ Dolac, OŠ »Eugen Kumičić«, OŠ »Fran Franković«, OŠ Gornja Vežica, OŠ Ivana Zajca, OŠ Pećine, OŠ Pehlin, OŠ Podmurvice, OŠ »San Nicolo«, OŠ Srdoči, OŠ Škurinje, OŠ Trsat, OŠ Turnić, OŠ Vežica, OŠ »Vladimir Gortan« i OŠ Zamet.